رییس خانه معدن: امروز فعالان معدنی در کنار دولت می توانند نقش تاثیرگذار خود را ایفا کنند

تهران - ایرنا- رییس خانه معدن ایران ضمن تشریح موقعیت کشور در دوره پس از توافق برجام گفت: این تشکل که زمینه حضور فعالان معدنی را فراهم ساخته، در کنار دولت می تواند نقش مشاور و تاثیرگذار خود را ایفا کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد رضا بهرامن بعدازظهر دوشنبه در مجمع عمومی سالیانه خانه معدن ایران در محل این تشکل، اظهار داشت: اعتماد سازی خانه معدن پیامد نقش آفرینی بیشتر و اثرگذاری افزونتر را به دنبال دارد .
وی خاطرنشان ساخت: امروز بزرگترین کنسرسیوم معدنی در خاورمیانه با همگرایی و هم افزایی برای معدن سرب و روی مهدی آباد ( یزد) شکل گرفته که سرمایه گذاری 1.2 تا 1.3 میلیارد دلاری را به همراه دارد .
قرار است روز 27 تیر ( فردا) عملیات اجرایی بزرگ ترین معدن سرب و روی ایران با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو آغاز شود.
قرارداد سرمایه گذاری معدن و کارخانه های سرب و روی مهدی آباد اسفند ماه 95 امضا شد و کنسرسیوم ایرانی متشکل از شرکت معدنی مبین، شرکت مهندسی کاهنربا، انجمن سرب و روی ایران، شرکت مس مسکنی، شرکت معادن سرمک و شرکت آریا جنوب ایرانیان، از میان 13 کنسرسیوم متقاضی به عنوان برنده معرفی شدند.
رییس خانه معدن یادآور شد: آخرین بحث پس از توافق برجام موضوع تامین مالی 10 میلیارد دلاری ژاپنی ها بود و به این ترتیب فضای متفاوتی نسبت به دولت پیشین بوجود آمد .
وی خاطرنشان ساخت: امروز در جامعه ایرانی اگر اقتصاد به عنوان یک دستور کار جدی دولت محسوب می شود، بخش معدن به عنوان پیشران آن به حساب می آید .
براساس قرارداد مزبور احداث کارخانه های فرآوری با ظرفیت 800 هزار تن کنسانتره روی و 80 هزار تن کنسانتره سرب و نقره و عملیات 180 میلیون تنی باطله برداری در مدت چهار سال نخست پیش بینی شده است.
رییس خانه معدن ایران اضافه کرد: این تشکل به عنوان ابزار کارشناسی در کنار اتاق ایران قرار دارد و شمار اعضای آن به 200 عضو رسیده و از سال 1381 که در اتاق به ثبت رسیده، 12 کمیته تخصصی را فعال ساخته، درعین حال در 30 استان کشور نمایندگی دایر کرده است.
وی موضوع سرمایه گذاری خارجی را یک مساله مهم و جدی برای کشور ارزیابی کرد و گفت : خانه معدن با تمام ظرفیت خود این بحث را پی می گیرد و به تازگی با همکاری کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران سمینار جذب سرمایه گذاری از لندن را برگزار کردیم و قرار است ظرف 45 روز اینده در انگلستان برای معرفی پروژه های ایران حاضر شویم.
براساس این گزارش بهرام شکوری رییس کمیسیون معدن وصنایع معدنی اتاق ایران هم در این مجمع گفت: خانه معدن ایران می تواند نقش کمک کننده به دولت را ایفا کند و با بهره گیری از دیدگاه خبرگان این بخش، چالش های مربوطه را بازگو نماید.
وی یاداور شد: دولت هرگاه از دیدگاه و نظرهای کارشناسی تشکل ها و خانه معدن بهره گرفته، آثار مثبت آن را هم به دست آورده، در عین حال در مواقعی که به توصیه ها و دیدگاه های بخش خصوصی وقعی ننهاده، با تبعات نامطلوب ان روبرو شده است.
شکوری اظهارامیدواری کرد: فعالان بخش معدن وصنایع معدنی تلاش کنند تا مسیر درست را در برابر دولت و مجلس قرار دهند تا ضمن تامین منافع جامعه، دست اندرکاران بخش هم از مزایای آن برخوردار شوند.
وی تصریح کرد : اندیشه همه دست اندرکاران بخش معدن و صنایع معدنی، توسعه ان است و این امر بدون همگرایی اهل حرفه محقق نمی شود.
به گزارش ایرنا، مجمع عمومی سالیانه خانه معدن ایران برای بررسی عملکرد سال مالی منتهی به 30 اسفند 95 امروز تشکیل شد و با حضور 150 نفر از اعضای این تشکل، قرار است حاضران هیات مدیره جدید خانه معدن را از بین داوطلبان برای یک دوره سه ساله انتخاب کنند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام ** 1559 ** 1579 ** خبرنگار : حسین عضدی فسا ** انتشار :مرضیه فاتحی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال