هکرهای نیجریه ای بیش از 3 میلیارد دلار به جیب زدند

تهران - ایرنا - پایگاه خبری 'دیلی پست' نیجریه روز دوشنبه گزارش داد که هکرهای این کشور با انجام جرایم مالی سایبری در سراسر جهان بیش از 3 میلیارد دلار درآمد غیر قانونی کسب کردند.

براساس این گزارش، هکرهای نیجریه ای طی یک سال گذشته با ارسال ایمیل های جعلی به برخی از سازمان های مالی و تجاری بین المللی موفق شدند سودهای کلانی را به جیب بزنند که در شرایط انجام معاملات فیزیکی نمی توانستند به چنین سود سرشاری دست یابند.
برآورد اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) حاکی است که هکرهای نیجریه ای با انجام 22 هزار 143 مورد حمله سایبری به این مراکز موفق شدند بیش از 3 میلیارد دلار تنها در آمریکا کسب درآمد غیر قانونی داشته باشند.
آزمایشگاه کاسپرسکی که در زمینه تولید نرم افزارهای ضد سرقت و ضد ویروس فعالیت می کند اعلام کرد که موفق شده است بیش از 500 شرکت را در حداقل 50 کشور جهان شناسایی کند که بارها تحت حملات سایبری قرار گرفته اند.
این شرکت نرافزاری محل اصلی این دسته از سارقان اینترنتی نیجریه ای را کشورهای آلمان، امارات متحده عربی، روسیه و هند شناسایی کرده و افزود: این شرکت های قانونی تاکنون موفق شدند طرح و نقشه ها و نیز ساختار الکترونیکی و شبکه های اطلاعاتی بسیاری از شرکت های مطرح مالی و تجاری جهان را ربوده تا شاید در آینده بتوانند با دستکاری از اسناد مالی آنها سودهای هنگفتی را به جیب بزنند.
براساس این گزارش، دولت نیجریه نیز طی یک سال گذشته بیش از 3 هزار و 500حمله سایبری را تجربه کرده است.
این گزارش‌ حاکی است که بیش از 70 درصد این حملات، موفقیت‌آمیز بوده و توانسته بیش از 450 میلیون دلار به اقتصاد نیجریه خسارت وارد کند.
نیجریه، یکی از کشورهایی است که در قاره آفریقا، تلاش بسیاری را طی چند ماه گذشته برای ارتقای امنیت سایبری انجام داده و در این راه، قراردادهای گسترده‌ای را نیز با کشورهایی نظیر آمریکا، منعقد کرده است.
یکی از مقام های دولتی نیجریه دراین‌باره گفت: ما باید مردم را برای مبارزه با جرائم سایبری آماده کنیم. هر دو بخش خصوصی و دولتی باید در این راه آمادگی‌های لازم را کسب کنند. کارهای خوبی طی یک سال گذشته در این باره انجام‌شده است، اما هنوز راه بسیاری باقی مانده که باید آن را طی کنیم. نیجریه مشکلات بسیاری در عرصه امنیت سایبری دارد که باید برای برطرف کردن آن‌ها برنامه‌ریزی کند.
در قاره آفریقا، کشور های نیجریه، آفریقای جنوبی و کنیا، سه کشور پیشرو در توسعه صنعت سایبری هستند. کشورهایی نظیر آمریکا تلاش می‌کنند تا با عقد قراردادهای تامین امنیت سایبری با کشورهای آفریقایی، حضور پررنگی در آینده این صنعت در قاره سیاه داشته باشند. آفریقا در صنعت سایبری، تقریبا عرصه دست‌نخورده‌ای دارد و حضور برخی کشورها در این برهه، می‌تواند به معنی استعمار خاموش آفریقا باشد.
شبد**خاورم 1378** 1010
مترجم علی نصیری**انتشار:حسن معظمی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال