واشنگتن: کره شمالی مسئول مرگ دانشجوی آمریکایی است

تهران – ایرنا – رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه های جداگانه، کره شمالی را به دلیل مرگ دانشجوی آمریکایی که یک سال و نیم در این کشور زندانی بود، محکوم کرده و مسئول دانستند.

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا، رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه های جداگانه که در تارنمای رسمی کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، کره شمالی را به دلیل مرگ «اتو وارمبیر» دانشجوی آمریکایی محکوم کرده و مسئول دانستند.
وارمبیر که پس از 17 ماه حبس در کره شمالی که یک سال آن را در کما به سر برده بود هفته گذشته آزاد شد، عصر دوشنبه (به وقت محلی) درگذشت.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ضمن تسلیت مرگ این دانشجوی 22 ساله گفت: سرنوشت «اتو» سبب تعمیق اراده دولت آمریکا در پیشگیری از افتادن افراد بیگناه به دست رژیم هایی که به حکومت قانون و کرامت انسانی احترام نمی گذارند، می شود.
وی افزود: ایالات متحده همچنان که سوگوار جدیدترین قربانی رژیم کره شمالی است، یک بار دیگر وحشیگری این رژیم را محکوم می کند.
همچنین رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: ما کره شمالی را مسئول حبس ناعادلانه «اتو وارمبیر» می دانیم و خواستار آزادی سه آمریکایی دیگر هستیم که به صورت غیرقانونی بازداشت شده اند.
به گزارش ایرنا، وارمبیر در ژانویه سال 2016 به رغم هشدار وزارت خارجه آمریکا در مورد سفر به کره شمالی، به همراه یک تور گردشگری از پکن راهی پیونگ یانگ شد.
وی زمانی که قصد ترک کره شمالی را داشت، به اتهام آنچه از سوی پیونگ یانگ ارتکاب اقدام خصمانه علیه این کشور خوانده شد، بازداشت شد.
گفته شده که این دانشجوی آمریکایی سعی داشته است یک بنر تبلیغاتی را از هتل محل اقامت خود سرقت کند.
وی تقریبا 6 هفته پس از بازداشت، به 15 سال کار اجباری در کره شمالی محکوم شد.
شبد**ع.آ**9122**مترجم:علیرضا آقازاده**انتشار دهنده: مهدی نعمتی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال