استاندار ایلام: 270 میلیارد ریال کمک بلاعوض سیل زدگان استان تا پایان تیر به حساب واجدین شرایط واریز می شود

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام گفت: 270 میلیارد ریال به عنوان کمک بلاعوض دولت به خسارت دیدگان ناشی از سیل آبان ماه سال 94 در این استان تا پایان تیرماه جاری به حساب افراد واجد شرایط واریز خواهد شد.

به گزارش ایرنا، محمدرضا مروارید روز شنبه در نشست اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با حضور رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور اظهار کرد: این مبلغ فروردین ماه امسال از سوی دولت به صورت بلاعوض برای جبران بخشی از خسارت های ناشی از سیل کم سابقه آبان ماه سال 94 اختصاص یافت.
وی با بیان اینکه امکان پرداخت این مبلغ در اردیبهشت ماه نیز وجود داشت، افزود: به منظور جلوگیری از بروز هرگونه شائبه تبلیغاتی در دوران انتخابات ریاست جمهوری واریز آن به حساب افراد واجد شرایط و خسارت دیده به بعد از انتخابات موکول شد و اکنون این آمادگی وجود دارد تا پایان تیرماه این مبلغ واگذار شود.
مروارید به قرار گرفتن استان ایلام در نوار مرزی غرب کشور اشاره کرد و یادآور شدد: پدیده ریزگردها امروز بیشترین تاثیر را بر هوای استان بجا گذاشته و در کنار آن حوادث طبیعی همچون سیل، زلزله و آتش سوزی نیز همواره در استان روی می دهد و ایلام را جزء 10 استان اول کشور در زمینه وقوع بلایای طبیعی قرار داده است.
استاندار ایلام تاکید کرد: توجه ویژه مسئولان سازمان هلال احمر نسبت به تامین امکانات و تجهیزات امدادی برای خدمات رسانی به حادثه دیدگان احتمالی در این استان با توجه به این شرایط ضروری است.
وی ابراز امیدواری کرد تا ابتدای مهرماه سال جاری شاهد استقرار بالگرد جمعیت هلال احمر در استان باشیم تا در مواقع ضروری سرعت امداد رسانی به حادثه دیدگاه افزایش یابد همچنین بتوانیم هنگام وقوع حریق در جنگل ها به سرعت نیروهای مورد نیاز را برای اطفای حریق انتقال دهیم.
مروارید گفت: جنگل ها و مراتع استان در سال های اخیر شاهد بروز آتش سوزی های متعددی بود که به نابودی بخشی از این مواهب خدادادی منجر شد ولی سال گذشته و ابتدای سال جاری با برنامه ریزی و پیش بینی های صورت گرفته سطح حریق های اتفاق افتاده در جنگل ها به مراتب نسبت به قبل کاهش یافته است.
وی همچنین به ورود موج گرما به استان طی روزهای گذشته اشاره کرد و افزود: در صورتی که بتوانیم با همکاری مردم و دستگاه ها 10 درصد در مصرف برق صرفه جویی کنیم، مشکلی در زمینه خاموشی و قطعی برق ایجاد نخواهد شد و امیدواریم در ایام پیش رو نیز با همراهی شهروندان مدیریت بهتری در مصرف انرژی داشته باشیم.

** رئیس سازمان امداد و نجات: ایران یکی از ۱۰ کشور حادثه خیز دنیا است
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور نیز در این نشست به اینکه ایران یکی از ۱۰ کشور حادثه خیز دنیا است، گفت: باید آمادگی مسئولان و مردم و قدرت تاب آوری را در مقابل حوادث احتمالی بالا ببریم.
مرتضی سلیمی تاکید کرد: باید با نگاه پیشگیرانه حوادث را مدیریت و تاب آوری جامعه را بالا ببریم برای این منظور حوادث پنج سال اخیر را رصد کرده ایم و یک برنامه عملیاتی ماندگار برای تحلیل حوادث تهیه شده که بزودی برای اجرا، ابلاغ می‌شود.
وی با اشاره به تلاش این سازمان برای استقرار پایگاه های امداد و نجات در کشور یادآور شد: اگر زمین و ساختمان تهیه شود، آمادگی داریم تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز این مراکز را تامین کنیم ضمن اینکه جمع آوری پایگاه های امداد و نجات کانکسی نیز از برنامه های این سازمان در سال جاری است.
سلیمی بر لزوم واگذاری مسئولیت اسکان ستاد اربعین به هلال احمر با توجه به امکانات این جمعیت تاکید کرد و گفت: اقلام 22 گانه مورد نیاز و تجهیزات پشتیبانی و لجستیکی نیز برای این همایش جهانی پیش بینی شده است.
وی همچنین از نهایی شدن لایحه مدیریت بحران و تصویب آن در کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی خبر داد و اضافه کرد: امیدواریم تا پایان امسال شاهد اجرایی شدن آن باشیم.
رئیس سازمان امداد و نجات کشور گفت: یکی از برنامه های این سازمان تامین بالگرد امدادی هلال احمر برای استان های مختلف است و در این چارچوب تا نیمه دوم سال جاری این امکان در استان ایلام محقق می شود.

* آشیانه بالگرد ایلام تا پایان امسال تکمیل می شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام نیز در این جلسه از تکمیل شدن آشیانه بالگرد این استان تا پایان سال جاری خبر داد.
شاپور پولادی تاکید کرد: پد بالگرد تا یکماه آینده آماده می شود و امیدواریم با تکمیل آشیانه جمعیت هلال احمر نیز بالگرد آنرا تامین و در استان مستقر کند.
وی همچنین از برنامه ریزی برای استقرار سه پد بالگرد در مسیر ایلام به مهران در فواصل 25 کیلومتری خبر داد و از دستگاه های مسئول خواست مکان مورد نیاز را جانمایی کنند.
وی با اشاره به گسترش بلندمرتبه سازی در استان و بویژه در شهر ایلام گفت: یکی از نیازهای این مسئله وجود بالابرها برای امدادرسانی به طبقات بالا بود که تاکنون در استان وجود نداشت که با رایزنی های صورت گرفته بزودی شاهد استقرار یک بالابر هیدرولیکی به ارتفاع 25 متر برای امدادرسانی به حادثه دیدگان احتمالی در طبقات بالا خواهیم بود.
مدیرکل بحران استانداری ایلام نیز در این جلسه گفت: سطح حریق های اتفاق افتاده در جنگل ها و مراتع استان امسال در مقایسه با سال گذشته 80 درصدی روبرو بوده ایم.
احمد کرمی افزود: هماهنگی بسیار خوبی میان دستگاه های عضو ستاد بحران برقرار است که منجر به سرعت عمل و رسیدگی به موقع به حادثه دیدگاه شده است.
مدیرکل هواشناسی ایلام نیز در این نشست گفت: خطر تغییر اقلیم به مسئله جهانی تبدیل شده و در ایران نیز این موضوع طی سال های اخیر به شکل افزایش دما نمود یافته است.
یوسف شیخ الملوکی افزود: بر اساس ارزیابی ها ایلام طی 30 سال اخیر بین نیم تا یک و نیم درجه گرم تر شده است.

* مدیرکل منابع طبیعی ایلام: آتش‌سوزی‌ در جنگل های استان ۸۰ درصد کاهش یافته است
رضا احمدی نیز در این جلسه گفت: 6۴۱ هزار هکتار و ۶ برابر کشور عراق جنگل داریم و موزه جنگل‌های بلوط کشور در ایلام است.
وی افزود: 7۴ نقطه در استان به عنوان نقاط بحرانی و مستعد آتش سوزی شناسایی شده و بر اساس ارزیابی ها ۲۰۷ هزار هکتار از مناطق جنگلی تحت حفاظت محیط زیست در کانون های مستعد آتش سوزی قرار گرفته اند.
احمدی اضافه کرد: ۲۷ مورد حریق سال جاری در جنگل ها و مراتع استان رخ داده است که ۱۲ مورد در مناطق حفاظت شده محیط زیست بوده است.
وی راه اندازی سیستم پایش ماهواره‌ای (مودیس) جهت بررسی آتش سوزی در استان را از برنامه های اجرا شده برشمرد و تاکید کرد: ۶۲ دستگاه دمنده برای خاموش کردن آتش سوزی نیز در استان بکارگیری شده است.
وی با اشاره به تشکیل ۱۴ تیم واکنش سریع برای اطفای حریق در استان گفت: ۱۲ دستگاه راکفایر برای امدادرسانی در مواقع ضروری خریداری و در اختیار تیم‌های آتش‌نشانی قرار گرفته است.
خبرنگار: حسن کهزادیان ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
6119/9102

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال