مقام مسئول: در قانون و اسناد بالادستی مشکلی برای سرمایه گذاری خارجی وجود ندارد

تهران- ایرنا - مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه امن ترین راه برای توسعه کشور پذیرش سرمایه گذاری خارجی است، گفت: در قانون و اسناد بالادستی کشور مشکلی برای سرمایه گذاری خارجی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا،' احمد جمالی' امروز(دوشنبه) در سمینار آشنایی با فرصت های سرمایه گذاری خارجی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: بحث مهم در اقتصاد کشور بازاریابی و نحوه معرفی کشور است و این معرفی ها نیاز به ابزار خاصی دارد که نشست های تخصصی بهترین ابزار است.
وی از مزیت های ورود هیات های خارجی به کشور را پوشش همه بخش های اقتصادی، حضور کشورهای متنوع و تنوع سرمایه گذاری در استان های کشور برشمرد.
جمالی تاکید کرد: پذیرش سرمایه گذاری خارجی مهمترین محور اقتصاد مقاومتی است و در سند چشم انداز و برنامه پنجساله ششم توسعه کشور نیز به صورت کمی و کیفی جایگاه مناسبی دارد و لذا می توان گفت در اسناد بالا دستی مشکلی در سرمایه گذاری خارجی نداریم.
وی افزود: نسل پنجم در حوزه سرمایه گذاری خارجی مربوط به قوانین و مقررات و نهادها است که دولت ها باید تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاری خارجی فراهم کنند و این تسهیلات در کنار مقوله تشویق و حمایت است.
وی تصریح کرد: سازمان سرمایه گذاری خارجی متولی اجرای قانون است و پس از دریافت درخواست ها در مدت ٢ هفته مجوزهای لازم را صادر می کند.

** اعتمادآوری و جلب اطمینان ؛ رویکرد اصلی جذب سرمایه گذاری خارجی
«فرهاد زرگری' مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خارجی در ادامه این همایش گفت: در مقطع کنونی نظام بانکی و سرمایه کشور نتوانسته است منابع بنگاه های اقتصادی را تامین کند و در نتیجه سرمایه گذاری خارجی اهمیت استراتژیک دارد.
وی گفت: براساس آمار سازمان آنکتاد از سرمایه گذاری خارجی در سال 2016، میزان یک تریلیون و 700 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نشان می دهد منابع مالی خارجی آمادگی حضور در سرمایه گذاری را دارند که از این میزان قاره آسیا 541 میلیارد دلار منابع را جذب کرد.
زرگری تاکید کرد: رویکرد اصلی جذب سرمایه گذاری خارجی با جلب اطمینان و اعتمادآوری همراه است و حضور ایران در تشکل های اساسی سرمایه گذاری خارجی می تواند اعتمادآور و اطمینان بخش بنگاه ها باشد و این اساس کار است. دومین نقش اتصال توانمندی های داخلی و بین المللی است و نقش دیگر مشارکت با سرمایه گذاری خارجی با توجه به شرایط قانونی است.

** جذب سرمایه گذاری خارجی امری اجتناب ناپذیر در توسعه اقتصادی
'فریال مستوفی' عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در ادامه سمینار آشنایی با نیازهای سرمایه گذاری خارجی گفت: مبادلات تجاری در جهان 446 تریلیون دلار بود که سهم ایران تنها 45 صدم درصد و کره جنوبی 6 برابر ایران بود، این در حالی است که جذب سرمایه گذاری خارجی به عنوان امری برای حرکت به سوی توسعه اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد.
وی با اشاره به حضور هیات های خارجی در ایران در دوره پسابرجام گفت: سفر هیات ها به منظور شناسایی بازار ایران است که جهت تسهیل سرمایه گذاری، مرکز مشاوره و خدمات سرمایه گذاری نخستین گام برای بخش خصوصی بود ، چراکه بخش خصوصی در سرمایه گذاری خارجی پیشرو است.
وی اقدام های دیگر برای جذب سرمایه توسط بخش خصوصی را تهیه نقشه راه در زمینه مدیریت مالی، حقوقی، بانکی، بیمه ، حل موضوع امکان استفاده از فاینانس بخش خصوصی، راه اندازی سامانه اطلاعات پروژه هایی که نیاز به سرمایه گذاری دارند، معرفی ایران و قوانین سرمایه گذاری، آسیب شناسی موانع سرمایه گذاری و قوانین و تدوین مشوق های استانی و برنامه استراتژی اقتصادی عنوان و تاکید کرد برای این منظور مذاکرات با شرکت های معتبر خارجی انجام شده است.
به گزارش ایرنا، گروه پارسیان هوشمند با همکاری فدراسیون صنعت نفت و اتاق بازرگانی تهران، سمینار بررسی راهکارها و چالش های جذب سرمایه خارجی و پنل گفتگو را با حضور شرکت انگلیسی Frontier Exchange 'برگزار کننده نشست های سالیانه بین المللی سرمایه گذاری در لندن' و نیز شرکت مشاوره ایAdam Smith International در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن کشاورزی تهران برگزار کرد.
هدف از این سمینار ' آشنایی طرف خارجی با نیازها و انتظارات سرمایه گذاری در ایران ' و نیز ' آشنایی متقاضیان با الزامات سرمایه گذاران ' است.
در این سمینار که برای بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی برگزار شد، بر علاقه سرمایه‌گذاران خارجی برای همکاری صنایع نفت با ایران و فراهم کردن بستری مطمئن برای جذب این سرمایه‌ها تاکید شد.
برپایه این گزارش، بجز شرکت های انگلیسی، از سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران و کمیسیون سرمایه گذاری، اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران نیز در این همایش حضور داشتند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** ٩١٣٢**1561**خبرنگار: فرزانه سلامت بخش** انتشار:مژگان توانا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال