در گفت و گوی اختصاصی ایرنا

سفیر سابق انگلیس در سازمان‌ملل: قرارداد توتال نشانه اهمیت فرصت‌های تجاری ایران در پسابرجام است

لندن - ایرنا - لرد «دیوید هنی» سفیر پیشین انگلیس در سازمان ملل متحد، بابیان اینکه قرارداد گازی توتال نشان‌دهنده اهمیت فرصت‌های تجاری ایران در دوران پسابرجام است، عنوان کرد که این معامله به‌طور غیرمستقیم سبب خواهد شد شرکت‌های خارجی به سرمایه‌گذاری در ایران تشویق شوند.

دیپلمات پیشین وعضو ارشد کمیته روابط بین‌الملل مجلس اعیان انگلیس روزشنبه در گفت ‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در لندن ضمن برشمردن اهمیت قرارداد تجاری توتال با ایران افزود:'توتال یک شرکت بزرگ تجاری است و به نظر من به دنبال این قرارداد، بقیه شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی تشویق خواهند شد همکاری تجاری شان را با ایران گسترش دهند.'
وی افزود:'ایران با 80 میلیون جمعیت بازار بزرگی به‌ حساب می‌آید؛ این آمار کمی نیست و باید سرمایه‌گذاری و تجارت بیشتری در ایران جاری شود و من امیدوارم که شرایط بدین گونه پیش برود.'
این مقام انگلیسی دربخش دیگری از اظهاراتش به توافق هسته ای با ایران اشاره وعنوان کرد که دولت انگلیس'مجاب شده است این توافق، توافقنامه‌ای منطقی برای دو طرف به شمار می رود و بنابراین به آن پایبند خواهد بود.'
وی افزود: دولت انگلیس به فرصت‌های واقعی در ایران - که به‌طور کامل از هرگونه بهره‌برداری نظامی از برنامه هسته‌ای اش فاصله گرفته، و تحریم‌هایش لغو شده - پی برده است و ما خواهان گسترش روابط فعال با ایران هستیم.
این دیپلمات ارشد انگلیسی تصریح کرد که برداشت وی از سیاست‌های خارجی کشورش مؤید آن است که حتی اگر واشنگتن برجام را پاره کند، انگلیس به تعهدات خود پایبند خواهد ماند.
وی جمهوری اسلامی ایران را یکی از قدرت‌های مهم در منطقه توصیف کرد و گفت: بدون گفت‌وگو با ایران، تلاش برای سروسامان دادن به خاورمیانه بی‌نتیجه خواهد ماند.
لرد هنی در همین حال به گزارش اخیر کمیته روابط بین‌الملل مجلس اعیان در رابطه با نقد سیاست‌های دولت انگلیس در خاورمیانه اشاره کرد و بر لزوم فاصله گرفتن سیاست های لندن از واشنگتن تاکید کرد.
وی «چک سفید امضای دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به ریاض و حمله لفظی وی به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران «بلافاصله پس از پیروزی شگفت‌انگیز» وی در انتخابات ریاست جمهوری را فاقد عقلانیت و منطق دانست.
متن کامل مصاحبه سفیر پیشین انگلیس در سازمان ملل با خبرنگار ایرنا بدین شرح است:

** ایرنا: کمیته روابط بین‌الملل مجلس اعیان اخیراً گزارشی را در رابطه با نقد سیاست‌های خارجی دولت انگلیس منتشر کرده است. ارزیابی شما‌ از سیاست خارجی دولت انگلیس در خاورمیانه چیست؟
**دیوید هنی: به نظرمن دولت بریتانیا تمایل دارد توانایی‌هایش را در قبال کارهایی که می‌تواند در خاورمیانه صورت دهد دست بالاگرفته و در برخی موارد هم‌دست پایین می‌گیرد؛ که این مساله جای تأسف دارد. به نظر من دیگر معنایی ندارد که بریتانیا، آمریکا یا حتی کشورهایی مانند فرانسه و روسیه تصور کنند که به همان اندازه که در قرن 20 میلادی قادر به دخالت در امور کشورهای خاورمیانه بود، امروز تأثیرگذار هستند.
در آن زمان کشورهای خاورمیانه بر این باور بودند که قدرت‌های خارجی باید در امورات شان تصمیم ‌گیری کنند و قدرت‌های منطقه حرف زیادی برای گفتن نداشتند. یکی از نتیجه‌گیری‌هایی که ما در گزارش کمیته روابط بین‌الملل مجلس اعیان به آن اشاره کردیم این بود که دیگر شرایط مانند گذشته نیست و به آن دوران هم بازنمی‌گردد؛ پس قدرت‌های خارجی مانند قرن بیستم قادر نیستند تا بر مردم سلطه کنند، مرزها را تغییر دهند و یا تصمیم بگیرند که چه کسی بایستی حاکم باشد.
ما احساس کردیم که این‌یک تحول بزرگ در سیاست خارجی ما خواهد بود که دولت بایستی آن را موردتوجه قرار دهد چراکه دیگر قادر نخواهد به ‌تنهایی اهدافش را دنبال کند. دولت باید در رابطه با اینکه با کدام کشور در خاورمیانه و یا خارج از آن همکاری کند تجدیدنظر و اهداف را مورد بازنگری قرار دهد.
ما در این گزارش عنوان کردیم که سیاست دولت بر اجرای دمکراسی در جریان بهار عربی، با توجه به اینکه این تحولات ربطی به بهار نداشته و بیشتر یک‌ روند پر هرج‌ومرج بوده، منسوخ‌شده است و به برقراری ثبات ختم نمی‌شود.البته ما ادعا نمی‌کنیم که این گزارش بیانگر حقیقت سیاست خارجی انگلیس است بلکه برداشت ما از لندن برپایه شواهدی است که از سوی کارشناسان، مقامات دولتی و رسانه‌ها به‌دست‌آمده است.

*** دولت انگلیس در رابطه با سیاست های خارجی اش درباره خاورمیانه به اندازه کافی تامل نکرده است
** ایرنا: این گزارش بخش‌هایی از سیاست‌های خارجی انگلیس را زیر سوال برده، واکنش وزارت خارجه نسبت به گزارش شما چه بوده است؟
**دیوید هنی: البته واکنش دولت تدافعی بود؛ اما آنها آگاه هستند که پارلمان مستقل عمل می‌کند و حق دارد که عملکرد دولت را موردانتقاد قرار دهد.
ما در این گزارش اعلام کردیم که به نظر ما، دولت قاعده بازی را رعایت نمی‌کند و به اندازی کافی در رابطه باسیاست‌های خارجی‌اش نسبت به خاورمیانه تأمل نکرده و صرفاً به فعالیت‌هایی که طی 40 سال گذشته مشغول بوده ادامه می‌دهد.
دولت بایستی از سیاست‌های قدیمی‌اش دست برداشته و بادید جدیدی به خاورمیانه نگاه کند؛ چون شرایط طی این مدت تغییر کرده است.

***تغییرات بسیار سریع در خاورمیانه و عدم درک شرایط از سوی دولت انگلیس
** ایرنا: پس به نظر شما، دولت انگلیس در قبال سیاست‌هایش در رابطه با خاورمیانه به‌اندازه کافی تأمل نمی‌کند؟ اما رفتار انگلیس در منطقه این را ثابت نمی‌کند؟
**دیوید هنی: به نظر من آنها (دولت انگلیس) مثل سایرین در رابطه با اوضاع نابسامان و تغییرات خیلی سریع خاورمیانه با چالش مواجه هستند و به همین دلیل من شرایط آنها را درک می‌کنم؛ چراکه مواجهه با چنین مسائل دشواری کار سختی است. اما احساس ما در کمیته روابط بین‌الملل مجلس اعیان این است که دولت به‌خوبی شرایط را درک نکرده و به سیاست‌های یکنواختش ادامه می‌دهد.
البته در مواردی ما اعلام کردیم که سیاست‌های مناسبی اتخاذشده است. به‌طور مثال دولت بریتانیا بدون هیچ ملاحظه‌ای از مذاکرات هسته ای با ایران حمایت به عمل آورد و اعلام کرد که حتی اگر آمریکا از آن کنار بکشد، به برجام پایبند خواهد بود؛ از این نظر ما در گزارش مان مشخص کردیم که دولت در این مورد سیاست خوبی را در پیش‌گرفته است.

*** حمله لفظی ترامپ به حسن روحانی فاقد منطق و عقلانیت بود
** ایرنا: در گزارش شما اشاره‌شده است که دولت انگلیس بایستی دست از دنباله‌روی سیاست‌های آمریکا بردارد؛ لطفاً در این رابطه بیشتر توضیح بدهید.
**دیوید هنی: از زمانی که گزارش ما منتشر شد، یک نمونه خیلی خوب از سیاست‌های غیرعادی آمریکا رخ‌داده که با پیشنهاد ما در کمیته [روابط بین‌الملل] مبنی بر فاصله‌گیری از سیاست‌های واشنگتن سازگاری دارد. منظورم سفر دونالد ترامپ به ریاض (پایتخت عربستان) است که پارلمان در رابطه با دو جنبه آن به‌شدت موضع گرفت. جنبه نخست مربوط به حملات لفظی رئیس‌جمهوری آمریکا به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران بود که تنها دو روز پس از پیروزی قاطع وی در انتخابات ریاست جمهوری و هم‌زمان با افزایش تعاملات جامعه جهانی با ایران صورت گرفت. به نظر من افراد زیادی با آنچه ترامپ در این رابطه در ریاض انجام داد، هم‌عقیده نیست.
به نظر ما حمله لفظی به حسن روحانی، بلافاصله پس ‌ازآنکه او به‌طور شگفت‌انگیزی در انتخابات پیروز شد، فاقد منطق و عقلانیت است.
علاوه بر آن، شواهد نشان می‌دهد که دونالد ترامپ یک چک سفید امضا به عربستان سعودی داده تا هر اقدامی را در منطقه صورت دهد. این مساله اکنون منجر به رویارویی عربستان و قطر شده که به نظر من دولت بریتانیا عقیده دارد که این اقدام منطقی نیست و با نتیجه‌گیری گزارش ما که در آن تأکید کردیم، رقابت میان ایران و عربستان تبعات خطرناکی را، هم برای منطقه و هم برای منافع اقتصادی کشورهای خارجی به دنبال خواهد داشت، سازگاری دارد.
ما در این گزارش به‌درستی اشاره کردیم که رقابت میان ایران و عربستان به نفع هیچ‌کس نیست. ما بایستی به دنبال راهی باشیم تا قرار موقتی را میان هر کشور که دو قدرت بزرگ منطقه به شمار می‌روند، ایجاد کنیم تا آنها قادر باشند در کنار یکدیگر زندگی و علیه هم لفاظی نکنند.

*** از سیاست آمریکا فاصله گرفته ایم
** ایرنا: پس آیا امکان دارد که انگلیس از دنباله روی آمریکا دست بردارد و سیاست خودش را پیش بگیرد؟
**دیوید هنی: دونالد ترامپ در جریان رقابت میان ایران و عربستان، جانب عربستان را گرفته است؛ این در حالی است که ما به دولت (انگلیس) نگفتیم که جانب هیچ‌کدام از طرفین را نگیرد؛ پس ما از سیاست آمریکا فاصله گرفته‌ایم.

*** ما (انگلیس) نیاز داریم رابطه مان با ایران را قوی کنیم
** ایرنا: دربخشی از گزارش شما اشاره‌شده است که انگلیس بایستی با کشورهای منطقه به‌ویژه ایران، همکاری‌هایش را گسترش دهد؛ لطفاً در این رابطه توضیح بدهید.
**دیوید هنی: بله ما نیاز داریم که با ایران رابطه‌مان را قوی کنیم چون ایران بازیگر مهمی درمنطقه و به دلیل مرزهایش با پاکستان، افغانستان و ترکمنستان یک بازیگر فرا منطقه‌ای به شمار می‌رود.
ما نیازمند رابطه‌ای قوی و مثبت با این کشور هستیم و بایستی همکاری‌های تجاری، فرهنگی و سیاسی‌مان را گسترش دهیم. هرچند ما در برخی زمینه‌ها مانند سوریه و یمن اختلاف‌نظر داریم اما بایستی کانال‌هایی را برای گفت‌وگو در این رابطه داشته باشیم و به‌طورکلی ایران را به‌عنوان یک بازیگر جدی مورد توجه قرار دهیم. به نظر من، این‌گونه وانمود کردن که می‌توان خاورمیانه را بدون گفت‌وگو با ایران سروسامان داد بی‌نتیجه و عملی نیست.

***انگلیس متعهد به برجام است
** ایرنا: شما چندین بار از مقامات دولت انگلیس این سؤال را مطرح کردید که اگر واشنگتن برجام را پاره کند، واکنش دولت چگونه خواهد بود و آیا از آمریکا دنباله‌روی خواهد کرد یا خیر؛ برداشت شما از پاسخ‌هایی که دریافت کردید چیست؟
**دیوید هنی: به نظر من دولت بریتانیا به برجام پایبند خواهد ماند و بعید می‌دانم از تعهد به آن خارج شود. آنها مجاب شده‌اند که این توافق، عهدنامه‌ای منطقی برای دو طرف به شمار می رود؛ دولت (انگلیس) به فرصت‌های واقعی در ایران - که به‌طور کامل از هرگونه بهره‌برداری نظامی از برنامه هسته‌ای اش فاصله گرفته و تحریم‌هایش لغو شده - پی برده است و ما خواهان گسترش روابط فعال با ایران هستیم.
دولت بریتانیا حتی کوچک‌ترین اشاره‌ای نکرده است که اگر ترامپ برجام را پاره کند - که تاکنون این کار را نکرده و به نظر هم نمی‌رسد چنین کاری را صورت دهد- از آن پیروی خواهد کرد.
برداشت من این است که ما (دولت انگلیس) به برجام پایبند خواهیم ماند. ما با ایران توافق کرده‌ایم و بایستی پای آن بایستیم. این علائم و نشانه‌هایی است که دولت بریتانیا از خود بروز می‌دهد و ما هم در کمیته روابط بین‌الملل همین عقیده راداریم. اما اکنون این مساله مهم است که دونالد ترامپ را تشویق کنیم تا برجام را پاره نکند. البته او تاکنون به‌رغم جریانات قدرتمندی که در کنگره و مشاورهای او که علیه برجام هستند، این اقدام را صورت نداده است.

***اگر تحریمها بود، توتال به امضا نمی رسید/زمان زیادی طول می کشد تا تاثیر تحریم ها از بین برود
** ایرنا: برخی بر این باور هستند که ایران خیلی زود به غرب امتیاز داد و به همین خاطر غرب در اجرای تعهداتش تعلل می‌کند و هنوز موانع بانکی برطرف نشده است. نظر شما در این رابطه چیست؟
**دیوید هنی: من پاسخم را به دو بخش تقسیم می‌کنم. من درک می‌کنم که ایرانی‌ها از اینکه لغو تحریم‌های بین‌المللی بلافاصله منافعی را به همراه نداشته، ناخرسند هستند. البته به نظر من لغو تحریم‌ها برای ایران منفعت داشته است، منظورم قرارداد گازی ایران با توتال است که اگر تحریم‌ها وجود داشت به امضا نمی‌رسید. بنابراین به نظر من، مردم ایران انتظارات زیادی را در یک بازه زمانی کمی مطالبه می‌کنند. آنها بایستی درک کنند که زمان زیادی طول خواهد کشید تا تأثیر سال‌ها تحریم علیه ایران از بین برود. اما ما درک می‌کنیم که مردم ایران نسبت به روند جاری شدن منافع برجام ناراضی هستند و به همین خاطر، راهکارهایی را به دولت پیشنهاد کردیم که می‌تواند تأثیرات مثبتی را به همراه داشته باشد.
اما با این نظریه که ایران خیلی زود به غرب امتیاز داد، مخالف هستم چون در غیر این صورت تحریم‌ها برداشته نمی‌شد و شما در شرایط قبل باقی می‌ماندید که مطلوب نبود؛ در آن صورت ایران به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌داد و اوضاع خیلی زود مانند شرایطی که در کره شمالی شاهد هستیم، بحرانی می‌شد.

*** برخی شرکت ها راهکارهایی را ابداع کرده اند که در حال پیگیری است
** ایرنا: شما به قرارداد گازی توتال با ایران اشاره کردید. نظر شما در رابطه با این قرارداد چیست؟
**دیوید هنی: توتال یک شرکت بزرگ تجاری است و به نظر من به دنبال انعقاد این قرارداد، بقیه شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی هم تشویق خواهند شد تا با ایران همکاری‌های تجاری‌شان را گسترش دهند.تصمیم توتال نشان داد که فرصت‌های تجاری ایران نسبت به خطرات ناشی از بازگشت تحریم‌ها مهم‌تر است. به‌هرحال اگر ایران تصمیم بگیرد دوباره برنامه هسته‌ای‌اش را ازسر بگیرد، متعاقباً تحریم‌ها بازگردند، توتال پول زیادی را از دست خواهد داد. پس بایستی تصور کنیم که توتال این‌گونه به مساله نگاه نکرده و این گام مثبتی است.
این قرارداد به‌طور غیرمستقیم بر روی سایر شرکت‌ها نیز تأثیر گذاشته، سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در ایران جاری خواهد شد و تجارت رونق می‌گیرد.
به‌هرحال ایران با 80 میلیون جمعیت بازار جدا بزرگی به‌حساب می‌آید؛ این آمار کمی نیست و بایستی سرمایه‌گذاری و تجارت بیشتری در ایران جاری شود و امیدوارم که شرایط بدین گونه پیش برود. البته در رابطه با مسائل بانکی، به دلیل تحریم‌های آمریکا مشکلاتی وجود دارد که به‌سادگی نمی‌توان آن حل کرد. اما برخی شرکت‌ها راهکارهایی را ابداع کرده‌اند که در حال شکل‌گیری است؛ ضمن اینکه ما (انگلیس) هم دیگر ایران را تحریم نمی‌کنیم.

*** تهران و لندن باید در سطح وزیر با یکدیگر گفت و گو کنند
** ایرنا: به‌طورکلی سطح روابط کنونی انگلیس و ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟
**دیوید هنی: روابط قطعاً بهتر از گذشته است. سفرای ما در حال حاضر در پایتخت دو کشور مستقر هستند، ما با یکدیگر در مورد مجموعه‌ای از موضوعات گفت‌وگو می‌کنیم.
آقای نیکلاس هاپتون (سفیر انگلی در ایران) دوست قدیمی من است و ما سابقه همکاری در موضوعات سازمان ملل راداریم. به نظر من روابط در سطح خوبی قرار دارد. البته این رابطه هنوز خیلی کمتر از سطح مطلوب است. ما بایستی بیشتر در سطح وزیر با یکدیگر گفت‌وگو کنیم. حتی بایستی به دیدگاه‌ های رئیس‌جمهور روحانی گوش کنیم؛ چراکه او دوره جدید ریاست جمهوری‌اش را آغاز کرده و این مهم است که ما به صحبت‌های او توجه کنیم.
به‌طورکلی زمینه گسترش همکاری‌های دوجانبه بسیار زیاد است. هرچند من فعالیت‌های زیادی را در حوزه ایران انجام داده‌ام و همواره آگاه بودم که اگر قرار است بریتانیا روابطش را با ایران گسترش دهد، برخی مردم در ایران بلافاصله تصور می‌کنند که توطئه‌ای در حال شکل‌گیری است که البته حقیقت ندارد.
همان‌طور که عرض کردم، ما آن دوران را پشت سر گذاشته‌ایم و با دنیای امروزی که در آن زندگی می‌کنیم متفاوت است. من امیدوارم که باگذشت زمان قادر باشیم تا از نگاهی که ایرانی‌ها مبنی بر اینکه انگلیس تلاش می‌کند تا امور داخلی ایران را برخلاف نظر مردم کنترل کند، عبور کنیم.

*** از کودتای 28 مرداد باید درس بگیریم که اقدام ما عاقلانه نبود/دلیلی ندارد انگلیس سیاست های گذشته خود را تکرار کند
** ایرنا: اما به لحاظ تاریخی انگلیس در امور داخلی ایران، مانند کودتای 28 مرداد دخالت کرده و این‌یک واقعیت تاریخی است؛ به همین دلیل مردم ایران نسبت به این کشور بدبین هستند. آیا به نظر شما انگلیس نبایستی در راستای اصلاح این دیدگاه گام‌های مثبتی را بردارد؟
**دیوید هنی: بله، اما محض رضای خدا این اتفاق مربوط به 65 سال پیش است. زمان زیادی از آن موقع گشته است. سوالی که امیدوارم مردم ایران از خودشان بپرسند این است که آیا اکنون دلیلی دارد که بریتانیا چنین سیاست‌هایی را دنبال کند؟ که جواب این سوال منفی است. ما نیز در گزارشمان در کمیته روابط بین‌الملل اشاره کردیم که این سیاست‌ها قدیمی و منسوخ است.
من امیدوارم که ایرانی‌ها در نظر داشته باشند که زمان زیادی از این حادثه گذشته است. البته ما بایستی از تاریخ درس بگیریم. در جریان کودتای 28 مرداد ما می‌توانیم درس بگیریم که این اقدام عاقلانه نبوده ضمن آنکه زمان زیادی از این حادثه گذشته است و بایستی روبه‌جلو حرکت کنیم. به نظر من این عاقلانه نیست که دائماً رفتار دولت انگلیس با ایران به دلیل حادثه‌ای که 65 سال پیش رخ‌داده، سنجیده شود.

*** اگر درها را به روی دانشجویان ایرانی باز کنیم، منفعت زیاد خواهیم برد
** ایرنا: اما رویکرد خصمانه دولت انگلیس محدود به گذشته نیست. به‌رغم توافق هسته ای با ایران، هنوز وزارت کشور انگلیس برای صدور ویزا به اتباع ایرانی محدودیت در نظر گرفته است. چطور این را توجیه می‌کنید؟
دیوید هنی: این دقیقاً از جنس همان مسائلی است که نیاز داریم تا روابطمان را با ایران گسترش دهیم تا بتوانیم برای این مشکلات راه‌حل پیدا کنیم.
من به شما اطمینان می‌دهم که زمان زیادی را صرف کردم تا دولت (انگلیس) را متقاعد کنم که به دانشجویان ایرانی به‌عنوان مهاجران اقتصادی نگاه نکند، اما به دلیل برگزاری انتخابات پارلمانی اخیر، کارها به نتیجه نرسید. به هر روی، من بر این باور هستم که اگر درها را به روی دانشجویان ایرانی باز کنیم، منفعت زیادی خواهیم برد. ما دانشگاه‌های خوبی را در اختیارداریم که بسیاری از ایرانی‌ها تمایل دارند در آنجا تحصیل کنند. بنابراین اگر موانعی وجود دارد دولت بایستی آن را برطرف کند.

** ایرنا: به‌غیراز توافق هسته ای، روابط انگلیس و ایران با چالش‌های زیادی مواجه است؛ به‌طور مثال دولت انگلیس به عربستان سلاح می‌فروشد که این مساله توازن قوای نظامی در منطقه را به هم زده است. نظر شما در این رابطه چیست؟
**دیوید هنی: با توجه به ابعاد قرارداد تسلیحاتی عربستان و آمریکا، بعید می‌دانم که پول زیادی برای ریاض باقی‌مانده باشد تا از ما سلاح بخرد. اما به‌ طور کلی ما سیاستمان را در رابطه با فروش اسلحه به کشورهای حوزه خلیج‌فارس تغییر نخواهیم داد. البته مساله عربستان به دلیل جنگ یمن پیچیده شده است. مشکلات جدی در این رابطه وجود دارد و عربستان هوشمندانه جنگ یمن را مدیریت نکرده است، اما به نظر من ایران هم نبایستی خودش را در این مساله درگیر می‌کرد.

*** تعطیلی شبکه خبری الجزیره احمقانه و تقدیم عرصه سیاست خارجی قطر به عربستان، غیرمنطقی است
** ایرنا: نظر شما در رابطه با بحران قطر چیست؟
**دیوید هنی: به نظر من این اقدام صحیحی نبود. البته قطری‌ها هم بی‌گناه نیستند، آن‌ها از افراد عجیبی حمایت به عمل‌آورده که تصور می‌کنم ایرانی‌ها هم از آن خرسند نیستند. به نظر من قطر بایستی این اقداماتش را متوقف و درک کند که نبایستی درآمد حاصل از گازشان را خرج هر جریانی در خاورمیانه بکنند. اما اینکه به آن‌ها گفته شود که شبکه خبری الجزیره را بایستی تعطیل کنند، احمقانه است. یا اینکه به آن‌ها گفته شود مانند گذشته بایستی عرصه سیاست خارجی‌شان را تقدیم عربستان کنند، غیرمنطقی است.
ما از اقدام عربستان حمایت نکردیم و دولت بریتانیا تلاش کرده تا ضمن حمایت از میانجیگری کویت راه‌حلی برای پایان این رویارویی پیدا کند.هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ما از چک سفید امضای آمریکا به محمد بن سلمان که منجر به بحران‌های امروز شده است، حمایت می‌کنیم.

** ایرنا: پس آیا می‌توان نتیجه گرفت که شما یکی از مخالفان سفر آقای ترامپ به لندن هستید؟
**دیوید هنی: به نظر من سفر او به لندن در ماه اکتبر غیرمنطقی بود. سفر رئیس‌جمهوری آمریکا در اولین سال ریاست جمهوری با سنت‌های ما سازگاری ندارد و بی‌تردید با اعتراضات گسترده مردم مواجه می‌شد. خرسندم که دو طرف به این نتیجه رسیدند که اکنون زمان مناسبی نیست.این دعوت خیلی زود صورت گرفت و من آن را در پارلمان موردانتقاد قراردادم؛ البته انتقاد من بخش کوچکی از یک کوه یخی بود.
اروپام ** هـ ن ** گفت و گو از: هادی نادری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال