فرمانده مرزبانی: تمام مناطق مرزی کشور آماده سرمایه گذاری است

تبریز - ایرنا - فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (ناجا) با اشاره به تلاش مرزبانان برای برقراری امنیت مناسب در مرزها گفت: تمام مناطق مرزی کشور آماده سرمایه گذاری است.

به گزارش ایرنا، سردار قاسم رضایی روز پنجشنبه در مراسم معارفه فرمانده جدید مرزبانی آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگاران یکی از مشکلات کنونی مرزها را آشنا نبودن مرزنشینان با قوانین مرزی دانست و افزود: تردد غیر قانونی مرزی جرم است و باید مرزنشینان اشرافیت کامل به قوانین را داشته باشند.
وی یکی از وظایف ذاتی مرزبانی را دفاع از منافع مرزنشینان اعلام کرد و گفت: در مورد خروج احشام مرزنشینان به آن سوی مرز، تعاملی برای برگرداندن احشام با کشورهای همسایه داریم و باید خود مرزنشینان این موضوع را رعایت کنند.
سردار رضایی با اشاره به شرایط سخت مرزبانی و تحمل گرمای ۵۰ درجه ای و سرمای ۳۰ درجه زیر صفر توسط مرزبانان خاطر نشان کرد: در چهار ماه گذشته ۸۵۹ نفر عابر غیر مجاز ایرانی و حدود ۱۵ هزار متجاوز مرزی را دستگیر کرده ایم.
وی افزود: همچنین در ۴ ماه گذشته حدود ۲۹ تن مواد مخدر در مرزهای کشور کشف شده است.
فرمانده مرزبانی ناجا آخرین وضعیت امنیتی مرزهای کشور را خوب توصیف کرد و گفت: با این حال بیشترین مشکل ما در مرزهای جنوب شرقی با کشور پاکستان و افغانستان است که بیشترین موضوع درگیری مواد مخدر و شرارت های مسلحانه است.
وی با بیان اینکه دولت ها و ملت های این کشورها اصلا نقشی در این باره نداشته بلکه گروه های شرور توسط دشمنان و دولت های استکباری حمایت می شوند، خاطر نشان کرد: مرز مشترک باید توسط دو کشور مشترک اداره بشود که نیاز به حمایت دیپلماسی است و اقدامات دیپلماسی در این زمینه با کشور پاکستان انجام شده است.
سردار رضایی ادامه داد: مرز مشترک با پاکستان پرهزینه ترین مرز ما در حدود 980 کیلومتر است که تقریبا مرز به طور یک طرفه مدیریت می شود.
وی با اشاره به پدیده قاچاق و مساله کولبرها گفت: در مرزهایی که گمرک وجود دارد ورود و خروج کالا مشخص است و افرادی که مبادرت به حمل کالا می کنند به اینها کوله بر می گویند که نوع کالای ورودی مشخص و مجوز دار است.
سردار رضایی ادامه داد: اما کسانی هم با سوء استفاده کالاهایی مانند مواد مخدر و اسلحه حمل می کنند که قانون اجازه ورود نداده و مرزبانان موظف به برخورد با آنها هستند.
وی مقابله با قاچاق را یکی از ماموریت های مرزبانی اعلام کرد و گفت: امسال بر روی کشف عتیقه جات با 38 برابر کشف، پارچه 8 برابر، شکر 6.5 برابر، لوازم برقی 2.6 برابر و کولر گازی 3.5 برابر متمرکز شده ایم.
سردار رضایی با اشاره به کار سخت مرزبانی خواهان حمایت مجلس و دولت در افزایش حقوق و مزایای مرزبانان شد و گفت: افزایش حقوق و مزایا از جمله مطالبات جدی ماست و در شهرهای مرزی حدود 700 میلیارد ریال برای احداث خانه های سازمانی در نظر گرفته شده است.
با حضور فرمانده مرزبانی ناجا در تبریز، سرهنگ علی طاهری به عنوان فرمانده جدید مرزبانی آذربایجان شرقی معرفی و از زحمات فرمانده سابق سرهنگ محمدعلی بختیاری تجلیل شد.
خبرنگار: نعمت مرادپور ** انتشار دهنده: محمد رستگار
6132/6183

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال