بررسی جوانب فنی و رفع تحریم توافق هسته ای در کمیسیون مشترک برجام

وین - ایرنا - نشست عادی و فصلی کمیسیون مشترک برجام امروز در وین با حضور معاونین و مدیران سیاسی ایران و کشورهای 1+5 برگزار شد. در این نشست، وضعیت اجرای بخش های مختلف برجام در حوزه های هسته ای و رفع تحریم ها مرور شد.

به گزارش ایرنا ، در نشست امروز جمعه کمیسیون مشترک برجام در وین ، در حوزه هسته ای، آخرین وضعیت اجرای پروژه های مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک، احداث تاسیسات تولید ایزوتوپ های پایدار در فردو، موضوعات مرتبط با تولید سوخت هسته ای در ایران و جنبه های فنی و ایمنی مربوطه مرور شد و تدابیری برای تسریع و تسهیل پیگیری این فعالیت ها مورد توافق قرار گرفت.
در این ارتباط ، همچنین همه هیات ها از اینکه آژانس اخیرا برای ششمین بار متوالی از زمان اجرایی شدن برجام، پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات هسته ای خود وفق برجام را تایید کرده است ، استقبال و ابراز خرسندی کردند.
در هشتمین جلسه کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ وین ، در حوزه «همکاری های هسته ای صلح آمیز» که در پیوست سوم برجام به انها پرداخته شده است، گزارشی از دومین نشست کارشناسی ایران و 1+5 که روز گذشته برگزار شده بود به نشست کمیسیون ارائه شد و کمیسیون ضمن استقبال از همکاریهای گسترده دوجانبه و چندجانبه ای که در این چارچوب صورت گرفته و یا در دست اجرا است، خواستار توسعه و تعمیق این همکاریها شد.
همچنین در ارتباط با کانال خرید برجام، هماهنگ کننده کارگروه مربوطه گزارشی از آخرین وضعیت فعالیت این کانال که با هدف برقراری دسترسی صنایع ایران به اقلام حساس دارای کاربری دوگانه ایجاد شده است به کمیسیون ارائه داد. کمیسیون از فعالیت مطلوب و مستمر این کانال خرید استقبال نمود.
همچنین مبحث رفع تحریم ها طبق برجام یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام در وین بود. در این ارتباط ، هیات جمهوری اسلامی ایران به تفصیل و به شکل مستند به موضوع بدعهدی ها و کارشکنی ها و تعلل های ایالات متحده آمریکا در اجرای تعهدات خود در برجام پرداخت. در برابر انتقادات شدید کشورمان، هیات آمریکایی تاکید کرد که به رغم تغییر دولت در آن کشور ، دولت آمریکا همچنان به برجام پایبند است و تمام اقداماتی که به لحاظ قانونی باید برای رفع تحریم های هسته ای صورت دهد را کماکان انجام داده است.
تمامی هیات ها بدون استثناء، بر اهمیت توازن در اجرای برجام و ضرورت برخوردار شدن ایران از نتایج رفع تحریم ها که در برجام پیش بینی شده است تاکید کردند و پایبندی کامل همه طرف های برجام به تعهدات خود را خواستار شدند.
کمیسیون مشترک نهایتا پیامی قوی از حمایت همه اعضا از اجرای برجام و ضرورت اجرای همه مفاد آن توسط همه اعضا همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده را ارسال نمود که در بیانیه مطبوعاتی خانم اشمید به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک به صراحت اعلام شده است.
جمهوری اسلامی ایران درعین حال در پایان کمیسیون مشترک اعلام نمود که موضوع عدم پایبندی کامل طرف آمریکایی به تعهدات خود در برجام را با جدیت در دستور کار پیگیری خواهد داشت حق خود را برای هرگونه واکنش به این موضع آمریکا محفوظ می داند. بدیهی است که جمهوری اسلامی ایران در کنار پیگیری های سیاسی و دیپلماتیک، ضمن رصد دقیق تمامی اقدامات سلبی و ایجابی ایالات متحده و در مشورت با شرکای بین المللی خویش تمامی گزینه های مناسب را در ارزیابی های خود مدنظر خواهد داشت.
شبک**اروپام**1078**1392** تنظیم کننده: بابک جعفری** انتشار: ابوالفضل بابایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال