وزیر خارجه ترکیه: خواستار ارائه اسناد اتهامات عربستان و متحدانش علیه قطر هستیم

آنکارا- ایرنا- مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت: ما از عربستان و متحدانش می خواهیم اسناد و مدارک اتهامات علیه قطر را ارائه کنند تا بتوان با اشراف به جزییات، این بحران را با گفت و گو و به طور مسالمت آمیز حل کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا و به نقل از خبرگزاری آناتولی، چاووش اوغلو در کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با نیکولا دمیتروف همتای مقدونیه ای خود در اسکوپیه افزود: بحران فعلی منطقه خلیج فارس را می توان پس از ارائه جزئیات، اسناد و مدارک درباره اتهامات مطرح شده علیه قطر، از راه گفت و گو و به صورت مسالمت آمیز حل کرد.
وی با اشاره به اهمیت وحدت، برادری و اتحاد کشورهای حوزه خلیج فارس بیان کرد: ترکیه تمام تلاش خود را برای حل بحران های منطقه به کار می بندد و همچنین خواستار تلاش مشترک برای حل تمامی مشکلات منطقه است.
وی اظهار کرد: اتهاماتی از سوی عربستان و کشورهای دیگر منطقه خلیج فارس به قطر زده شده و دولت قطر قاطعانه این اتهامات را رد کرده و ما نیز با محکوم کردن محاصره اعمال شده علیه قطر، آن را نادرست می دانیم و این به معنی جانبداری از قطر نیست.
وزیر امور خارجه ترکیه با تاکید بر این که محاصره قطر و در تنگنا قرار دادن مردم یک کشور هیچ فایده ای ندارد، اضافه کرد: اتهامات به قطر باید در فضایی برابر و با گفتگو و احترام حل شود.
وی سفرهای اخیرش به قطر،‌ کویت و عربستان را مفید توصیف کرد و گفت: در دیدارهایی که با مسئولان این سه کشور داشتم،‌ از نظرات و رویکردهای طرف‌های مختلف اطلاع یافته و پیام رئیس جمهوری ترکیه را به این کشورها رسانده و اعلام کردیم که به تلاش‌ خود برای حل بحران فعلی منطقه خلیج فارس در سطح بین المللی و نیز در سطح سازمان همکاری اسلامی که ریاست دوره‌ای آن را بر عهده داریم،‌ ادامه خواهیم داد.
به گزارش ایرنا، ترکیه که این روزها در عین حمایت جدی از قطر، در صدد ایفای نقش میانجی بین کشورهای عربی است، قصد دارد بحران به وجود آمده در روابط قطر با برخی کشورهای منطقه را قبل از عید فطر از طریق سازش و مذاکره حل کند.
عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، مصر و یمن از روز پنجم ژوئن جاری تمام روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند.
همچنین عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین حریم هوایی خود را برای استفاده قطر ممنوع اعلام کرده و از دیپلمات های قطری خواستند تا ظرف 48 ساعت خاک این کشورها را ترک کنند.
علاوه بر این عربستان سعودی تنها مرز زمینی خود با قطر را بست و در پی آن کشورهای مالدیو، موریتانی و دولت طبرق لیبی نیز به متهم کردن قطر به اعمال 'سیاست های مداخله گرایانه و حمایت از گروه های تروریستی' روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند.
عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر چند روز بعد از بروز این بحران با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که 59 نفر از جمله یوسف قرضاوی رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان و همچنین 12 مؤسسه خیریه را به اتهام 'همکاری با تروریسم' در فهرست تحریم قرار داده اند.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال