کشت غلات به شیوه آبیاری نواری در میانه برای نخستین بار

تبریز - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه گفت: برای نخستین بار در استان کشت لوبیا در سطح 18 هکتار و گندم در سطح 10 هکتار از اراضی این شهرستان به شیوه آبیاری نواری قطره ای انجام شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، جلال رحیم زاده خاطرنشان کرد: با اجرای طرح آبیاری نوین تحت فشار در مزارع لوبیا میزان مصرف آب کشاورزی در هر هکتار از 10 هزار و 540 هزار مترمکعب به 6 هزار و 200 هزار مترمکعب و در گندم در هر هکتار از 6 هزار و 450 هزار مترمکعب به 4 هزار و 300 هزار متر مکعب کاهش می یابد.
وی با اشاره به کشت ارقام جدیدی به نام کوشا در شهرستان میانه، گفت: پیش بینی می شود در هر هکتار 3 تن و 350 کیلوگرم محصول برداشت شود.
رحیم زاده گفت: علاوه بر افزایش عملکرد، صرفه جویی 70 درصدی آب کشاورزی در لوبیا و 50 درصدی در گندم، کاهش مصرف کود شیمیایی و بهره وری بالا از مزایای کشت نواری است.
به گزارش ایرنا، در زمان حاضر روش آبیاری مورد استفاده برای محصولات گندم و جو انواع روش های سطحی است که نسبت به روش های نوین آبیاری، بازده آبیاری کمتر و حجم آب مصرفی بیشتری دارند.
در صورت استفاده از سیستم های نوین آبیاری تحت فشار نواری(تیپ)، حداقل 30درصد مصرف آب کاهش یافته و افزایش حداقل 40 درصد کارآیی مصرف آب را به همراه خواهد داشت.
شهرستان میانه واقع در 180 کیلومتری شرق تبریز یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی در استان آذربایجان شرقی به شمار می رود.
خبرنگار: غلامی ** انتشار: رستگار
7231/3071/6183

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال