انفجار تاسیسات گاز در نیجریه 9 کشته و 10 زخمی برجای گذاشت

تهران - ایرنا - پایگاه خبری انرژی 'سال نفت و گاز' نیجریه مستقر در ابوجا امروز / دوشنبه / اعلام کرد که وقوع یک انفجار مهیب در مخازن گاز تاسیسات نفت و گاز 'لینک اویل اند گی' در جنوب شرق این کشور 9 کشته و 10 زخمی برجای گذاشت.

این گزارش به نقل از یک مقام وزارت نفت نیجریه، علت بروز این حادثه در شهر کالابار را نامعلوم خواند و امکان افزایش تعداد تلفات را به سبب شدت جراحت مجروحان منتفی ندانست.
این مقام که خواست نامش فاش نشود، از انتقال مجروحان این حادثه بلافاصله پس از وقوع آن برای طی مراحل درمان به بیمارستان خبر داد و افزود: این تاسیسات نفت و گاز متعلق به دولت نیجریه هستند.
خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی از کالابار در گفت وگو با پلیس حاضر در صحنه حادثه از بایکوت خبری این حادثه از سوی مدیر این تاسیسات انرژی کشور خبر داد.
پلیس در این خصوص گفت: انفجار مخازن سوخت در نیجریه، بزرگترین تولید کننده نفت و پرجمیعت ترین کشور قاره آفریقا، به دلیل فرسودگی تاسیسات، زیر ساخت های ضعیف، قدیمی بودن فناوری های استفاده شده در آنها و نیز دزدی در مسیر خطوط لوله امری عادی است.
پلیس بدون اشاره بیشتر به جزیئات این حادثه افزود: اما تلاش نیروهای امنیتی نیجریه برای بررسی ابعاد دقیق تر این حادثه همچنان ادامه دارد.
اگر چه هنوز از تروریستی یا غیرتروریستی بودن این حادثه خبری منتشر نشده، اما سه انفجار تروریستی از دیروز تا امروز در این کشور موجب کشته و یا زخمی شدن ده ها شهروند این کشور شده است.
به طور معمول علت اصلی این قبیل حوادث، گروه تروریستی بوکوحرام می باشد که البته دولت این کشور معتقد است که این گروه تروریستی به پایان کار خود در نیجریه رسیده و به همین علت در چند روز اخیر سایر عناصر این گروه نیز در حال تسلیم شدن هستند.
این گروه در سال 2002 میلادی تاسیس شد و بیشتر با شبکه القاعده ارتباط داشت اما در مارس سال 2015 با ابوبکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش بیعت کرده و نام خود را به ولایت غرب آفریقای داعش تغییر داد.
بوکوحرام از سال 2009 میلادی موجی از فعالیت‌های تروریستی، عمدتا در شمال نیجریه را با هدف برقراری خلافت در آن کشور آغاز کرده است.
خاورم 1378**1144
مترجم علی نصیری** انتشار دهنده: علیرضا جباری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال