وزیر دفاع قطر: هیچ کس حق ندارد درباره پایگاه ترکیه در دوحه اظهار نظر کند

تهران – ایرنا - «خالد العطیه» وزیر دفاع قطر دوشنبه شب در خصوص درخواست کشورهای چهارگانه برای تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در خاک قطر به عنوان پیش شرط از سرگیری روابط با این کشور گفت: هیچ کشوری حق ندارد از ما بخواهد که پایگاه نظامی ترکیه را در خاک کشورمان ببندیم.

به گزارش ایرنا، العطیه در گفت و گوی اختصاصی با شبکه انگلیسی زبان «TRT World» ترکیه تاکید کرد: مساله بستن پایگاه نظامی ترکیه در قطر، به دو کشور بستگی دارد.
وی در ادامه تصریح کرد: تصمیم ساخت پایگاه نظامی ترکیه در خاک قطر از مدت هاست که مطرح است و همگان از این مساله آگاهی دارند.
اظهارات عطیه یک هفته پس از آن صورت می گیرد که پنجمین گروه از نیروهای ترکیه، سه شنبه گذشته وارد پایگاه هوایی العدید قطر شدند.
قطر در روزهای اخیر با توجه به بحران به وجود آمده در روابط دوحه با کشورهای حوزه خلیج فارس، همکاری نظامی خود را با کشورهای مختلف از جمله آمریکا، ترکیه و انگلیس افزایش داده است.
عربستان، امارات، بحرین و مصر 15خردادماه 96 با متهم کردن دوحه به حمایت از تروریسم و افراط گرایی، روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را به روی این کشور بستند.
چهار کشور تحریم کننده قطر اول تیرماه 96 فهرست شروط 13گانه خود برای از سرگیری روابط با قطر ارائه دادند.
این خواسته ها به وسیله کویت به دوحه ارائه شده بود.
یکی از خواسته‌های کشورهای تحریم کننده قطر بسته شدن پایگاه نظامی ترکیه در قطر و توقف همکاری نظامی آنکارا با دوحه بوده است.
انور قرقاش وزیر مشاور در امورخارجه امارات نیز ساعاتی پیش در خصوص ساخت پایگاه نظامی ترکیه در خاک دوحه گفته بود: تلاش قطر برای استقرار نیروهای ترکیه یک اقدام توجیه ناپذیر است و ما از آنکارا می خواهیم که بیطرفانه و عقلانی عمل کند.
شبس**9363*1613*مترجم: محمد تدو*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال