امریکن کانسروتیو: توافق برجام موفقیت آمیز بوده است

تهران- ایرنا- تارنمای مجله 'امریکن کانسروتیو' در مقاله ای به قلم دانیل لاریسون، توافق هسته ای با ایران را 'موفقیت آمیز' خواند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این مجله آمریکایی در این باره نوشت: با گذشت دو سال از امضا این توافقنامه، آمریکا و گروه(پنج بعلاوه یک) به هدف خود مبنی بر منع گسترش سلاح های اتمی نزدیک تر شده اند و پایبندی ایران به مفاد این پیمان، سایه جنگ را از این کشور برداشته است.
این تارنمای آمریکایی در ادامه تصریح کرد: عده ای در واشنگتن از همان ابتدای امر با برجام مخالف بوده و آن را با 'توافق نامه مونیخ'، که باهدف جلوگیری از بروز جنگ جهانی دوم میان بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و آلمان امضا شد اما به نتیجه مطلوب نرسید، مقایسه کردند. حقیقت این است که این مخالفت ها به مفاد این توافق نامه مربوط نمی شد و این گروه در واقع با هر ارتباط دیپلماتیکی با ایران فارغ از نتیجه آن، مخالف بودند.
مخالفان توافق هسته ای با ایران معتقد بودند که این توافقنامه راه را برای دستیابی این کشور به سلاح های اتمی باز خواهد کرد. به عبارت دیگر، این افراد با ادعای حمایت از منع گسترش سلاح های اتمی، با قراردادی مخالفت می کردند که در واقع در راستای هدف مشترکی قرار داشت، که خوشبختانه در این راه شکست خوردند.
گروه دیگری از این مخالفان که در جلسات سنا نیز تحرکاتی داشته اند، معتقد بودند که 'برجام نمی تواند تغییر محسوسی در سیاست خارجی ایران ایجاد نماید'؛ چنانکه گویا قرارداد دیگری را مدنظر داشتند که می توانست این محق را عملی سازد.
عده ای نیز تئوری گمراهانه ای را در این خصوص مطرح می کردند که در آن به یمن امضا این توافقنامه و با برداشته شدن تحریم ها، 'ثروتی بادآورده' نصیب ایران می شد. این تئوری از آن جهت گمراهانه بود که در میزان مبلغی که به دنبال این قرارداد به جیب ایران باز می گشت اغراق کرده و القا می کرد که گویی می توان بدون لغو تحریم های هسته ای ایران را به توقف فعالیت های اتمی خود مجاب کرد. این در حالی است که ممکن نبود ایران بدون برداشته شدن این تحریم ها به عقب نشینی از مواضع خود در این خصوص تن دهد، در نتیجه انتقاد از قراردادی که در راستای جلب رضایت ایران در این مورد بود، نشان می دهد که این مخالفت ها تا چه اندازه 'متعصبانه' بوده اند.
برخی از این مخالفان نیز به دنبال گرفتن امتیازهای غیرمعقول از ایران بوده و مدعی بودند که واشنگتن می توان با اعمال زور به مقصود خود برسد. این گروه در واقع هیچگاه گمان نمی کردند که این مسئله با مذاکره و توافق میان طرفین حل شود. بسیاری از این مخالفان از حربه مسئله هسته ای برای بالابردن تنش ها علیه ایران استفاده می کردند و حل این مسئله نقشه آنها برای راه انداخت جنگی دیگر را با شکست روبه رو کرد.
'امریکن کانسروتیو' در انتها ذکر کرد: اگرچه کنترل فعالیت های هسته ای در ایران مهم ترین دستاورد این توافقنامه بوده است، اما برداشته شدن سایه جنگ از روی ایران نیز از دیگر برکات مهم برجام به شمار می رود.
**اروپام**9418**1908
مترجم: آیدا شجاع**ناشر : افشار دارابی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال