مجارستان برای جلوگیری از گذر پناهجویان از حصار مرزی با صربستان جریان برق عبور داد

بلگراد - ایرنا - مجارستان که از سال 2015 مرزهای خود با صربستان را برای ممانعت از ورود مهاجرین حصار کشی کرده، اکنون از این حصارها جریان برق عبور داده است.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های خبری صربستان، دولت مجارستان اعلام کرد: حصار جدید 'هوشمند' در مرز با صربستان را به صورت آزمایشی راه اندازی شده و از این حصارها برق با ولتاژ پایین (900 ولت) عبور داده شده است که به طور جدی نمی تواند صدمه ای به افراد وارد کند.
هدف دولت مجارستان از گذراندن جریان برق با ولتاژ پایین از حصارهای مرزی با صربستان، این است که هر گونه تماس با حصار و یا تلاش برای عبور از خط مرزی به مراکز پلیس مجارستان گزارش داده شود.
مجارستان دومین ردیف حصار در مرزهای خود با صربستان را برای تشدید اقدام های جلوگیری از ورود مهاجران و پناهجویان از اوایل سال جاری میلادی (2017) شروع و در ماه مه به پایان رساند که از ابتدای ساخت عنوان 'هوشمند' به آن داده شده بود.
ردیف دوم حصار در مرزهای مجارستان با صربستان به این علت هوشمند نام گرفته است، که علاوه بر سیم های خاردار، به دوربین های تصویربرداری حرارتی، دستگاه های دید در شب و ثبت هر گونه تلاش برای عبور غیر قانونی مجهز شده است و انتظار می رود که با اجرای چنین اقدامی تعداد نیروهای پلیس و ارتش که در امتداد 175مرز کیلومتری این کشور با صربستان گشت زنی می کنند، کاهش یابد.
پلیس مجارستان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که در هفته گذشته 166 مهاجر را که تلاش داشتند بطور غیرقانونی از مرزها عبور کنند و بیشتر آنها در مرز با صربستان بودند، دستگیر کرده است.
مجارستان که شدیدا با ورود مهاجران غیر قانونی مبارزه می کند، مرزهای خود با صربستان و کرواسی را از سال 2015 حصار کشی کرده است.
مجارستان با کشیدن سیم خاردار در نوار مرزی با کرواسی از سال 2015 این بخش از مرزهای خود را علاوه بر صربستان، بر روی آوارگان جنگی و مهاجرانی که قصد عبور از این کشور برای رفتن به دیگر کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا را داشتند، بست.
پس از مسدود شدن تمامی راه های غیرقانونی برای ورود به مجارستان، تنها راه ورود پناهجویان به مجارستان، گذرگاه های رسمی است.
مجارستان با این اقدام قصد دارد افزون بر تامین امنیت در مرزهای خود، ورود آوارگان را به خاک این کشور ثبت کند.
کشورهای بالکان بخصوص یونان، بلغارستان، مقدونیه، صربستان، کرواسی که محل عبور آوارگان جنگی برای رسیدن به کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا از جمله آلمان، هلند، سوئد و انگلیس هستند با بحران بزرگی مواجه هستند و در این رابطه مقام های صربستان و کرواسی و دیگر کشورهای بالکان با درخواست کمک مالی از اتحادیه اروپا خواستار یافتن راه حل مشترکی برای حل و فصل پایدار این مساله شده اند.
کارشناسان امنیتی منطقه بالکان بر این باورند که اگر بحران آوارگان و پناهجویان حل و فصل نشود، اروپا و بخصوص منطقه بالکان غربی با مشکلات اقتصادی و سیاسی بیشتری مواجه خواهد شد.
اروپام**436**1486**انتشار: محسن شریفی**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال