روسیه اجرای تفاهم نامه نظامی با آمریکا در سوریه را متوقف کرد

مسکو - ایرنا - روسیه اجرای تفاهم نامه نظامی با آمریکا برای جلوگیری از وقوع حوادث هوایی در سوریه را به دنبال سرنگونی جنگنده سوخو-22 سوری توسط ائتلاف آمریکایی متوقف کرد.

به گزارش ایرنا، فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه اعلام کرد که یکشنبه شب جنگنده های ائتلاف آمریکایی یک جنگنده سوری را هنگام عملیات علیه گروه تروریستی تکفیری داعش در منطقه الرصافه جنوب رقه، هدف قرار دادند که سرنگون و خلبان آن هم مفقود شد.
وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه در بیانیه ای سرنگونی هواپیمای سوری توسط جنگنده های ائتلاف آمریکایی را نقض آشکار قوانین بین المللی خواند.
در بیانیه گفته شده است: روسیه در پاسخ به این اقدام و تجاوز آشکار ائتلاف آمریکایی علیه سوریه، اجرای تفاهم نامه همکاری با آمریکا در جلوگیری از بروز حوادث هوایی در سوریه را متوقف می کند.
در بیانیه همچنین خاطرنشان کرده است که هنگام حادثه سرنگونی هواپیمای سوری، هواپیماهای نیروی هوافضای روسیه در حال اجرای ماموریت جنگی در سوریه بودند.
وزارت دفاع روسیه تاکید کرده است که فرماندهی ائتلاف آمریکایی از کانال ویژه ارتباطی میان پایگاه آمریکا در الدوید (اردن) و پایگاه روسی حمیمم در سوریه برای جلوگیری از وقوع حوادث هوایی در این کشور استفاده نکرده است.
روسیه انجام تحقیقات کامل از سوی فرماندهی نظامی آمریکا با ارایه نتایج این تحقیقات به مسکو و همچنین اتخاذ تدابیر درست برای جلوگیری از تکرار این اقدام ها را خواستار شده است.
همچنین بنا به اعلام شبکه راشا تودی، روسیه هشدار داده که هر شی پرنده آمریکایی را در آسمان سوریه هدف قرار می دهد.
از سوی دیگر بنا به گزارش های انتشار یافته، روسیه خط ارتباطی مستقیم با آمریکا برای جلوگیری از رویارویی بین نیروهای روسی و آمریکایی را در سوریه قطع کرد.
به گزارش رسانه های روسی، بمب افکن سرنگون شده نیروی هوایی سوریه از نوع سوخو-22 بود و در منطقه رسافه در 30 کیلومتری جنوب شهر رقه سقوط کرد.
فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در باره سقوط بمب افکن این کشور اعلام کرد: این تجاوز آشکار، تردیدی درباره حمایت آمریکا از تروریست ها باقی نمی گذارد و هدف ازاین جنایت هم تاثیرگذاری بر توان ارتش سوریه به عنوان تنها نیروی فعال و کارآمد در مبارزه با تروریسم است.
این تجاوز زمانی انجام شد که ارتش سوریه و همپیمانان پیشرفت های مهمی در مبارزه با گروه تروریستی داعش در محورهای مختلف بادیه سوریه دارند.
آمریکایی بارها مناطق مسکونی را هدف حمله های سنگین خود قرار داده اند و در مواردی نیز همزمان با این اقدام ها، تروریست ها هم علیه ارتش سوریه وارد عمل شده اند.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال