تشدید درگیری ها در شهرهای مغرب در حمایت از جنبش الریف

تهران- ایرنا- اعتراض های مردمی در منطقه الحسیمه و برخی شهرهای کشور مغرب در حمایت از جنبش الریف که از 8 ماه قبل آغاز شد و تاکنون ادامه دارد، بار دیگر دیشب و امروز / دوشنبه/ شدت یافت. این در حالی است که اداره زندان ها اعتصاب غذای زندانیان حوادث الریف برای آزادی آنها را تکذیب کرده است.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، فعالان جنبش الریف شب گذشته یکشنبه و امروز دوشنبه با برپایی تظاهرات در سواحل الحسیمه واقع در شمال مغرب، حمایت خود را از اعتراض های جنبش الریف در شهرهای الدار البیضاء و رباط را اعلام کردند.
حقوقدانان با انتشار فیلم هایی در شبکه های اجتماعی از سرگیری اعتراض ها در ساحل الحسیمه را پخش کردند به طوری که تظاهر کنندگان در سواحل این شهر با سردادن شعارهایی خواستار تحقق خواسته های جنبش الریف و توسعه اقلیم شدند.
دو هفته قبل اعتراض ها به دلیل تشدید تدابیر امنیتی در این شهر و ممنوعیت برگزاری تظاهرات متوقف شد و نیروهای امنیتی مراکش اقدام به موج گسترده بازداشت ها در اواخر ماه مه ( خرداد) کردند. این در حالی است که فعالان به تظاهرات برای آزادی زندانیان به دنبال حوادث الحسیمه ادامه دادند.
فعالان با برگزاری تجمع با جنبش الریف در شهر الدار البیضاء اعلام همبستگی کرده و خواستار آزادی زندانیان معترض شدند .
شهرک «إمزورن» در مجاورت شهر الحسیمه واقع در شمال مغرب روز جمعه شاهد برگزاری تظاهرات اعتراض‌آمیز بود که به خشونت و درگیری با نیروهای پلیس کشیده شد.
یک فعال محلی گزارش داد که شمار زیادی از ساکنان امزورن مانع انجام خطبه‌های نماز جمعه در مساجد شده و همزمان با آن کسبه محل نیز در راستای اعتصاب عمومی مغازهای خود را تعطیل کردند.
به گفته وی مسئولان مغرب از برگزاری تجمع مردمی و ورود ساکنان این شهرک به شهرک‌های مجاور جهت شرکت در تظاهرات ممانعت می‌کردند.
یک روزنامه‌نگار مغربی نیز که خواست نامش فاش نشود، گفت که صدها جوان به سمت نیروهای ضد شورش سنگ پرتاب می‌کردند و آنها نیز با استفاده از خودروهای آب‌پاش سعی داشتند تظاهرات‌کنندگان را پراکنده کنند.
این تظاهرات در حالی است که هفته گذشته نیروهای پلیس «ناصر الزفزافی» رهبر جنبش اعتراضی حراک الریف را بازداشت کردند.
زفزافی از 6 ماه پیش موج اعتراضات در منطقه الریف شمالی را رهبری می‌کرد.
وی به اتهام بر هم زدن نظم عمومی و اهانت به امام جمعه مسجد الحسیمه بازداشت شده است.
تنش در الحسیمه پس از آن آغاز شد که «محسن فکری 31 ساله»، ماهی فروش دوره‌گرد به دنبال برخورد ماموران با وی و تلاش آنها برای ریختن ماهی‌هایش به درون ماشین حمل زباله، در میان تیغه‌های ماشین افتاد و جان باخت.
خاورم**1453**1144
مترجم: آمنه دهقان* انتشار دهنده: علیرضا جباری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال