ورود 7 هزار پناهجوی دیگر به ایتالیا همزمان با اعتراض های مردمی

رم - ایرنا - بحران پناهجویان در ایتالیا در فصل تابستان شدت گرفته جاییکه اعتراضات مردمی علیه ورود این مهاجران غیر قانونی، بطور گسترده ای شکل گرفته است.

به گزارش ایرنا، ورود بی وقفه پناهجویان از طریق دریای مدیترانه به ایتالیا (تنها در دو روز اخیر حدود 7 هزار پناهجو وارد سواحل جنوبی این کشور شدند) و بسته شدن درهای اروپا به روی این مهاجران، دولت ایتالیا را با مشکل مواجه کرده و باعث ایجاد اعتراضات گسترده ضد پناهجویان در این کشور شده است.
اعتراض علیه ورود و پذیرش پناهجویان در شهرهای مختلف ایتالیا ایجاد شده است تاجاییکه بحران پناهجویان در حال تبدیل شدن به جراحتی با پیامدهای نامعلوم است. شهروندان شهر جنوبی 'کاستل اومبرتو' به همراه شهردار وارد میدان شده و علیه اسکان 30 پناهجو در یک هتل بلااستفاده، اعتراض کردند
بسیاری از شهروندان ایتالیایی از شمال تا جنوب این کشور علیه پذیرش پناهجویان وارد میدان شده اند.
'باربارا سالتامارتینی ' معاون رئیس گروه حزب 'پیوند شمال' در مجلس نمایندگان ضمن تهدید به استیضاح پارلمانی در خصوص پذیرش گروهی از پناهجویان در شهر بندری 'چیویتاوکیا' در مرکز ایتالیا کرد و گفت: دولت باید اول از روی جسد ما بگذرد . ما آماده سنگر سازی برای متوقف کردن تخریب شهرهایمان (بدست پناهجویان) هستیم. حزب حاکم 'دموکراتیک' بنام منافع اقتصادی خود ، کاری با دیگران ندارد و با قلدری و گستاخی ساطور تهاجم (پناهجویان) را پایین می آورد. اگر حزب حاکم چند هزار پناهجوی دیگر می خواهد، آنها را به خانه خود ببرد و نه به بندر چیویتاوکیا که یک شهر توریستی و تفریحی است.
اعتراضات حتی به شهر مرزی 'ونتیمیلیا ' در شمال ایتالیا کشیده شد و 'لوئیجی جووانی' استاندار لیگوریا اظهار داشت: با 200 هزار پناهجویی که هر سال وارد ایتالیا می شوند، اوضاع بشدت ناگوار شده و نیاز به این است که دولت سهم خود را ایفا کند و مسوولیت خود را به گردن نهادهای محلی ، شهرداری های و استانداری ها نیاندازد.
با توجه به اینکه اروپا درهای خود را بروی ما بست تنها راه حل برای بحران پناهجویان، رفتن به سواحل لیبی و به عقب بازگرداندن پناهجویان است. مرز ونتیمیلیا بسته است که خود الگوی شکست سیاست های اروپا در رابطه با پناهجویان و پذیرش آنها است.
شهردار 'کوریلیانو' در جنوب ایتالیا نیز با بصدا درآوردن زنگ خطر کودکان بی سرپرست پناهجو گفت: زنگ خطر واقعی مربوط به کودکان بی سرپرست می شود، این یک فاجعه است و نمی دانیم این کودکان را کجا جا بدهیم چرا که تمام ساختارها از جمله ورزشگاه و مدارس دیگر مملو از پناهجویان شده اند و دیگر جا نداریم.
آژانس 'فرونتکس' نهاد نظارت بر مرزهای اتحادیه اروپا اخیرا در گزارشی اعلام کرد که شمار پناهجویانی که در ماه ژوئن وارد خاک ایتالیا شدند با 8 درصد افزایش نسبت به ماه می، به حدود 25 هزار تن رسید و در مجموع شمار آنها از آغاز سال جاری میلادی و در عرض شش ماه به 85 هزار مهاجر رسیده است که 21 درصد بیش از مدت مشابه در سال 2016 است.
در میان پناهجویانی که از طریق مدیترانه مرکزی در ماه ژوئن وارد ایتالیا شده اند، اتباع نیجریه و گینه بیشترین درصد آنها را تشکیل می دهند. در شش ماه نخست سال 2017 نیز اتباع نیجریه بالاترین شمار مهاجران بوده و به دنبال آن اتباع بنگلادش، گینه و ساحل عاج قرار دارند.
بحران پناهجویان همچنان ادامه دارد و دریای مدیترانه نیز تبدیل به خطرناک ترین و مرگبار ترین مسیر مهاجرت ها تبدیل شده است. هر روز در مدیترانه امدادرسانان ایتالیایی و اروپایی به کمک پناهجویان سرگردان که با شناورهای فرسوده راهی سفری پرمخاطره می شوند، می شتابند، اما همیشه موفق به نجات جان آنان نمی شوند.
ایتالیا در صدد متقاعد ساختن سایر کشورهای اروپایی برای کمک به حل این بحران و پذیرش پناهجویان است تا سنگینی آن تنها بر دوش این کشور نباشد .
ایتالیا در پی تشدید بحران پناهجویان بطور رسمی کمیسیون اروپا را تهدید به بستن بنادر خود به روی کشتی‌های غیر ایتالیایی که پناهجویان را در مدیترانه نجات می‌دهند، کرد. نجات و پذیرش پناهجویان نمی‌تواند از هم جدا باشند، بنابراین کمک اروپا نباید محدود به عملیات امداد در دریا باشد.
اروپام**461 ** 1908
ناشر : افشار دارابی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال