چشمه های حمام العلیل، فرصتی برای شستن تن از غبار جنگ

موصل-ایرنا- چشمه های گوگردی آبگرم طبیعی حمام العلیل در فاصله 20 کیلومتری جنوب شهر موصل در طول جنگ 8 ماهه آزادسازی این شهر، فرصتی فرحبخش برای شستن تن از غبار جنگ برای رزمندگان عراقی بوده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بعد از یک روز جنگی برای تعقیب عناصر داعشی در میان خیابان ها و کوچه های شهر موصل، در حالی که دمای هوا، عرق بدن را با بوی باروت و غبار جنگ آغشته کرده، رزمندگان عراقی عصر و شامگاهان همان روز، تن های خسته را به حوضچه های آبگرم گرگردی حمام العلیل، می سپرند و نشاط دوباره ای برای یک روز جنگی دیگر کسب می کنند.
گرچه جنگ موصل پر از صحنه های خشونت، خون، کشتار و ویرانی بود اما چشمه های آبگرم فرحبخش و شفادهنده حمام العلیل در این میان، مانند یک بهشت دلنشین در میان جهنم فروزان بوده است.
حمام العلیل در طول این مدت بهترین تفریح و سرگرمی نه فقط برای سربازان بلکه برای خبرنگاران پوشش دهنده تحولات جنگ و کاروان های کمک های مردمی که کیلومترها راه را از شهرهای جنوب تا موصل طی کرده بودند، به شمار می رود و جذاب تر برای خبرنگارانی که از این مکان تصویربرداری و گزارشمی تهیه می کنند.
آوارگان اسکان یافته در دو اردوگاه حمام العلیل نیز که خانه و کاشانه را ماه هاست ترک کرده و در زیر چادرها به سر می بردند، برای ساعاتی فراموشی رنج و مشقت های خود، در حوضچه های آب گرم این منطقه، تن را صیقل می دهند.
زندگی مردم بومی حمام العلیل در طول سنوات گذشته که گروه تروریستی داعش بر این شهر تسلط داشت، توام با فقر و فلاکت بود و یکی از مهمترین منابع درآمدی آنها یعنی ورود گردشگران عراقی را به این حوضچه های آبگرم طبیعی منع کرده بود.
اولین هایی که بعد از گذشت بیش از دو سال، در نوامبر 2016 به این آبگرم رسیدند، نیروهای پلیس مرکزی و واکنش سریع بودند که خود را در میان حوضچه های آبگرم انداختند و حلاوت پیروزی این شهر را به این صورت جشن گرفتند.
بعد از آن کاروان های کمک های مردمی از شهرهای جنوب عراق و خبرنگاران، حتی به بهانه پوشش اخبار جنگ موصل هم که شده می کوشیدند خود را به این منطقه برسانند تا از لحظه های آرامشی که تن در میان حوضچه های آبگرم گوگردی حس می کرد، لذت ببرند و گزارشی هم تهیه کنند.
در عراق معروف است که چشمه های گوگردی آبگرم طبیعی حمام العلیل اثرات شفابخشی دارد و از لجن و قیر طبیعی که با جوشیدن آبگرم از اعماق زمین به سطح می رسد برای روشنایی پوست و زدودن لکه های پوستی، نرم کردن و جلوگیری از ریزش موی سر و دردهای استخوانی بهره می برند.
مسافران جدید در طول هشت ماه نبردهای آزادسازی موصل، بخشی از این لجن ها و قیر طبیعی را از مردم بومی خریداری کرده و به عنوان سوغات برای بستگان خود در شهرهای جنوب عراق می بردند.
علاوه بر دست فروشانی که قیر یا لجن خشک شده و برخی محصولات خاص این مکان را می فروشند، تعدادی از دلاک های طبیعی در حمام نیز در ازای مقادیری پول، تن های مسافران جنگ را مشت و مال می دهند که مجموعه ای از این فعالیت ها، در زمره فرصت های شغلی این منطقه گردشگری در جنوب موصل محسوب می شود.
یکی از آن دلاک ها در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت که در دوره سلطه داعش بر حمام العلیل، محدودیت های زیادی برای آبتنی در این مکان وجود داشت و مردان باید لباس های ویژه ای می پوشیدند که از گردن تا ساق پا را می پوشاند.
ابواسامه با اشاره به جدا بودن حمام بخش زنان از مردان ادامه داد که زنان در بخش ویژه خود باید لباس کامل که حتی موهای آنها پیدا نبود، می پوشیدند و در این حوضچه ها بدن خود را می شستند!
وی در قبال این سوال که عناصر داعشی چگونه در این مکان حمام می کردند گفت که داعشی ها معمولا دیر به دیر به حمام می روند و می بینید که همه آنها موهای بلند و ژولیده دارند!
به گفته وی، عناصر داعشی معمولا بعد از چند هفته در این هوای گرم، از موصل می آمدند و فقط برای چند دقیقه تنی به آب می زدند و سریع خارج می شدند و زیاد در آب نمی ماندند و اغلب هم شبانه حمام می کردند!
ابواسامه درباره ساختمان حمام العلیل گفت که این ساختمان در اواخر دهه هشتاد ساخته شد و قرار بود که دو طبقه باشد اما به دلیل ورود رژیم وقت صدام به جنگ کویت در اوایل دهه 90 قرن گذشته، بنای حمام کامل نشد و به همین ترتیب باقی ماند.
اهالی حمام العلیل از اینکه رفت و آمد عمومی به شهر آنها از سرگرفته شده و حیات طبیعی به آن برگشته و زندگی آنها از حیث اقتصادی در حال تحول است، بسیار خرسند هستند و تاکید کردند که هرگز اجازه بازگشت به داعش و امثال داعش را نمی دهند.
حمام العلیل از شهرهای تاریخی استان نینواست که چشمه های آبگرم گوگردی طبیعی آن در کناره رودخانه دجله واقع شده و به دو قسم تقسیم شده چشمه هایی که باید برای ورود به آن وجه نقد پرداخت و چشمه هایی که رایگان و در فضای آزاد است که اغلب آوارگان موصل به دلیل بضاعت کم مالی از این گونه چشمه های رایگان استفاده می کنند.
طبق گفته اهالی بومی، قیر طبیعی حمام العلیل برای درمان استخوان ها کاربرد دارد و گل لجنی سبز رنگ برای نرم کردن موها و برداشتن لکه های پوستی و از گل سرخ آن برای تلطیف و روشنایی پوست استفاده می شود.
خاورم *4*353*1770*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال