دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

خضوع در برابر اراده بیگانگان عین ذلت است

مشهد- ایرنا- دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: خضوع در برابر اراده بیگانگان، عین ذلت است و دولت اسلامی حق اظهار ضعف یا حتی احساس ضعف در برابر دشمن و بیگانگان را ندارد.

به گزارش ایرنا، آیت الله محسن اراکی عصر چهارشنبه در سلسله نشست های رویش فرهنگ با موضوع 'اصول کلی تعامل با بیگانگان در نظام سیاسی اسلام' در حرم مطهر رضوی افزود: منظور از دولت های بیگانه، دولت های خارج از حاکمیت اسلامی است و مقصود از تعامل با آنها ایجاد ارتباط از نوع اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می باشد.
وی اظهار کرد: برای تعامل با بیگانگان براساس نص قرآن کریم باید پنج اصل کلی را از دیدگاه فقه اسلامی مورد توجه قرار داد که اصل اول، اصل مشروعیت و جواز تعامل با بیگانگان براساس نیکی کردن و برقراری روابط عادلانه با آنهاست.
وی با بیان اینکه اصل تعامل با بیگانگان براساس نیکی کردن و برقراری روابط عادلانه دارای چهار شرط است، گفت: شرط اول، دشمن نبودن دولت بیگانه است زیرا دشمن از آسیب رساندن به ما دریغ نمی ورزد، رفتار او به گونه ای است که نشان می دهد از ما متنفر است و در گفتار و رفتار خود علیه ما تبلیغ می کند و کاری می کند که ما دچار سختی شویم.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: با دشمن باید قطع ارتباط کرد زیرا دشمن منشا آسیب رساندن به کشور اسلامی است، از سوی دیگر دوستی با دشمن، ناشی از حماقت یا ناشی از خیانت است.
وی اظهار کرد: شرط دوم آن است که تعامل با بیگانگان در چارچوب حفظ عزت و شوکت جامعه اسلامی باشد زیرا حفظ عزت از اهم واجبات است که در شرع نیز بر آن تاکید شده لذا دولت اسلامی مجاز نیست رفتاری انجام دهد که منشا ذلت جامعه اسلامی باشد.
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: خضوع در برابر اراده فرد بیگانه، عین ذلت است زیرا همانطور که در روایات پیشوایان دین آمده است، درخواست از فرد بیگانه و هرگونه اظهار نیاز و عجز به دیگری جز پروردگار متعال، نشانه پذیرش ذلت است.
آیت الله اراکی افزود: در حکومت اسلامی اظهار ضعف نسبت به بیگانگان ممنوع است و حتی دولتمردان در هیچ عرصه ای حق احساس ضعف یا اظهار ضعف ندارند و ویژگی پیشوایان دین و جامعه ایمانی این است که به رغم داشتن نیروی انسانی یا تسلیحات کمتر از دشمن و بیگانگان، هیچ گاه احساس ضعف نمی کردند زیرا دولت یا فردی که اظهار عجز کند، از دایره ایمان خارج است.
وی اظهار کرد: اصل دوم تعامل با بیگانگان، این است که جامعه اسلامی تلاش کند برتر از دولت مقابل باشد زیرا لازمه داشتن ایمان، برتری جویی است.
وی گفت: اصل سوم تعامل با بیگانگان، این است که باید با آنان روابط متقابل مثبت یا منفی برقرار کرد به این معنا که در مواجهه با رفتار مثبت، برخورد مثبت داشت و در مواجهه با رفتار منفی، برخورد منفی نشان داد.
آیت الله اراکی افزود: روابط متقابل با بیگانگان در پیمان ها و معاهده ها بسیار حایز اهمیت است و اگر دشمن یا دولت بیگانه در پیمان خود وفادار نبود و نقض پیمان کرد، دولت اسلامی باید پیمان را نقض شده و ملغی بداند و حق ندارد به پیمان نامه عمل کند.
وی اظهار کرد: اینکه آمریکا در گفتار بگوید به برجام متعهدیم یا آن را محترم می شماریم و در عمل خلاف این تعهدنامه عمل کند، بی فایده است، شرع، دولت اسلامی را موظف کرده که پیمان نامه را باطل شده و ملغی بداند و جایز نیست که عمل به مفاد آن را ادامه دهد.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: اصل چهارم تعامل با بیگانگان این است که دولت اسلامی شرعا نسبت به مستضعفین جهان مسئول و متعهد است و وظیفه دارد از آنها حمایت کند.
وی گفت: اصل پنجم تعامل با بیگانگان نیز این است که دولت اسلامی باید تلاش کند، عدل جهانی را برقرار نماید و موظف به اقامه عدل در جهان و بسترسازی برای ظهور منجی عالم بشریت حضرت ولی عصر (عج) است.
وی افزود: اگر نظام اسلامی به صورت کامل با عمل به همه موازین آن در جامعه پیاده شود، وعده های الهی محقق خواهد شد و مشکلات فعلی نتیجه آن است که ما در عرصه های مختلف به وظیفه دینی خود عمل نکرده ایم.
7489 / 6053 خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال