مکرون فرمانده جدید نیروهای مسلح فرانسه را منصوب کرد

تهران – ایرنا – امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه امروز (چهارشنبه) پس از کناره گیری « پییر دو ویلیه» از سمت فرماندهی نیروهای مسلح این کشور، ژنرال «فرانسوا لکوانتر» را به عنوان جانشین وی منصوب کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لکوانتر از کهنه سربازان نیروی دریایی فرانسه است. که در سال 1994 در روآندا خدمت کرده و در سال 1995 نیز در قالب نیروهای سازمان ملل متحد در بوسنی حضور داشته است. وی در سال 2013 فرماندهی گروهی از نظامیان اروپایی را که برای ماموریت آموزشی به مالی رفته بودند، برعهده داشت.
« پییر دو ویلیه» به دلیل اختلاف با مکرون بر سر کاهش بودجه دفاعی، از فرماندهی نیروهای مسلح استعفا کرد که آزمونی برای رئیس جمهوری جدید فرانسه به شمار می آید.
ویلیه 60 ساله در بیانیه ای اعلام کرد که سعی کرده در چارچوب محدودیت های مالی که بر نیروهای مسلح تحمیل شده بود، این نیروها را حتی برای شرابط دشوارتر آماده نگه دارد، اما این امر دیگر امکان پذیر نبود.
وی افزود: در شرایط فعلی دیگر در توانم نمی بینم که تضمین دهم نیروی دفاعی قوی وجود دارد که امروز یا فردا از فرانسه و مردم فرانسه دفاع کند و اهداف کشورمان را پیگیری کند.
مکرون رئیس جمهوری 39 ساله فرانسه، بلافاصله ژنرال لکوانتر 55 ساله را جانشین دوویلیه کرد.
این اتفاق افزون بر اینکه آزمون مهمی برای مکرون به شمار می آید، فشار بر نیروهای مسلح فرانسه را که در آفریقا و خاورمیانه درگیر هستند، افزایش می دهد.
کناره گیری فرمانده نیروهای مسلح فرانسه پس از یک هفته اختلافات علنی با مکرون صورت گرفت. دو ویلیه در یک جلسه غیرعلنی پارلمان، به شدت به کاهش 850 میلیون یورویی بودجه دفاعی فرانسه اعتراض کرد. کاهش بودجه دفاعی بخشی از برنامه های مکرون برای کاستن از هزینه های دولتی است.
مکرون در پاسخ به اظهارات دو ویلیه در آن جلسه استماع گفته بود: من (برای کاهش هزینه ها) تعهد داده ام. من رئیس تو هستم.
یک منبع نزدیک به مکرون در دفاع از مواضع وی گفت: این پس اندازها، ظرفیت عملیاتی فرانسه را به مخاطره نمی اندازد. امنیت فرانسه تضمین شده است.
همچنین سخنگوی دولت فرانسه برای آنکه کاهش 850 میلیون یورویی بودجه دفاعی را کم اهمیت جلوه دهد، تاکید کرد که بودجه دفاعی سال آینده یک و نیم میلیارد یورو افزایش یافته و به بیش از 34 میلیارد یورو رسیده است.
مکرون تاکید کرده که تا سال 2025، دو درصد از تولید ناخالص داخلی فرانسه به بودجه دفاعی این کشور اختصاص خواهد یافت. در حال حاضر، تنها 1.6 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور به مسائل دفاعی اختصاص دارد.
اروپام**9423**1486**انتشار: محسن شریفی**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال