نائب رییس شبکه شورایعالی انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها:

هدف ما معرفی فرهنگ و آداب ایرانیان به دنیا است

تهران - ایرنا - نائب رییس شبکه شورایعالی انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها گفت: یکی از عمده فعالیت های این انجمن ها معرفی فرهنگ ایرانیان در خارج از کشور است.

رضا سیدان روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا درباره حضور چند ساله در انجمن های دوستی ایران و مهمترین اهداف انجمن اظهار داشت: انجمن های دوستی 11 سال است که آغاز به کار کرده و مثل دیگر «ان جی او» ها، سازمانی مردم‌نهاد محسوب می شود.
وی با بیان اینکه انجمن های دوستی غیرسیاسی، غیر انتفاعی و غیر دولتی بوده و رویکرد فعالیت های آن برقراری پل ارتباطی بین ملت ها است، گفت: در حوزه دیپلماسی عمومی در کشورهای توسعه یافته، همواره حلقه مفقوده ای بین ملت ها وجود داشته که با ظهور این انجمن های دوستی، خلاء ارتباطی بین ملت ها تسهیل شده است.
سیدان افزود: انجمن های دوستی از وزرات کشور مجوز گرفته و وزارت امور خارجه به عنوان اداره تخصصی ناظر بر عملکرد انجمن های دوستی است، بنابراین حدود 10 سال پیش انجمن ها به منظور همگرایی در عملکرد، مبادرت به تشکیل شبکه شورایعالی انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها را کرد و موفق به اخذ پروانه فعالیت از وزارت کشور شد که دکتر موسوی به عنوان ریاست شبکه و اینجانب به عنوان نائب رئیس شبکه انتخاب شدیم.
نائب رییس شبکه شورایعالی انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها گفت: چهارچوب نظری و فکری انجمن های دوستی حفظ منافع ملی کشور و معرفی فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان به سایر کشورها است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا انجمن های دوستی برای فعالیت های فرهنگی خود به کمک مالی نیاز دارند، تصریح کرد: بطور قطع «ان جی او»ها پس از تشکیل و آغاز فعالیت نیاز به نظارت و کمک های مالی دارند اما سعی می کنیم نیازهای مالی خود را از طرق مختلف رفع سازیم به عنوان مثال طی تفاهمنامه با شهرداری تهران، انجمن های دوستی با هماهنگی شبکه به منظور برگزاری روزهای ملی و هفته های فرهنگی کشورها، برگزاری نمایشگاه نقاشی، عکاسی می توانند از فرهنگسراها و فضاهای فرهنگی شهرداری استفاده کنیم.
وی درباره اینکه چقدر در این مدت به هدف های شبکه نزدیک شده اند، گفت: با اطمینان خاطر عنوان می کنم با توجه به برنامه هایی که انجمن های دوستی تاکنون انجام داده اند و استقبال شخصیت های علمی فرهنگی هنری، مؤید تمایل نخبگان جامعه جهت مشارکت و عضویت در انجمن ها است و با همراهی این عزیزان می توانیم کارهای بزرگی در حوزه های فرهنگی انجام دهیم.
سیدان ادامه داد: خوشبختانه سفرای خارجی مقیم ایران و سازمان های بین المللی، شناخت نسبی خوبی نسبت به فعالیت های انجمن های دوستی به ویژه شبکه انجمن دوستی ایران با سایر کشورها پیدا کرده اند بطوری که سفیر ژاپن درخواست کرد برای برگزاری هفته فرهنگی ژاپن در تهران کمک کنیم یا سفیر کره جنوبی درخواست داشت برای برگزاری کنسرت ملی کره جنوبی در تالار وحدت مشارکت کنیم.
وی با بیان اینکه چندسالی است که روز جهانی صلح را برگزار می کنیم، خاطر نشان کرد: سال گذشته صد کبوتر سفید رها کرده و با همراهی سفرا و رؤسای انجمن های دوستی دور برج میلاد حلقه صلح و دوستی بستیم و مردم هم با شادمانی به ما پیوستند. امیدوارم اینگونه سازمان های مردم نهاد که خودجوش بوده و بستری برای مشارکت فعالیت های اجتماعی مردم در جامعه ایجاد می کند، مورد حمایت معنوی مسئولان قرار گیرد.
فراهنگ ** 9246 ** خبرنگار: علیرضا مرادی * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال