درگیری های جدید قره باغ و دیدارهای پوتین با علی اف و سرکیسیان

مسکو - ایرنا - در شرایطی که اوضاع قره باغ بار دیگر دچار تنش های شدید شده و در زد و خورد مسلحانه تازه شماری از نیروهای ارمنی و جمهوری آذربایجان جان باخته اند، سران این کشور و روسیه دیدار و مذاکره کردند و احتمال دیدار با رئیس جمهوری ارمنستان هم می تواند مطرح باشد.

به گزارش ایرنا، روسیه که همزمان روابط نزدیک نظامی از جمله فروش جنگ افزارهای پیشرفته، منطقه ای، دیپلماتیک و اقتصادی با هر دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان دارد، در هفته های اخیر طرف های مناقشه قره باغ را به خویشتنداری و جلوگیری از ادامه نبردها فراخوانده است.
دیدار الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و ولادیمیر پوتین همتای وی شامگاه جمعه در شهر سوچی در جنوب روسیه برگزار شد.
دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین امروز (شنبه) فقط متن کوتاهی از مذاکرات دیشب سران دو کشور را منتشر کرد و بخش اصلی دیدار هم بدون حضور خبرنگاران یا انتشار گزارشی انجام گرفت.
کاخ کرملین فقط اعلام کرده است که سران دو کشور در باره اوضاع قره باغ مذاکره کرده اند.
روسیه در کنار آمریکا و فرانسه اعضای گروه مینسک سازمان و امنیت و همکاری اروپا را تشکیل می دهد.
از سوی دیگر، احتمال شکل گیری دیدارهای سه جانبه سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان نیز برای کاهش تنش ها بسیار سودمند است، هرچند زمینه های موفقیت در برگزاری آن اندک دیده می شود.
برپایه پیش بینی ها، پوتین جداگانه با سران ارمنستان و جمهوری آذربایجان دیدار می کند و مذاکرات با علی اف در سوچی نیز در همین راستا برگزار شده است.
همچنین احتمال زیادی وجود دارد، پوتین با سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان نیز دیدار کند و مساله قره باغ موضوع اصلی مذاکرات دو طرف باشد و فقط در آن صورت، زمینه برگزاری نشست مشترک سران فراهم خواهد شد.
تارنمای نیوز به نقل از تازه ترین سخنان سرکیسیان نوشته که در جریان اجلاس چندی پیش گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، توافق اولیه برای دیدار رئیسان جمهوری آذربایجان و ارمنستان حاصل شد.
تارنمای خبری ارمنستانی 26 تیر به نقل از سخنان سرکیسیان در تلویزیون ارمنستان خبر داد: ایروان میانجیگران را آگاه کرده که انتظار دستاورد ویژه ای از این دیدار احتمالی ندارد، اما با آن هم مخالف نیست.
وی افزود: مقدمات دیدار در سطح رئیسان جمهوری باید جدی فراهم و مواضع مشخصی در قبال پیشنهادهای قطعی اتخاذ شود که چنین اقدام هایی هنوز رخ نداده است، اما با این حال ارمنستان مخالفتی با دیدار سران نداشته و می تواند پائیز برگزار شود.
سرژ سرکیسیان و الهام علی اف آخرین بار در 16 مه 2016 در وین پایتخت اتریش دیدار کردند اما مذاکرات دو طرف نتیجه ای نداشته است.

** وقوع درگیری ها:
به گزارش ایرنا، تازه ترین مورد نبردها در منطقه 16 تیر گزارش شد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه ای از هدف قرار دادن مواضع نیروهای نظامی ارمنستان در قره باغ خبر داد.
در بیانیه آمده است: ارتش جمهوری آذربایجان پس از کسب اطلاعات دقیق درباره آماده باش نیروهای ارمنستان برای انجام خرابکاری های جدید در خط مقدم جبهه و نیز انتقام گیری از حمله به روستای آلخانلی شهرستان فضولی جمهوری آذربایجان، مواضع واحدهای نظامی ارمنستانی مستقر در منطقه را هدف قرار داد.
بنا به اطلاعات انتشار یافته، در حمله ارتش جمهوری آذربایجان، نیروهای ارمنستان متحمل تلفات شدند و برخی تجهیزات و زیر ساخت های نظامی این کشور از بین رفت.
ارتش جمهوری آذربایجان پس از این درگیری به حالت آماده باش کامل درآمده است.
در همین حال رسانه ها اعلام کردند: حمله نیروهای ارمنستان به روستای آلخانلی شهرستان فضولی جمهوری آذربایجان نزدیک خط مقدم جبهه در قره باغ منجر به کشته شدن دو تن از ساکنان و تشدید تنش در منطقه مورد مناقشه شد.

** معادله رویکرد ضدبحران روسیه و تقویت همزمان توان دفاعی باکو و ایروان:
روسیه همزمان با رویکرد دیپلماسی ضدبحران برای قره باغ، سامانه دفاع هوایی اس 300 به جمهوری آذربایجان می دهد و همزمان در راستای همکاری های فنی-نظامی با ارمنستان، جنگ افزارهای پیشرفته از جمله موشک های تاکتیکی اسکندر با برد حدود 400 کیلومتر را در اختیار این کشور قرار می دهد و در منطقه گیومری نیز پایگاه نظامی دارد.
در این شرایط، روسیه تلاش می کند در تماس با طرف های مناقشه شامل سران ارمنستان و جمهوری آذربایجان، برای جلوگیری از بروز تنش بیشتر و تبدیل درگیری های کوچک به جنگی بزرگ میانجیگری کند.

** گره کور قره باغ میراث شوروی:
ناگورنو قره باغ درون جمهوری آذربایجان که سال 1994 پس از پایان جنگی چند ساله به تصرف نیروهای ارمنی در آمد، همچنان عرصه درگیری های نظامی و تنش های سیاسی بین باکو و ایروان است که با مساحت 4378 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 250 هزار نفر منطقه داغ بر جای مانده از تقسیمات شوروی است.
از نظر تاریخی این منطقه یکی از تقسیمات سیاسی ایران از دوره صفویه بوده که پس از عهدنامه گلستان توسط روسیه تزاری اشغال شد. زمان اتحاد جماهیر شوروی بخش‌هایی از آن به جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی و بخش زنگه‌زور به جمهوری سوسیالیستی ارمنستان واگذار شد و قسمت کوهستانی‌ که بیشتر ساکنان آن را ارامنه تشکیل می‌دادند با عنوان منطقه خودمختار قره‌باغ کوهستانی زیر نظر جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی درآمد.
نگاهی به نقشه جغرافیایی و ارضی دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان، پیچیدگی معادله های نهفته در بخش بندی آنها و موقعیت قره باغ کوهستانی نشان می دهد که اگر دو کشور و جامعه بین المللی بویژه روسیه به عنوان میراث دار شوروی از بین رفته برای این مشکل راه چاره ای نیاندیشند، منطقه باز هم شاهد تکرار جنگ ها و درگیری های خونین خواهد بود.
مناقشه قره باغ که سال 1988 در رابطه با ادعای ارضی ارمنستان علیه جمهوری آذربایجان آغاز شد، بگونه ای حساس و دارای پیامدهای منفی منطقه ای است که شورای امنیت سازمان ملل از آوریل 1993 زمان درگیری ها چهار قطعنامه ۸۲۲ لزوم ترک مخاصمه، ۸۵۳ تاکید بر حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای منطقه، ۸۷۹ تقویت دو قطعنامه ۸۲۲ و ۸۵۳ و استفاده از واژه اشغال اراضی جمهوری آذربایجان و 884 در نوامبر ۱۹۹۳ با ابراز نگرانی از تشدید دشمنی مسلحانه بین دو کشور تصویب کرده است.
در متن این قطعنامه به ویژه تاکید شده، که حل مناقشه قره باغ باید بر اساس چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل صورت گیرد.
این گره کور در بخش بندی اراضی دو جمهوری وقت شوروی، حل موضوع را مشکل کرده است و حتی با گذشت 26 سال از فروپاشی و دامنه گسترده تلاش های بین المللی، داغی و التهاب مواضع باکو و ایروان بر سر قره باغ بیشتر شده است و کوچک ترین تحریکی از هر طرف می تواند دوباره جنگ آفرین باشد.
اروپام*391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال