چین هزاران اسلحه به فیلیپین برای مبارزه با تروریسم اهدا کرد

کوالالامپور- ایرنا- چین هزاران اسلحه به 'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری فیلیپین برای کمک به جنگ علیه تروریست های مرتبط با داعش که بخشی از شهر 'مراوی' در جزیره میندانائو را اشغال کرده اند، اهدا کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، اهدای این سلاح ها و تفنگ های تک تیرانداز و مهمات نخستین نمونه از کمک های نظامی چین به دوترته پس از حرکت وی برای دور شدن از متحد سنتی مانیل یعنی آمریکا است.
رئیس جمهوری فیلیپین روز چهارشنبه گفت که این محموله 50 میلیون یوانی (7.35 میلیون دلار) نشانه ای از دوران جدید روابط فیلیپین و چین است.
سفیر چین در مانیل نیز از اقدامات متعدد کشورش برای کمک به فیلیپین به منظور مبارزه با تروریسم خبر داد و گفت که پکن در حال بررسی برگزاری رزمایش مشترک با فیلیپین است.
به نوشته روز پنجشنبه تارنمای روزنامه 'فیل استار'، 'ژائو جیان گوا' بلندپایه ترین دیپلمات چین در مانیل در جریان مراسم تحویل تسلیحات اهدایی، گفت: پکن می خواهد امکان برگزاری رزمایش مشترک و آموزش اطلاعاتی با نیروهای مسلح فیلیپین را بررسی کند و این نشانه ای از چگونگی بهبود روابط دو ملت پس از ریاست جمهوری 'رودریگو دورته' در سال گذشته است.
وی همچنین اعلام کرد که بخش دیگری از سخت افزارهای نظامی اهدایی در حال حاضر در راه است و فیلیپین می تواند طی چند ماه آن را تحویل بگیرد.
کمک نظامی چین به فیلیپین برای مقابله با تروریسم شامل تفنگ های 62 میلیمتری تک تیرانداز 'تی.وای – 857' و تفنگ های اتوماتیک 'سی.کیو – آ5' است.
6 میلیون فشنگ و مهمات نیز با این اسلحه ها تحویل فیلیپین می شود.
سفیر چین، تروریسم را دشمن مشترک مانیل و پکن دانست و ایده آموزش نظامی مشترک را پیشنهاد کرد.
وی گفت: تروریسم دشمنی است که چین و فیلیپین با آن روبرو هستند و برای مبارزه با تروریسم نیروی نظامی دو کشور نیاز است همکاری ها را افزایش دهند.
ژائو در بررسی چشم انداز ارتباط نزدیک بین ارتش دو کشور، اعلام کرد که اسلحه و مهمات تنها نخستین دسته از کمک های امنیتی چین به فیلیپین است.
وی اعلام کرد که چین 5 میلیون پزو (واحد پول فیلیپین) نیز برای خانواده سربازانی که در نبرد جان باختند یا زخمی شدند، اهدا کرد.
این دیپلمات بلندپایه چینی گفت که کشورش علاوه بر این کمک ها، دولت فیلیپین را برای توسعه جزیره میندانائو به منظور ریشه کنی فقر که یکی از علل ریشه ای تروریسم است، یاری می رساند.
نیروهای نظامی و امنیتی فیلیپین حدود 38 روز است در شهر 'مراوی' در جزیره میندانائو با تروریست های ابوسیاف و مائوته مرتبط با داعش در نبرد هستند . تروریست ها بخش کوچکی از شهر را در اشغال دارند.
در این نبردها تاکنون 290 تروریست، 70 نیروی امنیتی و 44 غیرنظامی کشته شده اند. انتظار می رود شمار تلفات غیرنظامیان افزایش یابد، زیرا گزارش های شاهدان نشان می دهد بسیاری از غیرنظامیان در اثر انفجار کشته شده و یا تروریست ها سر آنها را قطع کرده اند.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال