'رام نات کوویند' به عنوان چهاردهمین رئیس جمهوری هند انتخاب شد

دهلی نو-ایرنا- 'رام نات کوویند'با کسب حدود دو سوم از آرای نمایندگان مجالس قانون گذاری هند با پیروزی بر 'میرا کومار' به عنوان چهاردهمین رئیس جمهوری هند انتخاب شد.

به گزارش ایرنا،'کوویند' 71 ساله و دالیت که از حمایت حزب حاکم بهارتیا جاناتا(بی جی پی) برخوردار است ،توانست با کسب دوهزار و 930 از مجموع چهار هزار و 896 رای بر 'میرا کوما' نامزد احزاب مخالف و کنگره پیروز شود.
'میرا کومار' نماینده احزاب مخالف نیز یک هزار و 844 رای کسب کرد.
'نارندا مودی' نخست وزیر هند و تعدادی از مقامات سیاسی پیروزی 'کوویند' را به وی تبریک گفتند.
انتخابات ریاست جمهوری هند که 17 جولای (26تیر)برگزار شد اما شمارش آرا امروز( پنجشنبه) انجام شد.
مراسم تحلیف 'کوویند' که پیش از این به عنوان عضو پارلمان ، وکیل و سروزیر ایالت بیهار بوده 25 جولای (سوم مرداد )برگزار می شود.
رئیس جمهوری جدید، قرار است جایگزین 'پرناب موکرجی ' سیاستمدار کهنه کار که از سال 2012 تاکنون این سمت را در اختیار داشته ، شود.
قرار است رای گیری برای انتخاب معاون رئیس جمهوری نیز پنجم اگوست(14 مرداد) برگزار شود.
حزب بی جی پی 'ونیکاه نایدو' دبیر اسبق این حزب را به عنوان نامزد خود برای تصدی این سمت معرفی کرده در حالیکه احزاب مخالف از 'گوپال کریشنا گاندی' فرماندار اسبق ایالت بنگال غربی حمایت کرده اند.
انتخاب ریاست جمهوری هند به صورت غیرمستقیم و توسط اعضای مجالس قانونگذاری ' لوک سابها'، راجیا سابها' و اعضای پارلمان ایالت ها صورت می گیرد.
انتخابات ریاست جمهوری هند به یک روش تناسبی و براساس محاسبه خاصی صورت می گیرد و رأی هر یک از اعضای مجالس مرکزی و ایالتی دارای ارزش جداگانه ای است و نامزدی که بیشترین امتیاز را بدست آورد بر مسند ریاست جمهوری هند تکیه می زند.
رییس جمهوری هند پس از معرفی نامزدها از سوی احزاب و یا ائتلافی از احزاب؛ از طریق 'کالج انتخاباتی' شامل اعضای انتخابی دو مجلس کشور و اعضای انتخابی مجلس ایالتی و دو فرمانداری دهلی و پاندیچری، برگزیده می شود.
رییس جمهوری هند می‌تواند برای بار دوم نیز به این سمت انتخاب شود. هر دوره کامل ریاست جمهوری پنج سال است.
هرگونه مشکلی در خصوص انتخاب رییس جمهوری هند از طریق دادگاه عالی هند استماع و حل و فصل خواهد شد.
رییس جمهوری هند، ریاست اجرایی کشور را برعهده ندارد و این مهم بر عهده نخست وزیر است.
سمت ریاست جمهوری هند هرچند تشریفاتی است اما این سمت بالاترین مقام اجرایی بوده و از اختیارات قانونی گسترده ای برخوردار است. رئیس‌جمهوری رییس رسمی قوای مقننه، مجریه و قضاییه و همچنین فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور است.
براساس ماده 53 قانون اساسی هند، رییس جمهوری این کشور می تواند از قدرت های قانونی خود بطور مستقیم، به استثنای موارد بسیار معدودی، استفاده کند ولی قوه مجریه به عهده نخست وزیر است و همه رئیس جمهوری را در حوزه اجرایی به عهده دارد.
در هند حداقل سن رییس جمهوری 35 سال اما محدودیتی در حداکثر سن وجود ندارد.
رئیس‌جمهوری با خواست خود یا براساس اصل 61 قانون اساسی در صورت انجام اقدامی خلاف قانون اساسی توسط مجالس برکنار می شود.برکناری وی مشروط به رأی یک چهارم نمایندگان مجلس خواهد بود که در طول چهار روز پس از اعلام، پیشنهاد برکناری وی باید به امضای این تعداد از نمایندگان مخالف برسد.
آساق**267*انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال