برپایی نمایشگاه مشترک قرآنی ایران و مالزی و نمایش آثار خط و تذهیب ایرانیان در کوالالامپور

کوالالامپور - ایرنا - آثار حاصل از کتابت مشترک سوره یاسین توسط هنرمندان خطاط ایران و مالزی و نمایشگاه نقاشی، خط و تذهیب هنرمندان ایرانی عصر دوشنبه در کوالالامپور پایتخت این کشور جنوب شرق آسیا گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، این نمایشگاه که تا روز شنبه در گالری 'وایت باکس' مجموعه 'پابلیکا سولاریس' شهر کوالالامپور براپا خواهد بود توسط 'مرضیه افخم' سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی و 'علی محمد سابقی' رایزن فرهنگی کشورمان در کوالالامپور گشایش یافت.
در آیین برپایی این نمایشگاه ده ها تن از هنرمندان ایرانی و مالزیایی و علاقمندان دو کشور به رشته نقاشی و خطاطی و هنر تذهیب شرکت داشتند.
هنرمندان ایران و مالزی روز چهارشنبه گذشته در کاری مشترک به مناسبت ماه مبارک رمضان و در 'جشنواره فرهنگ و هنر: خوشنویسی اسلامی هنرمندان ایران و مالزی'، خوشنویسی، کتابت و تذهیب سوره یاسین را آغاز کردند و آثار حاصل از آن در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است.
در این نمایشگاه که به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور برپا شده است 'محمدعلی قربانی' با 18 اثر مربوط به آیات قرآنی و اسلامی در قالب خط نستعلیق، نسخ و خط نقاشی؛ 'محمد طریقتی' با 16 نگارگری شامل تذهیب، گل مرغ، مینیاتور و تشعیر و 'ناصر طاووسی' با 15 اثر از آیات قرآنی در قالب نسخ، خط رقاع، خط محقق و خط نستعلیق شرکت کرده اند و آثار خود را در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار دادند.
'امیر ذکرگو' با 6 اثر خوشنویسی به سبک های کوفی، نستعلیق و ثلث با رویکرد مدرن بصورت نقاشی خط؛ 'فتح الله مرزبان' با پنج اثر ترکیب مواد (Mixed Media)؛ 'حجت الله رنجبر' با پنج اثر نقاشی خط در موضوعات انتزاعی؛ 'ندا ذوقی' با سه اثر تشعیر، تذهیب و گل مرغ که از هنرهای تزئینی وابسته به خوشنویسی هستند و 'آناهیتا غضنفری' با دو اثر، هنرمندان ایرانی مقیم مالزی بودند که آثار خود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشتند.
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی طی سخنانی در آیین افتتاحیه این نمایشگاه اعلام کرد این نخستین نمایشگاهی است که در آن هنرمندان ایرانی مقیم مالزی به همراه هنرمندان مقیم ایران و مالایی ها آثار خود را به صورت مشترک در معرض دید عموم قرار دادند.
این نمایشگاه که در فضای بیش از 450 متر مربعی برگزار شده است تا روز شنبه میزبان علاقمندان به این هنر است.
این نمایشگاه آخرین ایستگاه 'جشنواره فرهنگ و هنر: خوشنویسی اسلامی هنرمندان ایران و مالزی' است که از روز چهارشنبه گذشته گشایش یافت.
در این جشنواره طی روزهای گذشته علاقه مندان به هنر خطاطی در نشستی یک روزه از سخنرانی ها و کارگاه های آموزشی این حوزه بهره برده و اساتید و کارشناسان ایران و مالزی در بخش خوشنویسی به تبادل تجربیات و دستاوردهای خود پرداختند.
برگزاری کارگاه آموزشی خط نستعلیق، خط نقاشی و نگارگری ایرانی از دیگر برنامه‌های این جشنواره فرهنگ و هنر ایران و مالزی بود.
در این برنامه، محمد‌علی قربانی، از اساتید خوشنویسی ایران در یک جلسه به معرفی خط نستعلیق و در جلسه ‌ای دیگر، 'ندا ذوقی' و 'محمد طریقتی' از هنرمندان نگارگری ایرانی به معرفی هنر تذهیب و 'حجت رنجبر' به معرفی تکنیک‌های خط نقاشی به هنرآموزان مالایی پرداختند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده*
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر