پژوهشگر دانشگاه پرینستون :

ترامپ باید ایران را به عنوان یک واقعیت در جغرافیای منطقه بپذیرد

مادرید-ایرنا-سیدحسین موسویان عضو سابق گروه مذاکره کننده هسته ای و پژوهشگر دانشگاه پرینستون در مقاله ای در تارنمای سیاسی 'لوبلاگ' آمریکا نوشت: رییس جمهوری امریکا باید ایران را به عنوان یک واقعیت در جغرافیای منطقه پذیرفته و متحدان خود را تشویق کند که به دعوت وزیر خارجه ایران برای گفت وگوهای منطقه ای به منظور شکل دهی همکاری های مشترک در منطقه، پاسخ مثبت دهند.

پژوهشگر دانشگاه پرینستون به 'دونالد ترامپ' توصیه کرد که از شکست های گذشته آمریکا در اعمال سیاست های خصمانه علیه ایران درس گرفته و از دادن چک سفید امضاء به متحدان عرب برای پیشبرد اهداف فرقه گرایی در منطقه خودداری کند.
به گزارش ایرنا ، موسویان در این مقاله ضمن بررسی تهدیدات واقعی امنیتی محیط پیرامونی ایران بررسی نوشت :'فشار' یکبار دیگر نام بازی سیاست آمریکا در مورد ایران است. سنای آمریکا تحریم های جدید اعمال نموده ، رکس تیلرسون وزیر خارجه هم اعلام کرده که آمریکا با هژمونی ایران در منطقه مقابله خواهد کرد و روی تغییر مسالمت حکومت در ایران کار خواهد کرد. درحالی که تنش بین ایران و آمریکا درسوریه درحال افزایش است، زمزمه های جنگ بالقوه مصیبت باری در افق تشدید شده است.
وی افزود : فراخوان تیلرسون برای تغییر رژیم در تهران، نقض قوانین بین المللی و معاهده 1981 ایران و آمریکاست که طی آن آمریکا متعهد به عدم مداخله در امور داخلی ایران شده است. روابط ایران و آمریکا در دوره باراک اوباما با توافق هسته ای و گفت وگوهای سطح بالا شناخته شد اما دونالد ترامپ آن را در مسیر تقابل تمام عیار قرار می دهد.
این پژوهشگر ادامه داد : دولت ترامپ با سرزنش ایران بخاطر به اصطلاح اختلاف افکنی در منطقه، درحقیقت در دام قصه سرایی های خودساخته و بی اساس رهبران رژیم صهیونیستی و عربستان گرفتار شده که قصد تحریف تاریخ معاصر را دارند. ایران کشوری است که از زمان تجاوز صدام حسین تاکنون، احاطه تهدیدهای مستمر بوده است. در جریان تجاوز هشت ساله به ایران، صدام از حمایت قدرت های جهانی ، غربی و منطقه ای برخوردار شد به طوری که فقط عربستان 97 میلیارد دلار به این کشور پرداخت کرد. از آن مقطع تاکنون، ایران سعی کرده امنیت مرزهای خود را تامین کند آن هم در شرایطی که بی وقفه تحت فشار و تحریم آمریکا بوده است.
عضو سابق گروه مذاکره کننده هسته ای ایران تصریح نمود: در سمت شرق، ایران 921 کیلومتر مرز با افغانستان دارد که چند دهه گرفتار جنگی ویرانگر است.حمله نظامی آمریکا به افغانستان در سال 2001 به خاطر عملیات تروریستی به برج های دوقلو نیویورک صورت گرفت که 15 تن از عاملین آن اتباع سعودی بودند. ازآن زمان تاکنون با حضور نیروهای نظامی آمریکا و ناتو، افغانستان گرفتار طاعون تروریسم بوده و امروزه هم نیمی از خاک این کشور در اختیار طالبان است.
به عقیده موسویان ، این وضعیت تهدید جدی علیه امنیت ملی ایران بوده ضمن اینکه ایران برای چندین دهه سه میلیون آواره افغانی را میزبانی کرده و از مقاصد اصلی قاچاق مواد مخدر از افغانستان نیز بوده است.
موسویان اضافه کرد : ایران 959 کیلومتر مرز مشترک با پاکستان دارد، کشوری که از متحدین استراتژیک آمریکا و عربستان و قطب تبلیغ ایدیولوژی افراط گرای وهابی است و مستمرا با عملیات گروه تروریستی جیش العدل و جندالله امنیت مرزی ایران را تهدید کرده است. این واقعیت در کنار وجود بمب اتم ، بی ثباتی داخلی و ترویج و گسترش جریان های ضدشیعی در پاکستان، حاکی از وجود تهدید ماندگار علیه امنیت ملی ایران در این بخش مرزی است.
در مقاله آمده است : ایران در غرب خود با 1600 کیلومتر مرز مشترک با عراق نیز با تهدید مهم امنیت ملی مواجه است. عراق از سال 2003 براثر تجاوز نظامی آمریکا دچار جنگ و خونریزی است که موجب حضور صدها هزار آواره عراقی در ایران بوده است. ضمن اینکه در چند سال گذشته تمامیت ارضی عراق نیر مورد تهدید قرار گرفته ، بخشی از آن توسط داعشی اشغال شده که اخیرا هم مرتکب جنایت تروریستی در تهران شده است.
پژوهشگر دانشگاه پرینستون نوشت: ایران همچنین 534 کیلومتر مرز مشترک با ترکیه دارد که مقر ناتوست و پایگاه نظامی هوایی اینجرلینک آن در کنترل بمب های هسته ای آمریکاست. در چند سال اخیر هم ثبات داخلی ترکیه هم به خاطر جنگ با کردها، وقوع حوادث مکرر تروریستی و دفع کودتا، زیر سئوال رفته است. چنین اوضاعی در ترکیه نیز تهدیدی دیگر برای امنیت ملی ایران آفریده است.
موسویان نوشت: ایران در جنوب با همسایگان عرب در سراسر خلیج فارس مرز مشترک آبی دارد. در طول چند دهه گذشته، آمریکا برای حفظ حکومت های استبدادی، خلیج فارس را به منطقه نظامی تبدیل کرده است. آمریکا در حوزه خلیج فارس پایگاه های نظامی تاسیس کرده، کشتی جنگی هواپیمابر و زیردریایی های هسته ای مستقر کرده و سیل تسلیحات نظامی روانه پادشاهی های عرب منطقه کرده است.
وی یادآور شد: اوباما قرارداد فروش 115 میلیارد دلار و دونالد ترامپ نیز اخیرا 110 میلیارد دلار فروش تسلیحات نظامی با عربستان امضاء کرد. کشورهای عرب حوزه خلیج فارس سال ها مواضع خصمانه ای علیه ایران داشته و حتی آمریکا را تشویق به حمله نظامی به ایران نموده اند. اخیرا «جان کری» وزیر خارجه سابق آمریکا فاش کرد که حتی در دوره مذاکرات هسته ای، اعراب خلیج فارس خواستار حمله نظامی آمریکا به ایران بوده اند.
این دیپلمات سابق ایران خاطرنشان کرد :برخلاف ادعای دولت ترامپ درمورد اینکه ایران عامل بی ثباتی و هژمونی بر منطقه است، حقیقت این است که ایران قربانی بی ثباتی هایی است که آمریکا در منطقه به ارث گذاشته ، با تهدیدات امنیتی جدی مواجه است و لذا نگرانی های مشروع امنیتی دارد . واقعیت محیط امنیتی پیرامونی ایران این است که 60 درصد از مرزهای ایران از کنترل دولت های کشورهای همسایه خارج است.
به عقیده موسویان ، دولت ترامپ به جای تحکیم برجام و تلاش برای یافتن راه های همکاری در موارد منافع مشترک دو کشور همچون مبارزه با تروریسم، هدف فعالیت های منطقه ای ایران را بی ثبات کردن منطقه می خواند.
به گفته پژوهشگر دانشگاه پرینستون، ترامپ باید از شکست های گذشته آمریکا در اعمال سیاست های خصمانه علیه ایران درس گرفته و از دادن چک سفید امضاء به متحدین عرب برای پیشبرد اهداف فرقه گرایی در منطقه خودداری کند. همچنین ترامپ باید ایران را به عنوان یک واقعیت در جغرافیای منطقه پذیرفته و متحدان خود را تشویق کند که به دعوت وزیر خارجه ایران برای گفت وگوهای منطقه ای در جهت شکل دهی همکاری های مشترک در منطقه، پاسخ مثبت دهند.
شبک**اروپام *5*491**1392**انتشار: ابوالفضل بابایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال