دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب در گفت وگو با روزنامه برزیلی:

ایران پرچمدار صلح و برادری بین پیروان همه ادیان است

تهران - ایرنا - دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که برای شرکت در کنفرانس «مسلمانان و مقابله تروریسم و افراطی گری» به شهر سائوپائولو برزیل سفر کرده، در مصاحبه ای اختصاصی با بزرگترین روزنامه برزیلی گفت: امروز جمهوری اسلامی و مجمع جهانی تقریب، پرچم دار صلح خواهی و برادری بین پیروان همه ادیان است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از مجمع جهانی تقریب مذاهب، آیت الله محسن اراکی در گفت وگوی اختصاصی با روزنامه «فولیا دی سائوپائولو»، با اشاره به هدف سفر خود به برزیل و شرکت در کنفرانسی که برای ایجاد صلح و برادری بین ادیان و به خصوص مسلمانان تشکیل شده است، افزود: هیچ مؤسسه ای در دنیا وجود ندارد که همانند مجمع جهانی تقریب مذاهب، با هدف ایجاد صلح و برادری بین پیروان ادیان و مذاهب اسلامی تلاش کند؛ تعجب می کنیم از کسانی که در برزیل با این کنفرانس که با هدف صلح و برادری بین پیروان ادیان تشکیل شده است، به مقابله برخاسته اند.
وی ادامه داد: از کشوری می آیم که در آن پیروان همه ادیان و مذاهب اسلامی با کمال صلح و دوستی در کنار هم زندگی می کنند و همه آنها در تصمیم گیری های کشور مشارکت دارند؛ شما در کجای دنیا پارلمانی سراغ دارید که در آن نمایندگان همه ادیان و مذاهب حضور داشته باشند؟ ما از کسانی که تحت تأثیر بعضی رسانه ها و جوسازی های منفی قرار می گیرند، دعوت می کنیم بیایند و از نزدیک اوضاع ایران را مشاهده کنند و با فعالیتهای مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز آشنا شوند تا از روی علم و آگاهی و نه از روی بی اطلاعی، اظهار نظر کنند.
دبیرکل مجمع تقریب مذهب، از افراد و رسانه هایی که دم از صلح و حقوق ادیان می زنند، اما در عین حال با حضور و شرکت در چنین کنفرانسی که با شعار مقابله با تروریسم و افراط گرایی برگزار می شود، به مقابله بر می خیزند، اظهار تعجب کرد.
وی افزود: چه کسی به دنبال ایجاد فضای نفرت و کینه است؟ کنفرانسی که با پیام صلح و دوستی و طبق قانون و با شعار مقابله با تروریسم با حضور شخصیتهای برجسته دینی از داخل و خارج برزیل برگزار می شود؟ این کنفرانس ایجاد نفرت و کینه می کند، یا آنهایی که بر علیه آن در حال جوسازی و دروغ پردازی هستند؟!
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه گفت: بنده و همراهانم حدود 45 سال است که علیه ظلم و نفرت و کینه مبارزه می کنیم؛ ما بر علیه صدام اقدام کردیم،علیه داعش و علیه گروه های تروریستی در خاورمیانه اقدام کردیم؛ آیا مبارزه با داعش و مبارزه با تروریسم، مبارزه با افراط گرایی و نفرت و کینه نیست؟! اینهایی که ما را متهم می کنند به نشر کینه و نشر افراط گری خودشان چه اقدامی بر علیه تروریسم و افراطی گری که امروز در جهان شاهد آن هستیم، انجام داده اند؟!
آیت الله اراکی با اشاره به اینکه، جمهوری اسلامی و مجمع جهانی تقریب، امروز پرچم دار صلح خواهی و برادری بین پیروان همه ادیان و به دور از کینه اندازی و ایجاد نفرت بین ادیان و مذاهب است، گفت: بنده ده سال در لندن خدمت کردم، همه شاهد بودند که فعالیت های ما همه پیروان ادیان را دور هم جمع کرد، شاهد بودیم که در مرکز اسلامی ما در انگلیس، همه پیروان ادیان، سالی چند مرتبه برای اعلام صلح و دوستی و برادری دور هم گرد می آمدند.
وی در ادامه این گفت وگو و در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه فولیا دی سائوپائولو پیرامون موجودیت رژیم اشغالگر صهیونیستی اظهار داشت: ما با اسرائیل هم مرز نیستیم و به طور مستقیم هیچ گونه درگیری میدانی با اسرائیل نداریم، اما اسرائیل از زمان تشکیلش تا به امروز همیشه با همسایگان خود در جنگ و ستیز بوده و دولتی است که به گفته تحلیلگران در طول 70 سالی که از زمان تشکیلش می گذرد، نتوانسته رابطه ای صلح آمیز با همسایگانش برقرار کند و حتی قادر به برقراری صلح در درون کشور خود نیز نبوده است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: جمهوری اسلامی طرحی برای برقراری صلح در فلسطین اشغالی و کشورهای همسایه آن ارائه داده است که طرح بسیار منطقی و مطابق با قوانین بین المللی است و آن طرح این است که همه مردم فلسطین اعم از مسلمانان و یهودیان و مسیحیان در یک رفراندوم عمومی برای تعیین شکل حکومت در این کشور شرکت کنند تا بتوانند صلح و آرامش را در این سرزمین ها برقرار کنند؛ هدف ما جلوگیری و از بین بردن ظلم و جنگ و خونریزی درون این منطقه است.
آیت الله اراکی ادامه داد: اگر نظر برخی این است که دعوت به برقراری صلح و دوستی و عدالت، از بین رفتن اسرائیل می باشد، این تفسیر آنها از این مطلب است، اما حرف ما این است که باید صلح و عدالت، بر اساس حقوق ملت ها برقرار شود.
دبیرکل مجمع تقریب مذاهب ادامه داد: خوب است رسانه ها این سؤال را مطرح کنند که چرا از آغاز تشکیل دولت اسرائیل همیشه سایه جنگ در خاورمیانه حاکم بوده و این منطقه در طول این مدت از جنگ و خونریزی فارغ نبوده است؟ آیا 70 سال جنگ و خونریزی مداوم در منطقه کفایت نمی کند؟!
وی خاطر نشان کرد: طرح ما برای برقراری صلح و آرامش دائم در این منطقه است، اما کسانی که دوست دارند در منطقه و دنیا جنگ برقرار باشد تا اسلحه بفروشند و منافعشان تأمین شود، حقائق را تحریف می کنند.
آیت الله اراکی ادامه داد: شاید مردم برزیل به دلیل اینکه از خاورمیانه فاصله دارند، درد و رنجهای مردم آنجا را آن طوری که ما درک کرده ایم درک نکرده اند، ما 70 سال است شاهد جاری شدن جوی خون در منطقه و شاهد کشته شدن اطفال و آواره شدن زنان و مردان بیگناه آن هستیم؛ ما از مصلحان و اندیشمندان و خیرخواهان و متفکران برزیل کمک می خواهیم تا ما را در برقراری صلح پایدار در منطقه کمک کنند.
دبیرکل مجمع تقریب مذاهب در بخشی از این گفت وگو اظهار داشت: ما از رسانه ها انتظار داریم که سخن حق را منتشر کنند و تحت سلطۀ رسانه ای امپریالیسم قرار نگیرند؛ امپریالیسم برای تأمین منافع خود در جهان حقایق را وارونه،مظلوم را ظالم و مبازره کنندگان با تروریسم را تروریست جلوه می دهد.
وی افزود: بنده قریب به 50 سال است که علیه افراطی گری و تروریسم در حال مبارزه هستم؛ ما زندانها را، شکنجه ها را و جنگ بر علیه خودمان را تحمل کردیم و آنچه را تحمل کردیم به این خاطر بوده که خواهان صلح و برادری ملتها بودیم و با ظلم و استبداد مقابله کردیم.

** تجاوز رژیم صهیونیستی به فلسطینیان واکنش منفی در پی خواهد داشت
آیت الله اراکی همچنین در گفت وگو با شبکه خبری راشا تودی روسیه ضمن دعوت از مردم جهان به مشاهده وقایع رخ داده و در حال وقوع در سرزمین های فلسطین اشغالی، رژیم صهیونیستی را یک رژیم جعلی و بی هویت خواند که حتی حدود مرزی آن هیچ گاه معین نشده و نخواهد شد.
وی تجاوز به مسلمانان فلسطینی توسط رژیم غاصب صهیونیستی را تجاوز به بشریت خواند و این اقدامات را ادامه روش خصمانۀ این رژیم از ابتدای موجودیت آن دانست و افزود: این اقدامات بی جواب نخواهد ماند و واکنش منفی همه مردم جهان از جمله اروپا و آمریکا را در پی خواهد داشت.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از مظلومین عالم حمایت کرده و خواهد کرد، چه این مظلوم فلسطین باشد چه عربستان سعودی و چه قطر و چه هر کشور دیگری که قدرتمندان عالم بر علیه او ستم روا دارند، آنچه امروز در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس اتفاق افتاده اعمال زور و محاصره بر علیه قطر است که با عقل و منطق سازگاری ندارد، و محاصره‏ هایی که امروز علیه کشورهایی مانند قطر، یمن و ایران در جریان است به زودی پایان می پذیرد و تنها چیزی که از این اقدامات باقی می ماند بغض و کینۀ ملتها نسبت به عناصر طاغی منطقه و جهان است.
آیت الله اراکی در بخش دیگری از این مصاحبه پیروی دولت انگلیس از آمریکا در سیاسات خود را نشانگر ضعف سیاستمداران این کشور برشمرد و افزود: کشوری مانند بریتانیا که دارای تاریخ و مردمی اصیل و مستقل می باشد سزوار است به جای عمل بر اساس مصالح آمریکا و اسرائیل بر اساس مصالح ملت خویش عمل کند.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب در پاسخ به سؤال مجری این شبکه مبنی بر علت حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت سوریه، گفت: دولت سوریه همواره از حق مردم فلسطین دفاع کرده و در کنار این ملت ایستاده است، امروز هیچ ظلمی بزرگ تر از ظلمی که در حق مردم مظلوم فلسطین اتفاق افتاده و می افتد در جهان وجود ندارد. دولت سوریه در مقابل این ظلم ایستادگی کرده و اگر سد شدن نظام سوری در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی نبود الان اشغالگری این رژیم بسیار گسترده تر از وضعیت فعلی می بود.
آیت الله اراکی در پاسخ به سؤال مجری شبکه راشا تودی پیرامون کمک های مالی آمریکا به گروه تروریستی داعش گفت: متأسفانه علی رغم ادعاهای دولت مردان آمریکایی مبنی بر مقابله با گروه های تروریستی اما در عمل ثابت کرده اند که در گفتار خود صادق نبوده رفتار نفاق آمیز آنان باعث عدم پذیرش ادعاهای آنها شده است.
وی در ادامه افزود: اساساً گسترش تروریسم درکشورهای مختلف جهان نتیجۀ سیاست های آمریکا در عرصه بین المللی به ویژه در منطقه ما است.


** کارشکنی محافل صهیونیستی نسبت به حضور آیت الله اراکی در برزیل
همچنین بر اساس اعلام مجمع تفریب مذاهب، فدراسیون یهودیان شهر سائوپائولو در برزیل، مخالفت خود را با سفر آیت‌الله محسن اراکی، برای سخنرانی در کنفرانس «مسلمانان و مقابله با تروریسم و افراط گرایی در برزیل» در این شهر اعلام کرده است.
فدراسیون یهودیان ساکن سائوپائولو، با صدور اطلاعیه‌ای، سفر آیت‌الله اراکی را به شدت محکوم و مدعی شده است: «درحالی‌که تضادهای اجتماعی و مذهبی در کشور ما، برزیل، رو به افزایش است، دعوت برای سخنرانی از فردی که در سخنانش جز نفرت‌آفرینی مذهبی وجود ندارد، نگرانی عمیقی را به‌وجود آورده است. ما نباید اجازه دهیم اراکی با سخنان تفرقه‌انگیز و مخرّب خود، در کشورمان بذر دشمنی و خشونت بکارد. تعجب‌آور است که محسن اراکی که روابط بسیار نزدیکی با گروه حزب‌الله دارد، حالا می‌خواهد در مورد مبارزه با تروریسم و رادیکالیسم صحبت کند.»
این ادعا در حالی مطرح شده است که دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سخنان خود همواره بر تقریب و گفتگوی مذاهب و ادیان و همزیستی مسالمت آمیز در جهان تاکید دارد.

** شرکت هیئت اعزامی مجمع تقریب در نماز جمعه مسجد اهل سنت برزیل
هیئت اعزامی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که برای شرکت در کنفرانس مسلمانان و مقابله با جریان های تکفیری به برزیل سفر کرده اند، روز گذشته(جمعه) در نماز جمعه مسجد اهل سنت برزیل شرکت کردند.
ماموستا «ملاقادر قادری» امام جمعه اهل سنت پاوه، حجت الاسلام و المسلمین واسطی و محمد علیزاده نظری کارشناس اروپا و آمریکای مجمع جهانی تقریب، روز گذشته پیش از شرکت در مراسم نماز جمعه این کشور، با شیخ «عبدالحمید متولی» امام جمعه مسجد برزیل و رئیس مجلس اعلی و شؤون اسلامی برزیل دیدار کردند.
در این دیدار که با معارفه دو طرف آغاز شد، شیخ عبدالحمید متولی با اشاره به سابقه تأسیس مسجد گفت: این مسجد در سال 1929 میلادی بنا شده است و اولین مسجد منطقه آمریکای لاتین محسوب می شود؛ سال های متمادی است که این مسجد محل اقامه نماز جمعه و جماعات است و برادران و خواهران مسلمان اهل سنت و شیعه در این مسجد نماز می گزارند.
وی که تحصیلات خود را در مقطع دکترا در دانشگاه الازهر مصر و در رشته فقه مقارن به پایان رسانده است، یادآور شد: در برزیل مردم در انتخاب دین کاملا آزاد هستند و مشایخ الازهر سال های بسیاری است که در این کشور مردم را به اسلام دعوت می کنند.
رئیس مجلس اعلی و شؤون اسلامی برزیل گفت: در امور دینی مصالح جامعه و اعتقادات مردم در نظر گرفته می شود ولی در امور سیاسی مصالح شخصی و حزبی لحاظ می شود، به همین دلیل دین باید بر سیاست حاکم باشد نه سیاست بر دین.
وی ادامه داد: ما هم در این مسجد مردم را به برادری و وحدت دعوت می کنیم وخواستار حفظ و صیانت مصالح جامعه اسلامی هستیم.
در ادامه این دیدار، ماموستا ملاقادر قادری نیز هدف از سفر هیئتی از مجمع تقریب مذاهب به برزیل را شرکت در کنفرانس مسلمانان و مقابله با تروریسم و افراط گرایی که قرار است امروز (شنبه) در شهر سائوپائولو برزیل برگزار شود عنوان کرد و گفت: من هم از ابتدای انقلاب که در مناطق اهل سنت امام جمعه بوده ام، مردم را به وحدت و برادری دعوت کرده ام و الحمدلله در ایران مردم اعم از شیعه و اهل سنت در کمال آرامش در کنار هم زندگی می کنند.
فراهنگ ** انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال