لاوروف: آمریکا با مصادره اراضی تشکیل شده است

مسکو - ایرنا - وزیر خارجه روسیه با انتقاد از ادامه توقیف دو ملک دیپلماتیک این کشور در نیویورک و واشنگتن، گفت: با مطالعه تاریخ شکل گیری آمریکا و جنگ هایی که در این کشور رخ داده، به این واقعیت پی می بریم، ایالات متحده با مصادره اراضی، املاک و دارایی ها به وجود آمده است.

به گزارش ایرنا، لاوروف که در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ان.بی.سی آمریکا افزود: فکر نمی کردم ایالات متحده که اکنون به اصول دیگر و متفاوتی با آن زمان پایبند است، درشرایط حاضر هم مانند سابق رفتار کند.
پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه روسیه روز یکشنبه به نقل از سخنان وی نوشت: لازم می دانم یادآور شوم، این ادعا که املاک روسیه مصادره و دیپلمات های روس با هدف مجازات مسکو برای مداخله در انتخابات آمریکا اخراج شده اند، بی اساس است و آن را باور نکنید.
لاوروف تاکید کرد: آمریکا با توقیف املاک دیپلماتیک روسیه در واشنگتن و نیویورک، معیارهای بین المللی را نقض کرده است.
وی افزود: در یادداشت رسمی که از وزارت خارجه آمریکا دریافت کردیم، به علت مصادره املاک دیپلماتیک روسیه اشاره ای نشده است و به این ترتیب اقدام واشنگتن یک دزدی واقعی است.
وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: این مساله در قوانین بین المللی به نفع روسیه است و برای بازپس گرفتن املاک دیپلماتیک در چارچوب قوانین بین المللی اقدام می کنیم.
آمریکا شکل گرفته از مصادره اراضی سرخپوستان و کشتار میلیون ها سرخپوست حتی قتل عام زنان و کودکان در یک برنامه طولانی‌ است که به دنبال کشف قاره آمریکا نخست توسط دزدان دریایی در قرن شانزدهم آغاز شد و سپس در سال ها بعد مهاجران به ویژه اسپانیایی ها، پرتغالی ها، فرانسوی و انگلیسی ها در دو سده بعد ادامه یافت.
دی ماه سال گذشته رئیس جمهوری سابق آمریکا به نشانه واکنش در برابر ادعای مداخله مسکو در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که به شکست هیلاری کلینتون نامزد مورد حمایت کاخ سفید منجر شد، در یک اقدام ناگهانی 35 دیپلمات روسی را اخراج و بر خلاف مقررات بین المللی دو ملک دیپلماتیک روسیه را در واشنگتن و نیویورک نیز توقیف کرد.
روسیه در برابر این اقدام واکنشی نشان نداد، زیرا دولت اوباما رو به پایان بود، ولی در هفت ماه گذشته نیز دونالد ترامپ و سکانداران کاخ سفید حاضر به مذاکره جدی در این زمینه نشده اند.
سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به تازگی در واشنگتن با توماس شنون دستیار وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد و املاک دیپلماتیک توقیف شده در واشنگتن و نیویورک محور اصلی مذاکرات دو طرف را تشکیل می داد.
لاوروف پیشتر نیز با انتقاد از اقدام واشنگتن گفت که برای کشور بزرگی مانند ایالات متحده به عنوان حامی قوانین بین المللی، ادامه وضعیت کنونی را شرم آور می دانم و حل نشدن این مساله انزجارآور برای طرف مقابل زشت است.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز اعلام کرده که اگر واشنگتن برای رفع توقیف املاک دیپلماتیک این کشور اقدامی نکند، برنامه متقابل تنظیم شده شامل کاهش شمار دیپلمات ها و توقیف دو ملک را اجرا می کند.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ازجمله اقدام های مورد بررسی کاهش شمار دیپلمات ها و توقیف املاک این کشور شامل خانه ویلایی آمریکا در منطقه سربریانی بورنزدیک مسکو و انبار این سفارت در خیابان داروژنی پایتخت روسیه است.
یک مقام وزارت خارجه روسیه نیز اخیرا اعلام کرد که مسکو در پاسخ به اقدام دسامبر سال 2016 باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا در اخراج 35دیپلمات روسی، 30 دیپلمات این کشور را اخراج می کند.
اروپام 391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال