همزمان با میلاد با سعادت حضرت معصومه (س) ؛

جشن دختران ماه در سراسر کشور برگزار می شود

تهران- ایرنا- به مناسبات ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) در روز سوم مردادماه جشن دختران ماه از سوی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در سراسر کشور برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، معاون فرهنگی تربیتی دفتر مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان روز سه شنبه در نشست خبری افزود: پاسداشت روز دختر به دلیل سهم بالا و مهم دختران از بافت جمعیتی جامعه و نقش جایگاه آنان در فرهنگ عمومی کشور از سوی نهادهای قانون گذار بالادستی برای تکریم این عناصر پویایی اجتماعی صورت گرفته است.
مریم ملکی، برپایی جشن دختران را فرصت مناسبی برای گفتمان سازی و جریان سازی الگوی تعالی دختران و بهترین امکان به منظور معرفی و ارائه سبک زندگی مطلوب اسلامی دختران نوجوان تراز انقلابی دانست.
وی «دختران بیدار امروز، مادران موفق فردا» را به عنوان شعار جشن دختران ماه معرفی کرد و افزود: همایش دختران ماه ویژه دانش آموزان مقطع متوسطه اول و دوم تدارک یافته و در همین رابطه پیش بینی شده افزون بر 5 هزار نفر از دختران اعضای اتحادیه به همراه مادارن و پدران خود و مسئولان نهادهای فرهنگی هنری و استانی در این جشنواره شرکت کنند.
ملکی هدف اصلی برگزاری جشنواره دختران ماه را گفتمان سازی و جریان سازی الگوی تعالی دختران، ارتقای سطح معرفت در دختران نوجوان، کمک به هویت یابی و شخصیت پذیری، ارتقای سطح شناخت دختران از حقوق خود، آشنایی بیشتر والدین از حقوق دختران، بازخوانی و یادآوری نقشها و حقوق دختران به مسئولان و در نهایت پاسداشت روز دختر عنوان کرد.
معاون فرهنگی و تربیتی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان هدف فرعی از برگزاری جشن دختر ماه را آشنایی با مهارت ها و دستاوردهای دختران
عضو این اتحادیه و همچنین ایجاد فضای صمیمی برای برقراری ارتباط متفاوت بین دختران و مادران برشمرد.
وی گفت: دختران و گروه های مخاطب با ارسال دل نوشته، سرود، شعر و همچنین اجرای تئاتر مسابقه بین دختران و مادران، مسابقه کارهای هنری عملی، مولودخوانی و میثاق با حضرت فاطمه معصومه (س) در این جشنواره شرکت می کنند.
ملکی یادآور شد: برنامه های جنبی نیز برای این مراسم درنظر گرفته شده است که از جمله آنها می توان به «نذر دختر ماه» شامل غذای حضرتی، نذر فرهنگی، صله رحم و خدمت به والدین و مردم جامعه و در نهایت اجرای دسته جمعی دعای فرج آقا امام زمان (عج) و قرائت زیارت نامه حضرت معصومه (س) در ساعت 22 روز میلاد این بانوی آسمانی اشاره کرد.
سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س)، برابر با اول ماه ذی القعده در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز دختر نامگذاری شده است.
حضرت فاطمه معصومه (س) از با فضیلت ترین بانوان خاندان اهل بیت (ع)، دختر امام موسی‌ کاظم (ع) امام هفتم شیعیان و خواهر تنی امام رضا (ع) و از پرهیزگارترین زنان شیعه بوده‌اند.
این بانوی والامقام در روز اول ذی القعده سال 173 هجری قمری در شهر مدینه چشم به جهان گشود و مرقدشان در شهر قم واقع است.
فراهنگ **1085** 1417**1055
خبرنگار ** سید مهدی حسینی**انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال