رئیس سازمان نهضت سوادآموزی:

سالانه 2 درصد کودکان سن ابتدایی به مدرسه نمی روند

تهران - ایرنا - رئیس سازمان نهضت سواد آموزی گفت: حضور نیافتن سالانه 2 درصد کودکان بین شش تا 11 سال در دوره ابتدایی بدلایل مختلف در مدارس، یک تهدید جدی برای نظام آموزشی کشور محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، علی باقرزاده روز دوشنبه در نشست امضای تفاهمنامه همکاری مشترک سازمان نهضت سواد آموزی و موسسه خدمات علمی آموزشی رزمندگان که در محل این سازمان برگزار شد، گفت: در سال 1395 شتاب نسبتا قابل قبولی در ادامه کار سازمان برای مبارزه با بیسوادی در کشور مشهود بود و از این رو می توان گفت طی سالهای 91 تا 95 موفق شدیم یک میلیون و 113 هزار و 700 نفر از تعداد بیسواد 10 تا 49 سال کشور را کاهش دهیم.
وی افزود: در این مدت همچنین تعداد یک میلیون و 480 هزار نفر از تمام بیسوادان گروهای سنی نیز کاهش یافت که هم از نظر تعداد و هم نرخ رشد باسوادی، 14 برابر سالهای 85 تا 90، رشد را در تمامی گروههای سنی بالای شش سال داشتیم.
باقرزاده با بیان اینکه طی این مدت نرخ رشد کاهش بیسوادی در کشور 85 / 2 درصدی بود، گفت: فرایند ریشه کنی بیسوادی در دنیا به کندی صورت می گیرد به نحوی که می توان گفت میانگین درصد باسوادی طی سالهای 2000 تا 2015 در بین کشورهای جهان فقط یک درصد و رقم نرخ رشد 85 / 2 با سوادی در ایران طی سالهای 91 تا 95 قابل توجه بود.
باقرزاده گفت: نرخ رشد باسوادی ایران با نرخ رشد باسوادی دنیا تطبیق می کند اما ادامه راه به آسانی نخواهد بود، زیرا همچنان 2 میلیون و 700 هزار بیسواد زیر 50 سال در کشور داریم و ممکن است بخشی از این رقم اتباع بیگانه و بخش دیگر آموزش ناپذیر باشند.

** پوشش نهضت سواد آموزی همچنان کامل نیست
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی افزود: این عدد نشاندهنده آن است که پوشش تحصیل سازمان نهضت سواد آموزی هنوز کامل نیست و سالانه حدود 2 درصد دانش آموزان شش تا 11 سال در مدارس ابتدایی حضور ندارند که این رقم برای ریشه کنی بیسوادی یک تهدید جدی است و همواره با ورود بیسواد از طریق تحت پوشش نرفتن لازم التعلیمان به مدرسه و هم از طریق بازگشت افراد با سواد شده به بی سوادی مواجه هستیم.
وی گفت: تلاش می شود از هر فرصتی برای انجام ماموریت سازمان در راستای ریشه کنی بیسوادی، اقدامات مناسبی انجام پذیرد و امضای تفاهمنامه همکاری با موسسه علمی آموزشی رزمندگان اسلام و در این راستا مشارکت حداکثری سواد آموزان از یک سو و همکاری نهادها و ارگانها از سوی دیگر می تواند کمک شایانی در این مسیر باشد.
باقرزاده با بیان اینکه تا پیش از این 30 تفاهمنامه همکاری در سازمان نهضت سواد آموزی با دیگر ارگانها و موسسات برای مبارزه با بیسوادی به امضا رسیده، افزود: در تفاهمنامه همکاری با موسسه علمی آموزشی رزمندگان اسلام وارد یک سری کارهای اساسی تر خواهیم شد. در زمینه آموزش، تولید محتوا، نظارت و ارزشیابی های پایانی که اهمیت بسیاری برای سازمان نهضت سواد آموزی، فعالیت های خود را ادامه خواهیم داد.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی گفت: در تفاهمنامه همکاری بین سازمان نهضت سواد آموزی و موسسه علمی آموزشی رزمندگان اسلام، بخش های مشترکی وجود دارد که از آن جمله می توان به تشکیل کارگروه ، تهیه و تدوین و ساده نویسی کتب مورد نظر، برنامه ریزی و اجرای دوره های آموزشی، همکاری در تولید کتب درسی و همچنین همکاری در تهیه ابزار سنجش و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و اجرای آن در آزمون های پایانی اشاره کرد.
وی ادامه داد: سالانه از سوی سازمان نهضت سواد آموزی 152 عنوان کتاب به تعداد یک میلیون جلد، تجدید چاپ و یا تالیف می شود.
رئیس موسسه علمی آموزشی رزمندگان اسلام نیز در این نشست با بیان اینکه سازمان نهضت سواد آموزی در طول چهار دهه پس از انقلاب فراز و فرودهای مختلفی داشته اما در این مدت حرکت سازمان در دهه اخیر قابل مقایسه با دهه های گذشته نیست، افزود: روان سازی فرایندها و جلب همکاری سازمان های مختلف، تقویت اراده عمومی در آموزش و پرورش برای انسداد بیسوادی، موفقیت این سازمان را به همراه داشت.
سید علی یزدیخواه گفت: همکاری با سازمانی که از سوی حضرت امام راحل در عرصه ریشه کنی بیسوادی بنا شد، بسیار غرورانگیز خواهد بود و کار بسیار ارزشمندی است و این موسسه با شبکه های استانی و شهرستان که در اختیار دارد در راستای تدابیر سازمان و با توجه به راهکارهای کارشناسی عرضه شده در راستای منویات رهبر معظم انقلاب اقدام خواهد کرد.
این گزارش حاکیست، در بخشی از این تفاهمنامه برخی از تعهدات موسسه علمی آموزشی رزمندگان اسلام شامل شناسایی افراد واجد شرایط، شناسایی و ثبت افراد بیسواد گروه هدف، آموزش بیسوادان براساس ضوابط سازمان، نظارت بر نحوه اجرای پیشرفت برنامه ها و ارائه گزارش اجرای برنامه در پایان سال به سازمان نهضت سواد آموزی ، است.
تعهدات سازمان نهضت سواد آموزی نیز شامل تعیین و اعلام شرایط و ضوابط اولیه آموزش افرادی که توسط موسسه انتخاب و معرفی می شوند، توجیه افراد واجد شرایط معرفی شده، تامین کتب آموزشی، ارائه آمار تعداد افراد بیسوادان روستاها و شهرها ، انجام مراحل ثبت نام بیسوادان در سامانه، نظارت بر روند اجرای برنامه ها و هماهنگی و اخذ امتحان پایان دوره است.
این گزارش حاکیست تفاهمنامه همکاری بین سازمان نهضت سواد آموزی و موسسه علمی و آموزشی رزمندگان اسلام در پنج ماده و 23 بند تنظیم شده و برای مدت سه سال معتبر است که در صورت توافق طرفین قابل تمدید است.
فراهنگ ** 1417 ** خبرنگار: سید مهدی حسینی * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال