معاون امور مجلس رئیس جمهوری: امیدوارم تکلیف لایحه تفکیک وزارتخانه ها قبل از معرفی کابینه روشن شود

تهران – ایرنا - معاون امور مجلس رئیس جمهوری گفت: با توجه به در پیش بودن تعطیلات تابستانی مجلس شورای اسلامی امیدوارم تکلیف لایحه تفکیک وزارتخانه ها طی روزهای آینده با رای نمایندگان محترم در مجلس به تصویب برسد تا انشاالله دولت دوازدهم از ابتدا با ساختار جدید تشکیل شود.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی معاونت امور مجلس ریاست جمهوری، حسینعلی امیری روز دوشنبه در دیدار جمعی از مدیران کل امور مجلس وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی با اشاره به قرار گرفتن مجدد لایحه یک فوریتی اصلاح بخشی از ساختار دولت در دستور کار مجلس شورای اسلامی افزود: برای ما مهم است که قبل از اینکه آقای دکتر روحانی فهرست کابینه دوازدهم را به مجلس بفرستد، این لایحه تعیین تکلیف شود.
وی از لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و کمیسیون های تخصصی مجلس که پس از بررسی بموقع لایحه در کمیسیون های مربوطه، امکان قرار گرفتن مجدد این لایحه در دستور مجلس را فراهم کردند، قدردانی کرد.

** محرمانه گی در قرارداد توتال تجاری است و نه سیاسی
معاون پارلمانی رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به قرارداد نفتی توتال و مسائلی که از سوی برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره این قرارداد مطرح شده بود اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با توضیحات بسیار مفصل و خوبی که آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت در مجلس ارائه کرد و همچنین تلاش هایی که معاونت امور مجلس ریاست جمهوری و معاونان و مدیران کل پارلمانی دستگاه های مختلف انجام دادند و توضیحات کارشناسی که داده شد بسیاری از مسائل مطرح شده حل و منجر به استرداد امضاءهای طراحان محترم و خروج از دستور کار مجلس شد.
امیری افزود: برخی از نمایندگان به محرمانه بودن این قرار داد اعتراض داشتند در حالی که محرمانه گی در چنین قراردادهایی به هیچ وجه محرمانه گی سیاسی و امنیتی نیست بلکه منظور محرمانه گی تجاری است و در همه جای دنیا نیز اسرار اقتصادی و تجاری شرکت ها و کشورها در قراردادها حفظ می شود تا به منافع شان آسیب نرسد و این عرف تجارت است.
وی اظهارداشت: این قرارداد مطابق قانون و بر اساس منافع کشور امضا شده و اکثر کارشناسان نیز ضمن تمجید از این قرارداد، آن را یکی از ثمرات مهم برجام و خنثی کننده توطئه دشمنان برای منزوی کردن ایران می دانند.

**تعامل بهتر و بیشتر با مجلس از اولویت های اصلی دولت
معاون پارلمانی رئیس جمهوری در ادامه از فعالیت ها و تلاش های مدیران کل امور مجلس دستگاه های اجرایی در دولت یازدهم تقدیر کرد و خواستار تعامل بهتر و بیشتر مدیران دستگاه های اجرایی با نمایندگان محترم مجلس و بویژه کمیسیون های تخصصی پارلمان شد.
معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: روابط نزدیک و سازنده با مجلس شورای اسلامی یکی از سیاست های اصلی دولت و تدبیر و امید و همواره مورد تاکید آقای رئیس جمهور بوده است.
امیری اظهارداشت: خوشبختانه سطح تعاملات دولت و مجلس ارتقا خوبی یافته است و ما امیدواریم این تعاملات در دولت دوازدهم نیز ادامه یابد و این روند می تواند در حل مسائل و مشکلات کشور تاثیر بسزایی داشته باشد.
وی با اشاره به در پیش بودن مراسم تحلیف رئیس جمهوری و جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی، توصیه های لازم را در حفظ و ارتقا فضای همدلی و صمیمیت با نمایندگان محترم مجلس ارائه کرد.
وی اظهارداشت: حل مشکلات مردم با همدلی و همراهی بین دولت و مجلس تسهیل خواهد شد.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری در این جلسه همچنین به 26 تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان که بخش مهمی از نظام تقنینی کشور به شمار می رود اشاره کرد و اظهارداشت: نظام تقنینی ما یک مجلسی و دو رکنی است که شورای نگهبان رکن دیگر قوه مقننه است.
وی سالروز تاسیس شورای نگهبان را به اعضای محترم این شورا و همه کسانی که در امور پارلمانی فعالیت می کنند، تبریک گفت و برای فقها و حقوقدانان شورای نگهبان و مدیران و کارکنان این نهاد در انجام مسئولیت های سنگین شان آرزوی موفقیت نمود.
سیدحسین دهدشتی مدیرکل دفتر ویژه دولت در مجلس نیز گزارشی تطبیقی از تعداد سوالات و تذاکرات نمایندگان مجلس از مقامات اجرایی در دولت های یازدهم، دهم و نهم ارائه کرد.
در این جلسه همچنین هر یک از مدیران کل پارلمانی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی مطالبی را در مورد عملکرد خود و نحوه تعامل بهتر با مجلس شورای اسلامی بویژه در ایام تحلیف و رای اعتماد به کابینه جدید، ارائه کردند.
سیام**9314**
تنظیم: داود توسلی**ناشر:امیرکاردان راد

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال