نماینده مجلس: بحران آب موضوع اصلی کمیسیون امنیت ملی است

شهرکرد- ایرنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی بحران آب و ارائه راهکارهای علمی برای مدیریت کم آبی از اصلی ترین موضوعات این کمیسیون محسوب می شود.

به گزارش ایرنا، اردشیر نوریان روز پنجشنبه در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از رودخانه زاینده رود و طرح های همجوار آن تاکید کرد: کاهش مشکلات اجتماعی این استان و اصفهان از مهمترین اهداف این بازدید است.
وی افزود: فاصله مناطق مسکونی حاشیه زاینده رود در چهارمحال و بختیاری با رودخانه در بسیاری نقاط کمتر از 500 متر است و این در حالی است که بسیاری از این مردم مشکلات معیشتی دارند و این از وظایف مسئولان مربوطه است تا برای رفع این مشکل اقدامات لام را براساس پتانسیل های قانونی انجام دهند.
نماینده مردم شهرستان های شهرکرد، سامان و بن در مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد: بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به همراه معاون وزیر نیرو و کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست کشور از رودخانه زاینده رود و طرح های همجوار آن آغازی برای تصمیمات قانونی در مدار عدالت برای هر دو استان باشد.
وی گفت: هم اینک اشکالاتی در محاسبه میزان حقآبه کشاورزان استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان وجود دارد که در این خصوص خطاهای احتمالی باید شناسایی و در نحوه محاسبات براساس شاخص های علمی و معیارهای کارشناسی جبران شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم اینک 33 طرح عمومی کشاورزی با مجوزهای قانونی، پرداخت حقوق دولتی و مشخص شدن میزان حقآبه در حوضه زاینده رود آماده راه اندازی و بهره برداری است.
نوریان اظهار کرد: با توجه به این که این تعداد طرح جزو بارگذاری جدید در رودخانه زاینده رود نیست، تسریع در رفع این مشکل و تخصیص آب به منظور راه اندازی این طرح ها ضرورت دارد.
وی گفت: رودخانه زاینده رود از ابتدا تا انتها در 2 استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان خلاصه می شود ، پس تمامی رویدادها، تصمیم گیری ها و اقدامات در این رودخانه باید با توافق و اطلاع مسئولان 2 استان باشد.
وی همچنین افزود: مردم و مسئولان 2 استان هیچگونه مشکلی با هم ندارند و مشکلات موجود این استان ها به خاطر سوء مدیریت های حاکم در وزارت نیرو است.
نوریان همچنین یادآور شد: اجرای طرح انتقال آب بن - بروجن یکی از مهمترین دغدغه های مسئولان چهارمحال و بختیاری محسوب می شود و برغم تلاش های صورت گرفته اما روند اجرایی این طرح بسیار کند است.
وی گفت: تسریع در رفع مشکلات اجرایی مربوط به طرح انتقال آب بن - بروجن باید در دستور کار مسئولان مربوطه در سطح ملی و استانی قرار گیرد تا مبادا این روند به مشکلات اجتماعی تبدیل شود.
با اجرای طرح انتقال آب بن - بروجن افزون بر 460 هزار نفر مردم چهارمحال و بختیاری از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار می شوند.
اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای بررسی طرح های آبی و کمبود آب در سرچشمه های کارون و زاینده رود به چهارمحال و بختیاری سفر کرده اند.
خبرنگار: وحید رئیسی دهکردی**انتشار:جهانبخش صفری
7362/6021

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال