10درخت کهنسال در البرز و قزوین ثبت ملی شدند

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی گفت: 10 درخت کهنسال ارس، چنار، سرو و گردو با قدمت 200 تا 1400‌سال در فهرست میراث طبیعی ملی به‌ثبت رسیدند.

به‌گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فرهاد نظری عنوان کرد:10درخت کهنسال ثبت ملی شده اخیر، شامل سه درخت چنار کهنسال با قدمت 350 تا 450 سال و درختان گردو و ارس با قدمت 500 تا 1400 سال در پنج روستای استان البرز، دو چنار 200 تا 390 سال، دو سرو (نوش) با قدمت 500 سال و و ارس با قدمت 1100 سال در سه روستای استان قزوین است.
نظری افزود: این درختان با رعایت حقوق مالکانه تخت حفاظت، نظارت، حمایت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هستند و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت آن‌ها شود ممنوع است.
وی درختان کهنسال را ازجمله مهم‌ترین ذخایر ژنتیکی گیاهی و یادمان‌های زنده هر کشور برشمرد و گفت: چنار از مهم‌ترین درختانی است که در نقاط فاقد جنگل کشور کاشته می‌شود و اهمیت و موارد استعمال آن در مناطقی مانند اصفهان به‌حدی است که کشاورزان آن‌را ”میخ طلایی“ می‌نامند.
نظری چنارهای موجود در جهان را هفت گونه اعلام کرد و افزود: از این هفت گونه فقط یک گونه‌اش در کشورمان وجود دارد.
وی با توجه به قدمت بالای درختان ارس، آن‌ها را ازجمله درختانی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد ژنتیکی برشمرد که از سایر درختان متمایزشان کرده و موجب بقای آن‌ها در طول قرن‌ها شده است.
فراهنگ**3079**1823 دریافت: علی اسدی** انتشار: طاهره نبی اللهی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال