کمال قلیچدار اوغلو: جنگ میان اردوغان و گولن 300 کشته بر جای گذاشت

آنکارا- ایرنا- کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه گفت: جنگ میان اردوغان و فتح الله گولن در شب کودتای نافرجام سال گذشته جان 300 نفر از هموطنان را گرفت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا و به نقل از وبسایت روزنامه جمهوریت، قلیچدار اوغلو در گفتگو با نشریه آلمانی اشپیگل درباره حقیقت اتفاقات و ماجراهای شب کودتا بیان کرد: حقیقت ماجرا را هیچ کس نمی داند اما به نظر من کودتا واقعی بود و در خصوص این که در این کودتای خائنانه گولن عامل بوده، هیچ تردیدی ندارم.
وی افزود: ما خطرات این جماعت را به طور مداوم به اردوغان گوشزد می کردیم، ولی اردوغان به هشدارهای ما توجهی نکرد و حتی با او متحد نیز بود.
رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه اظهار کرد: سرویس اطلاعات ترکیه عصر روز 15 جولای اخباری مبنی بر احتمال یک کودتا را دریافت کرده بود ولی اردوغان ادعا می کند خبر کودتا را شب از شوهر خواهر خودش شنیده است ولی ما چنین تصور می کنیم که حکومت برای بهره برداری خود، تا حدی به این کودتا اجازه وقوع داده است که در نتیجه جنگ میان این دو در 15 جولای 300 نفر از هموطنان، جان خود را از دست دادند.
کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه پیش از این کودتای 15 جولای سال گذشته این کشور را کودتایی کنترل شده و با اطلاع دولت و حزب حاکم عنوان کرده بود.
به گزارش ایرنا، دولت آنکارا مدعی است که اقدام به کودتا در این کشور توسط طرفداران فتح الله گولن رهبر مخالفان دولت ترکیه و با دستور مستقیم او عملی شده است.
ترکیه همچنین مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به 'فتو' و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
فتح الله گولن که از سوی دولت ترکیه متهم اصلی کودتای نافرجام 25 تیرماه سال گذشته اعلام شده، بیش از 15 سال است در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است.
استرداد او جزو خواسته های دولت اردوغان از دولت سابق و فعلی آمریکا بود که با مخالفت مقامات واشنگتن مواجه شده و موجب تیره شدن روابط دو کشور شد.
محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه با کیفرخواست 2581 صفحه ای تنظیم شده در مرکز ستاد کل ارتش ترکیه علیه 221 متهم در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال