مسئول بلند پایه ایرانی: سعودی همه راه های گفت و گو با ایران را مسدود کرده/آماده کمک به ارتش لبنان هستیم

بیروت – ایرنا – روزنامه های «الجمهوریه»، «الاخبار»، «البناء» و «النهار» در لبنان در شماره امروز (دوشنبه) خود نقل قول هایی را از «یک مسئول بلند پایه ایران» درباره مسائل مهم منطقه ای از جمله بحران قطر و عربستان، رابطه تهران و ریاض و تحولات لبنان و سوریه منتشر کردند.

به نوشته این روزنامه ها، سخنان این مسئول ایرانی در دیدار نمایندگان رسانه ها با وی در دفتر کار او در تهران عنوان شده است.

**ایران با دخالت خارجی در منطقه مخالف است
مسئول بلند پایه ایرانی در ابتدا با اشاره به بحران قطر و عربستان سعودی گفت: ایران به این بحران همان نگاهی را دارد که پیش از این به بحران کویت هنگام حمله «صدام حسین» رئیس جمهوری سابق عراق به این کشور داشت. نگاه ایران مبتنی بر تسویه حساب با کویت یا هر کشور دیگر و بهره برداری موضعی از بحران لحظه ای به وجود آمده نبوده است بلکه دیدگاه ما مبتنی بر اصول و مبانی سیاست های منطقه ای مان است که بر اصل استقلال کشورها در منطقه استوار است.
وی افزود: ما این هیمنه و سیاست مبتنی بر هجوم یک کشور به بقیه طرف ها را رد می کنیم و به عنوان یک ایرانی نمی خواهیم در موقعیت هجومی یا اعمال سیاست سلطه جویانه در منطقه باشیم و در عین حال مخالف نگاه سلطه جویانه و تهاجمی هر یک از کشورهای منطقه به بقیه کشورها هستیم.
این مقام ایرانی با بیان اینکه «ما نمی خواهیم از آن گل آلود ماهی بگیریم» گفت: ما با قطر اختلاف هایی داریم همانطور که با عربستان و کشورهای دیگر اختلافاتی داریم اما به شدت مخالف سیاست های سلطه جویانه هستیم. نکته دوم اینکه ما با سیاست محاصره اقتصادی دیگر کشورها و ملت ها نیز مخالفیم. برای همین نیز با محاصره قطر یا هر کشور دیگری در منطقه به شدت مخالفیم. نکته دیگر اینکه نگاه ما به رویدادهای منطقه، بر اصل گفت و گو و حل اختلاف ها از راه مسالمت آمیز و بر پایه گفت و گوی شفاف و صریح بین گروه های منطقه استوار شده است.

**استقبال از میانجیگیری بین تهران و ریاض
این مسئول ایرانی در پاسخ به سوالی درباره میانجیگری ها برای گفت و گو بین عربستان و ایران تصریح کرد: تلاش هایی برای میانجیگری بین ایران و عربستان از سوی برخی طرف ها صورت گرفته و ما بر اساس مبانی خود در مسائل منطقه ای، به همه این تلاش ها پاسخ مثبت دادیم و هیچ یک از آنها را رد نکردیم. در راس این کشورها، کویت و عمان و نیز برخی کشورهای اسلامی و... قرار دارند.
این مقام ایرانی افزود: ما گفتیم که هرگونه پیشنهاد میانجیگری را بررسی می کنیم و آماده گفت و گوی مستقیم و آشکار با عربستان هستیم اما سعودی ها سیاست و رویکرد دیگری دارند. ریاض سیاست منطقه ای و بین المللی خود را بر این مبنا گذاشته که ایران عامل همه بحران ها در منطقه است؛ برای همین نیز همه راه های گفت و گو با ایران را مسدود کرده و باعث ناکام ماندن میانجیگری ها شده است.
وی ادامه داد: ما از تلاش های «صباح الاحمد الصباح» امیر کشور برادرمان کویت استقبال کرده و آمادگی خود برای گفت و گو را به کویتی ها اعلام کردیم. در سفر اخیر روحانی به کویت، این مساله در دیدار خصوصی بین او و شیخ الصباح مطرح شد و امیر کویت خواستار پاسخ مکتوب ایران به نامه میانجیگری خود شد. در این دیدار، روحانی موضع مثبتی از خود نشان داد و دیدگاه ایران درباره این میانجیگری را به اطلاع امیر کویت رساند که همه از استقبال ایران از این مساله حکایت داشت. ما پاسخ مکتوب را نوشته و برای کویتی ها ارسال کردیم و آنها تاکید کردند که موضوع را با طرف سعودی پیگیری خواهند کرد اما تا امروز هیچ پاسخ جدیدی دریافت نکرده ایم.
این مقام ایرانی در ادامه بر مخالفت ایران با رویکرد مثبت عربستان نسبت به رژیم صهیونیستی تاکید کرد و در واکنش به سخن «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان درباره انتقال جنگ به ایران گفت: تکرار تجربه آزموده شده نشانه بی عقلی است.
وی درباره آینده روابط بین ایران و عربستان گفت: ما عربستان را کشور همسایه خود به شمار می آوریم ولی هنوز نتوانسته ایم تغییر مثبتی در روابط فیما بین ایجاد کنیم. در نهایت عربستان کشور همسایه ماست و ما از روابط دو طرف استقبال می کنیم و آرزوی حل مشکلات از طریق گفت و گو و تفاهم را داریم.
این مسئول ایرانی با خودداری از پاسخ به سوالی درباره ولیعهدی محمد بن سلمان گفت: این مساله یک مساله داخلی است و ما در آن دخالت نمی کنیم.

**رابطه ایران با قطر و ترکیه
این مقام ایرانی درباره نوع روابط بین ایران و قطر که متهم به حمایت از تروریسم است گفت: روابط بین ایران و قطر روابط سیاسی و دیپلماتیک است که با کشورهای مختلف با وجود اختلاف های فیمابین وجود دارد. در هر صورت کشورهای همسایه نمی توانند جغرافیا و ژئوپولتیک خود را تغییر دهند و سیاست های ما مبتنی بر تعامل با کشورهای همسایه اعم از قطر و غیر آن است. آیا فقط باید با کشورهایی که با ما موافق هستند تعامل داشته باشیم؟ حتما نه. ما به کشورهایی همکاری و تعامل داریم که اختلاف های بسیار زیادی با ما دارند.
وی افزود: ما با ترکیه به عنوان یک کشور همسایه بزرگ و مهم در منطقه تعامل داریم و تاریخ روابط دو کشور در چند قرن گذشته گاهی وقتها شاهد درگیری مستقیم دو طرف بوده است. با وجود اختلاف های فیمابین، ما با یکدیگر تعامل داریم. بین ایران و قطر هم اختلاف هایی وجود دارد. درباره سوریه ما با قطر همچنین با ترکیه اختلاف داریم اما راه را برای همکاری ها و روابط مثبت نبسته ایم.
به گفته این مقام ایرانی مشکل در طرف مقابل است که متاسفانه سیاست هایش بر اساس تفکر قبیله ای شکل گرفته و اختلاف سیاست ها با طرف مقابل، آن را به جنگی همه جانبه و بی امان می کشاند.
این مسئول ایرانی افزود: یکی از مبانی مهم سیاست های ایران این است که با وجود اصول و مبانی و اختلاف دیگاه های موجود در بین کشورها فضا را برای همکاری و تعامل سازنده با آنها باز کند. یعنی هر کشوری می تواند با حفظ موضع خود، سیاست منطقی در تعامل سازنده با دیگر کشورها بر اساس منافع مشترک شکل دهد. این نگاهی است که ما به عربستان و قطر و ترکیه و دیگر کشورهای منطقه داریم.

**ایران با دخالت خارجی در سوریه مخالف است
این مسئول ایرانی در پاسخ به سوالی درباره وضیت سوریه گفت: ایران از همان ابتدای بحران سوریه رفتار مبتنی بر اصول و مبانی با این مساله در پیش گرفت. رهبر انقلاب اعلام کرد که ما با دخالت های خارجی در سوریه مخالفیم و حل این بحران باید برخاسته از اراده مردم باشد. ما با صدای بلند اعلام کردیم که با دخالت های خارجی کشورها برای تحمیل برنامه ها و سیاست های خود بر مردم و نظام سوریه مخالفیم. ما خواهان راه حل داخلی در این بحران بودیم و با خواسته های مردم مخالفتی نداریم.
وی افزود: اگر با خواسته های طبیعی مردم برای اصلاح امور مخالفت صورت گیرد راه برای دخالت های خارجی باز می شود همچنانکه در منطقه شاهد آن هستیم و از کشور خاصی نام نمی بریم. در بحران سوریه ما با دخالت خارجی به شدت مخالفت کردیم. برخی کشورهای منطقه ای و بین المللی در این قضیه ورود کرده و دست به تسویه حساب های تاریخی با دولت دمشق زدند چون این کشور در میان دیگر کشورهای عربی در موضوعات مهم و سرنوشت سازی مانند فلسطین و رژیم صهیونیستی سیاست های مستقلی داشت.
وی خاطرنشان کرد: برخی کشورهای منطقه ای و بین المللی با هدف دستیابی به منافع خاص خود و تسویه حساب با دولت دمشق و سوریه وارد این میدان شدند. به برادرانمان در دمشق گفتیم که به خواسته های طبیعی جامعه پاسخ مثبت دهید. ما از خواسته ها و آمال و آرزوهای ملت ها حمایت می کنیم و این قاعده در همه جا از جمله در ایران و سوریه و عراق و بحرین و کشورهای دیگر صدق می کند.

**ملت سوریه حق تعیین سرنوشت خود را دارد
مسئول ایرانی درباره اوضاع سوریه هم گفت: این ملت سوریه است که تنها حق تعیین سرنوشت کشورشان را دارند.
وی همچنین برخی سخنان درباره شیعه کردن علوی ها در سوریه را «حرف بی ارزش» خواند و در پاسخ به اتهام ها به ایران برای تلاش جهت افزایش نفوذ در منطقه نیز گفت: زمان امپراتوری ها به سر آمده و ما با هیمنه بر کشورها مخالفیم اما مساله نفوذ و تلاش برای آن را یک مساله طبیعی می دانیم و باید در این مسیر بر مبانی و اصول مشترک تمرکز صورت گیرد. هرکس سیاست های خود را بر این اساس پایه ریزی کند از قدرت نفوذ برخوردار خواهد شد.
وی گفت: تهران با نشست های آستانه برای حل بحران سوریه، نگاه مبتنی بر تفاهم و اجماع دارد. ما از کاهش تنش در مناطق مسکونی که بیشتر در غرب سوریه متمرکز هست حمایت می کنیم.

**ایران نگاه خصمانه ای به اخوان المسلمین ندارد
این مسئول ایرانی در ادامه با تاکید بر اینکه ایران نگاه خصمانه به گروه اخوان المسلمین ندارد گفت: این جریان یک طیف سیاسی متنوع و جنبش سیاسی، اجتماعی، فکری و اقتصادی است که از شرق تا غرب کشورهای اسلامی نفوذ دارد. ما مطلقا نگاه خصمانه به این گروه نداریم و آن را بخشی از پیکره امت اسلامی می دانیم. با همه اینها، ما اختلاف نظرهای زیادی با اخوان در مسائل مختلف داریم اما فضاهای همکاری مشترکی بین ما وجود دارد از جمله فلسطین که باید محور اصلی امت اسلامی قرار بگیرد. ما به عنوان مثال با حزب عدالت و توسعه در ترکیه نه کاملا موافق و نه کاملا مخالفیم.
وی تاکید کرد: ایران جنبش اخوان المسلمین را یک گروه تروریستی نمی داند بله این جریان طیف وسیعی را از اندونزی تا اروپا دربرمی گیرد. اگر یک گروه از آنها اقدام به کارهای تروریستی کرد فقط باید همان گروه را تروریستی قلمداد کرد نه کل این جریان را.

**وضعیت روابط ایران با حماس و فتح
مسئول ایرانی در پاسخ به سوالی درباره حماس و حمایت های ایران از آن و سند جدید این جنبش هم گفت: سطح همکاری ها با حماس در برهه خاصی کاهش پیدا کرد اما با این وجود ایران از همه جنبش های مقاومت حمایت به عمل می آورد.
وی افزود: ایران رابطه خود را حتی با جنبش فتح هم قطع نکرد و ما مخالفتی با هیچ یک از گروه هایی که نماینده بخشی از مردم هستند نداریم.

**تفاهم آمریکا و روسیه در خصوص سوریه
این مسئول ایرانی تفاهم روسیه و آمریکا در خصوص آتش بس در جنوب سوریه را «آزمونی بزرگ» خواند و گفت: آیا واشنگتن به این توافق به صورت صحیح پایبند خواهد ماند یا از آن خارج خواهد شد؟ آمریکا یک سال و نیم پیش با مسکو درباره آتش بس در شمال سوریه توافق کرد اما آن را زیر پا گذاشت.

**آماده کمک به ارتش لبنان هستیم
این مقام ایرانی درباره روابط با لبنان نیز گفت: ایران روابط گسترده ای با همه طیف های مردمی و سیاسی و اجتماعی در لبنان دارد. برخی ها در لبنان موضع خاصی نسبت به ایران دارند اما ما به این تنوع دیدگاه ها در لبنان احترام می گذاریم و با همه گروه های لبنانی تعامل سازنده داریم.
وی در پاسخ به این سوال که نگاه ایران نسبت به حزب «نیروهای لبنان» به رهبری «سمیر جعجع» چیست، گفت: من به گروه خاصی اشاره نمی کنم. ما از همه احزاب موجود در لبنان از جمله حزب نیروهای لبنان استقبال می کنیم.
این مسئول ایرانی با اشاره به اینکه کشورش همچنان بر پیشنهاد قبلی خود در تقدیم کمک به ارتش لبنان پایبند است گفت: برخی طرف ها به خاطر ارتباطی که با برخی کشورهای منطقه ای دارند با این پیشنهاد مخالفت کردند. ما که از مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی حمایت کردیم همه امکانات خود را برای کمک به دولت و ارتش لبنان به کار می گیریم.
خاورم*390* 2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال