نماینده مجلس: قرارداد توتال در چارچوب منافع ملی است

شیراز- ایرنا- عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: قرارداد شرکت ملی نفت ایران و شرکت توتال یک قرارداد کاملا مطالعه شده و در چارچوب منافع ملی است.

کوروش کرم پورحقیقی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: وزیر نفت قبل از حضور در صحن مجلس شورای اسلامی و توضیح درخصوص این قرارداد، در کمیسیون انرژی حضور یافت و توضیحات فنی را ارائه کرد که اعضای کمیسیون قانع شدند.
وی ادامه داد: از آنجا که ما به مسئولان نظام اعتماد و اطمینان داریم آنها قبل ازهرچیز منافع ملی را مد نظر دارند، به همین دلیل این قرارداد را یک قرارداد مثبت و در چارچوب منافع ملی، کشور و نظام می دانیم.
کرم پور، با اشاره به تلاش های آمریکا برای وارد آوردن فشارهای بیشتر به کشور از طریق وضع تحریم ها جدید وهمچنین بدعهدی آنها در مساله توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت:در چنین شرایطی باید از قراردادهایی که می تواند به بی اثر کردن تحریم ها کمک کند استقبال کنیم.
نماینده مردم فیروزآباد، فراشبند و قیر و کارزین در مجلس گفت: اعتقاد داریم که حضور شرکت تونال در ایران فتح بابی برای حضور دیگر شرکت ها خواهد بود و سایر شرکت های بین المللی نیز جرات حضور در ایران و سرمایه گذاری در بخش های مختلف را پیدا خواهند کرد.
به گزارش ایرنا، نخستین قرارداد جدید نفتی در دولت یازدهم بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه با هدف توسعه فاز 11 پارس جنوبی 12 تیرماه 96 امضا شد.
فاز 11 پارس جنوبی به عنوان نامزد اجرای نخستین مدل جدید قراردادهای نفتی کشورمان انتخاب شده است. براساس برخی ارزیابی ها امضای این قرارداد، سرآغازی برای عقد سایر قراردادهای جدید نفتی کشورمان است که انجام سرمایه گذاری های جدید و به ویژه انتقال فناوری را به دنبال دارد.
ارزش قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه 56 میلیون مترمکعب (معادل 2 میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.
ویژگی مهم این قرارداد، برنامه ریزی برای ساخت سکوهای تقویت فشار در پارس جنوبی برای نخستین بار در کشور است.
با توجه به افت فشار میدان گازی پارس جنوبی و کاهش تولید، قرار است در توسعه فاز 11 از طریق همکاری با شرکت های بین المللی، برای نخستین بار از فناوری های جدید برای افزایش فشار و جلوگیری از افت تولید این میدان استفاده شود.
به گفته مدیران صنعت نفت، قرار است کارشناسان ایرانی پس از بومی شدن دانش ساخت سکوهای تقویت فشار، از این تجربه در سایر فازهای پارس جنوبی استفاده کنند.
خبرنگار:‌سارنگ عبداللهی ** انتشار دهنده:‌غلامرضا مالک زاده
6122 / 1876

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال