ردپای عنکبوت غول پیکر هری پاتر در ایران

تهران – ایرنا - محققان ایرانی گونه جدیدی از عنکبوت‌های گرگی را شناسایی کردند که شباهت زیادی به عنکبوت غول‌پیکر مجموعه فیلم‌های هری پاتر دارد و به تبع این موجود خیالی، آراگوگ نام‌گذاری شده است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از لایو ساینس، به گفته علیرضا زمانی از محققان دانشگاه تهران، عنکبوت خیالی مجموعه هری پاتر که آراگوگ نام دارد، بر اساس آناتومی عنکبوت‌های گرگی ساخته شده است.
به گفته ویt شباهت بسیار زیادی بین گونه جدید کشف شده با عنکبوت خیالی این مجموعه از فیلم‌ها وجود دارد و از آنجا که زمان کشف این گونه جالب متقارن با بیستمین سالگرد ساخت مجموعه فیلم‌های هری پاتر بوده است، محققان دانشگاه تهران تصمیم گرفتند این گونه را آراگوگ بنامند.
این گونه جدید که یک عنکبوت ماده است، توسط علیرضا نادری در یک منطقه کوهستانی در استان کرمان واقع در جنوب شرقی ایران کشف و Lycosa aragog نام‌گذاری شد. بدن این عنکبوت بدون احتساب پاها، 2.6 سانتیمتر طول دارد و قسمت بالای بدن آن توسط دو ردیف موی سیاه و سه ردیف موی سفید پوشیده شده است.
روی اندام‌های جانبی دهان جانور توسط ردیف‌هایی از موهای سیاه پوشیده شده است که ظاهری گیرا به آن می‌دهد. همچنین زیر شکم آن نیز از موهای سیاه و سفید پوشیده است.
به گفته محققان، این عنکبوت تار نمی‌تند و روزها را در مخفی‌گاه خود سپری می‌کند، اما شب‌ها به شکار می‌رود. این عنکبوت‌ها در مقایسه با سایر انواع عنکبوت‌ها از قوه بینایی خوبی برخوردارند و هشت چشم دارند که چهارتای آن‌ها دارای پرده درخشانی در پشت شبکیه هستند. پس از تابش پرتوهای نور به چشم، این پرده درخشان پرتوها را روی شبکیه بازتاب می‌دهد و موجب درخشش چشم‌ها در تاریکی می‌شود. این پدیده شباهت زیادی به چشمان گربه دارد. این عنکبوت‌ها حدود سه سال عمر می‌کنند و تخم‌هایشان را درون بدن خود حمل می‌کنند. پس از تولد نوزادان، مادر آن‌ها را در پشت خود حمل می‌کند و گاهی آن‌ها را زیر نور آفتاب رها می‌کنند تا بهتر رشد کنند. مادر مسئولیت تغذیه فرزندان خود را برای چند هفته پس از تولد به عهده می‌گیرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Zootaxa منتشر شده است.
علمی (6)**9259
مترجم: سپیده علی کاشانی*انتشار: زهره محتشمی پور

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال