روایت «النهار» لبنان از تضاد مواضع آمریکا در بحران قطر و سعودی

بیروت – ایرنا –روزنامه «النهار» لبنان در تحلیلی با اشاره به مواضع شخصیت های مختلف دولت آمریکا در قبال بحران بین قطر و عربستان سعودی از چندصدایی و ناروشن بودن مواضع رهبران آمریکا سخن گفت.

النهار در تحلیلی به قلم «هشام ملحم» که روز دوشنبه به چاب رسید، نوشت: همانگونه که انتظار می رفت میانجیگری «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا در خصوص بحران در منطقه خلیج (فارس) که از ابتدای ماه گذشته میلادی بین عربستان و امارات و بحرین و مصر از یک سو و قطر از سوی دیگر آغازشده بدون هیچ نتیجه یا حتی نشانه ای از گشایش پایان یافت.
پیش از سفر تیلرسون به منطقه، منابع آمریکایی اعلام کرده بودند که وزیر خارجه بر این مساله واقف است که دور اول میانجیگری وی تحول چشمگیری در این قضیه ایجاد نخواهد کرد و او صرفا به دنبال کاهش تنش و التهاب بین دو طرف است.
تیلرسون در مسیر بازگشت به آمریکا در دو مصاحبه کوتاه ابراز داشت: «برگه هایی را به هر دو طرف دادیم که مشتمل بر راه هایی برای پیشرفت اندک امور بود.» بی آنکه حرفی درباره محتوای این برگه ها سخنی به میان بیاورد. وی اعتراف کرد که سفرش نتوانسته کاری برای حل بحران انجام دهد اما در عین حال تاکید کرد که «تفاوت خاصی را احساس کرده ام و دست کم دو طرف به گونه ای آمادگی گفت و گو با یکدیگر را پیدا کرده اند و این وضعیت تا پیش از سفر من وجود نداشت».
با این وجود النهار به نقل از یک منبع آگاه که از محتوای گفت و گوهای وزیر خارجه آمریکا با روسای سعودی اطلاع داشت تصویری کاملا متفاوت از آنچه تیلرسون بر زبان آورد مطرح می کند. وی جلسات برگزار شده در عربستان را «فاجعه بار» خواند و گفت: تیلرسون همدلی خود با قطر و عدم موافقت قلبی با خواسته های کشورهای تحریم کننده قطر را مخفی نکرد. تیلرسون پیش از جلسات عربستان، یادداشت تفاهمی با قطر درباره مبارزه با تروریسم و تامین کنندگان مالی آن امضا کرده بود تا با این کار به یکی از خواسته های اصلی چهار کشور تحریم کننده یعنی توقف حمایت های مالی از اسلام گرایان تندرو مانند گروه اخوان المسلمین که برخی کشوری های ضد قطر آن را گروه تروریستی می دانند پاسخ مثبت داده باشد. اما چهار کشور در بیانیه ای اعلام کردند که این یادداشت تفاهم برای حل بحران کافی نیست.

**چراغ سبزهای متناقض آمریکا
به نوشته النهار در ابتدای بحران، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا خیلی سریع موضع انتقادی در قبال قطر گرفت و در پیام های توئیتری خود این کشور را به حمایت های مالی از تروریسم متهم کرد بی آنکه از دو طرف نزاع بخواهد برای حل بحران مسیر گفت و گو را در پیش بگیرند. حتی تا امروز هم موضع گیری های ضد و نقیض از سوی واشنگتن درباره ریشه های این بحران و راه حل آن ادامه دارد.
النهار افزود: از حرف های تیلرسون کاملا پیداست که وی خواسته های سیزده بندی چهار کشور از قطر را بیشتر خواسته های غیر قابل تحقق می داند تا راهی برای حل بحران. به گفته برخی منابع آگاه، «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا نیز ضمن ابراز قدردانی از همکاری های امنیتی و نظامی با قطر، در تماس با طرف های درگیر در این بحران به آنها اعلام کرد که این نزاع به مرحله نگران کننده ای رسیده که ممکن است یکی از مهمترین اولویت های واشنگتن در منطقه خلیج (فارس) یعنی ایجاد جبهه یکپارچه ای علیه ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

**بحران عمیق است
النهار در ادامه این مطلب نوشت: برداشت عمومی ناظران و تحللیلگران بی طرف در آمریکا این است که دستگاه دیپلماسی به تنهایی قادر به حل این بحران است به شرط اینکه یک صدا از آن شنیده شود.
«مارسل وهبه» سفیر سابق آمریکا در امارات در گفت و گو با النهار گفت: نشانه ها و چراغ سبزهایی که از آمریکا در این قضیه صادر می شود نه تنها باعث ایجاد دستپاچگی بلکه به شدت خطرناک است.
وهبه که در حال حاضر ریاست مرکز کشورهای عرب حاشیه خلیج (فارس) در واشنگتن را بر عهده دارد افزود: وقتی ترامپ از یک طرف در برابر طرف مقابل جانبداری می کند هیچ یک از دو طرف انگیزه ای برای گفت و گو نخواهند یافت و تیلرسون وزیر خارجه موضع جانبدارانه ای از یکی از دو طرف نزاع داشت.
از زمان آغاز بحران، دو طرف جبهه رسانه ای، سیاسی گسترده ای برای جلب حمایت های واشنگتن از خود تشکیل داده اند. «یوسف العتیبه» سفیر امارات و «مشعل بن حمد آل ثانی» سفیر قطر در واشنگتن تحرکات سیاسی همه جانبه ای در سطح دولت و کنگره آمریکا شروع کرده اند و اقدام به درج مقالاتی در روزنامه های آمریکا و گفت و گو با رسانه های این کشور می کنند.
النهار در پایان مدعی شد: با این وجود بیشتر ناطران بی طرف بر این باورند که در صورت طولانی شدن بحران – که احتمال آن زیاد است – شورای همکاری های خلیج (فارس) ممکن است ضعیف شده یا به کلی کارآیی خود را از دست بدهد و به تبع این مساله فرصت جلوگیری از نفوذ ایران از دست برود. این بحران تا همین امروز هم منجر به افزایش نفوذ ایران در قطر و تقویت حضور نظامی ترکیه در این کشور شده است.
خاورم*390* 2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال