درگیری در آفریقای‌مرکزی 50 کشته برجاگذاشت

تهران – ایرنا – مسئولان دولت جمهوری آفریقای مرکزی سه شنبه شب اعلام کردند: درگیری در شهر بریا بین گروه های مسلح، 50 کشته برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «ماوریس بیلیکاسو» شهردار شهر بریا تاکید کرد: تاکنون کشته شدن 50 تن تایید شده و 42 جسد نیز راهی بیمارستان شده است، درحالی که همچنان در برخی از محله های شهر، اجسادی دیده می شود.
شهر بریا همواره صحنه درگیری خونین بین جنبش ضد بالاکا و گروه سلکا است.
این درگیری خونین تنها یک روز پس از آن صورت گرفت که دولت جمهوری آفریقای مرکزی و 13 گروه از میان 14 گروه شورشی مسلح در این کشور با میانجی گری گروه صلح «کلیسای سنت اگیدیو» رم توافقی برای پایان دادن به خشونت های قومی و مذهبی امضا کردند.
جمهوری آفریقای جنوبی پس از برکناری «فرانسوا بوزیزه» رئیس جمهوری وقت آن کشور در سال 2013، صحنه درگیری‌های شدید میان گروه سلکا و شبه نظامیان ضد بالاکا بوده که به موجب آن هزاران تن کشته و حدود یک میلیون تن آواره و بی‌خانمان شده‌اند.
این درگیری‌ها زمانی آغاز شد که شبه‌نظامیان ضد بالاکا در تلاش برای سرنگون کردن دولت جمهوری آفریقای مرکزی به پایتخت حمله کردند.
فرانسه 2 هزار نیروی نظامی در جمهوری آفریقای مرکزی مستقر کرده که آنها در پیشگیری از حملات مسلحانه ناتوان بوده‌اند.
با وجود اینکه سال گذشته انتخابات ریاست جمهوری برای پایان دادن به خونریزی ها برگزار شد، این کشور صحنه بحران های پی در پی بوده است.
جمهوری آفریقای مرکزی و مستعمره پیشین فرانسه از فقیرترین کشورهای جهان محسوب می شود.
شبس**9363*1488*مترجم: محمد تدو*انتشاردهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال