مقام حقوقی عالی سابق دولت اوباما:دونالد ترامپ قادر به عفو خود نیست

تهران – ایرنا – 'نورمن ایزن' (Norman Eisen) رئیس 'حقوقدانان اخلاقی' دولت باراک اوباما در واکنش به گزارش هایی پیرامون 'عفو رئیس جمهوری' که دونالد ترامپ از به کاربردن این اختیار در بخشودن اطرافیان و حتی شخص خود اشاره داشته است، گفت: دونالد ترامپ نمی تواند خود را عفو کند.

به گزارش روزیکشنبه ایرنا، تارنمای خبری'هیل' (TheHill)باانتشار این خبرنوشت: نورمن ایزن به اتفاق'لورنس ترایب' (Laurence Tribe) استاد حقوق دانشگاه هاروارد و'ریچارد پینتر'(Richard Painter) رئیس وکلای اخلاقی دولت 'جورج دبلیو بوش' (پسر) در نامه ای سرگشاده نوشتند که دونالد ترامپ نمی تواند خود را مورد عفو ریاست جمهوری قراردهد،چرا که اساسا بنابر قانون یک فرد نمی تواند درمورد پرونده ای مربوط به خود؛ خود را مورد قضاوت وبخشش قرار دهد.
نشریه آمریکایی نیویورک تایمز دراین مورد در 22جولای برابر با 31تیرماه نوشت:ترامپ گفته است که از'قدرت تام عفو'درباره بستگان، مشاوران واحتمالا شخص خود در واکنش به موضوع تحقیق دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016آمریکا، برخوردار است.
تارنمای هیل درادامه افزود: این عده در نامه سرگشاده خود نوشتنه اند که تنها یک چیز است که ما می دانیم و آن این است که ترامپ نمی تواند خود را (به موجب عفو ریاست جمهوری) مورد عفو قرار دهد.
دراین نامه سرگشاده آمده است: در قانون اساسی آمریکا مشخصا شخص رئیس جمهوری از به کار بردن قدرت 'بخشودگی' برای مانع شدن از استیضاح و یا کنار گذاردن خود از قدرت، منع شده است؛ مفهوم این بخش از قانون بدان معنی است که شخص رئیس جمهوری آمریکا قادر به عفو خود نیست.
به گزارش ایرنا، گزارش هایی به تازگی در رسانه های آمریکایی منتشر شد مبنی بر اینکه رئیس جمهوری آمریکا در مورد قدرت خود برای عفو افراد دخیل در پرونده تحقیقات مربوط به روابط دستیاران و اطرافیانش با روسیه، اعمال موضع کرده است.
ترامپ توییت کرد: در حالی که همه موافقند که رئیس جمهوری آمریکا از قدرت تام برای بخشش برخوردار است، چرا به این مساله فکر کنیم در زمانی که تنها جرم، درز اطلاعات علیه ما است.
روزنامه واشنگتن پست روز پنجشنبه گذشته نوشت: وکلای ترامپ، مساله اختیار رئیس جمهوری برای عفو افراد مرتبط با ماجرای اعمال نفوذ روسیه را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بررسی می کنند.
ترامپ همچنین بارها با مشاوران خود در مورد اختیاراتش برای عفو دستیاران، اعضای خانواده و حتی شخص خود در پرونده تحقیقات روسیه، مذاکره کرده است.
کاخ سفید روز جمعه گذشته احتمال انتشار پیام عفو ترامپ را در مورد افراد مرتبط با این پرونده، منتفی ندانست. این مسئله، خشم و انتقاد شدید مارک وارنر سناتور ارشد دمکرات عضو کمیته اطلاعات سنا را برانگیخت به گونه ای که به ترامپ در مورد عفو افراد دخیل در پرونده تحقیق در باره مداخله روسیه، هشدار داد.
اروپام **1302**1590
مترجم: بهروز وفاداری - انتشار دهنده: محمد حسن دوستارگان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال