از نگاه رسانه های انگلیسی زبان ؛

تغییر معادلات منطقه ای با توان موشکی ایران

تهران- ایرنا- تحلیلگران تاکید دارند نمایش اقتدار ایران در استفاده از موشک ها علیه گروه های تروریستی، نشان دهنده توان ایران در تغییر معادلات منطقه ای است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، شب گذشته (28 خرداد ) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به اقدامات تروریستی اخیر داعش در کشورمان، 6 موشک میانبرد را به سوی اهدافی در شهر دیرالزور سوریه در فاصله 650 کیلومتری مرزها شلیک کرد.
بر اساس اخبار این موشک ها با موفقیت به اهداف تعیین شده اصابت کردند و ضربات سنگینی را به گروه های تکفیری تروریستی وارد کردند. گفتنی است پس از شکست های اخیر داعش در عراق و سوریه، تروریست ها در این شهر در شرق سوریه تجمع کرده اند.
گرچه این عملیات به ویژه توان ایران در پرتاب موشک به اهداف دور دست بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت اما بسیاری از رسانه های غربی هم تلاش کردند تا حد امکان این خبر را به حاشیه ببرند. به عنوان نمونه هنگامی که در تارنمای گوگل به انگلیسی کلید واژه «موشک های ایران» را جستجو می کنیم با کمال تعجب پس از معرفی دو خبر از این عملیات پیروزمندانه، بیش از ده ها خبر غیر مرتبط با کلید واژه اصلی در زمینه سرنگونی یک جنگنده سوری به وسیله نیروهای آمریکایی ارائه می شود.
اما با جستجوی بیشتر می توان دید که تارنماهای نیویورک تایمز، واشنگتن پست، رویترز، بلومبرگ، آسوشیتدپرس، الجزیره، گاردین، هیل، راشاتودی و بسیاری از رسانه های بین المللی این عملیات موشکی را پوشش دادند یا به بازتاب های آن پرداختند.

** بهت رسانه ها از اقدام ناگهانی موشکی ایران
بسیاری از رسانه های خارجی عملیات موشکی ایران را ناگهانی و غیرقابل پیش بینی عنوان کردند. این تحلیل ها این شلیک ها را نخستین اقدام نظامی ایران در سه دهه پس از جنگ دانستند.
تارنمای روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» در گزارشی به موضوع پرتاب موشک به پایگاه تروریست ها در سوریه پرداخت. این روزنامه پس از پرداختن به اتهام هایی که ایران به دولت ریاض در زمینه حمایت از داعش وارد می کنند افزود: این حمله به تلافی اقدام تروریستی داعش در تهران صورت گرفت. این عملیات موشکی اقدامی نادر بود که ایران از داخل خاک خود به یک دشمن خارجی حمله کرد.
تارنمای خبرگزاری «اسوشیتدپرس» نیز نوشت ایران هشدار داد اگر گروه های تندرو به اقدام های امنیتی علیه ایران ادامه دهند، حمله موشکی به داعش در سوریه ممکن است دوباره تکرار شود.
این گزارش به نقل از مقام های ایرانی برد 6 موشک را 700 کیلومتر (430 مایلی) عنوان کرد و این حمله را موفقیت آمیز و محدود دانست.
تارنمای نشریه slate نیز در گزارشی نوشت: ایران با شلیک موشک علیه داعش و هدف قرار دادن اهدافی در سوریه، به نحو چشمگیری نقش خود را در بحران سوریه پررنگ کرد.
این گزارش نوشت موشک های میانبرد زمین به زمین ایران به تلافی حملات تروریستی اخیر در تهران به سمت گروه های شبه نظامی در شرق سوریه شلیک شدند. ایران پیش از این اعلام کرده بود که اقدام تروریستی داعش در حمله به مجلس و آرامگاه بنیانگذار انقلاب اسلامی را جبران می کند. یک مقام ایرانی هم اقدام ایران را انتقامی نرم از داعش توصیف کرد.
این گزارش با بیان اینکه فاصله ای را که موشک ها پیموده اند بین 700 تا 800 کیلو متر بوده است افزود این نخستین استفاده از موشک های میانبرد ایران در حدود 30 سالی است که از جنگ ایران و عراق گذشت. این حمله حمایت آشکار جمهوری اسلامی از بشار اسد را به نمایش گذاشت.

** موشک های ایرانی و معادلات منطقه ای
بساری از کارشناسان و تحلیلگران مسائل بین المللی در تحلیل این اقدام ایران تاکید دارند ایران با این کار توانایی خود نشان داد. این ارزیابی ها تاکید دارند برنامه های موشکی ایران اکنون از شکل صرفا تبلیغی خارج شده و خود را به عنوان عاملی تعیین کننده در معادلات منطقه ای به جهان معرفی کرده است.
تارنمای «آنتی وار» (Anti War) در این زمینه نوشت ایران پس از 30 سال نخستین موشک خود را علیه پایگاه داعش در شرق سوریه شلیک کرد. این ها نخستین موشک های ایرانی بودند که پس از پایان جنگ با عراق به دیرالزور سوریه پرتاب شدند.
درحالی که ایران برای سال ها در حال جنگیدن با داعش در سوریه بوده است در پاسخی مستقیم به حمله تروریستی چند هفته قبل به تهران این موشک ها را شلیک کرد. گفته می شود تعداد زیادی از نیروهای داعش در این حمله موشکی کشته شدند.
این تارنما دست زدن به حمله موشکی در پاسخ به اقدام تروریستی داعش را نشان از اهمیت موضوع برای ایران عنوان کرد و افزود: تاکنون تهران به ندرت هدف اقدام های تررویستی قرار می گرفت اما پس از حمله به مجلس و آرامگاه آیت الله خمینی به سرعت دست به این اقدام زد و جدیت خود را در این مورد نشان داد.
آنتی وار آورده است: این عملیات توجه ها را به برنامه توسعه موشک های متعارف ایران جلب می کند زیرا مقام های ایالات متحده نیز در توجیه تحریم های خود علیه ایران به آن استناد کرده اند. در چند دهه اخیر ایران تنها این توانایی را علیه داعش مورد استفاده قرار داد این امر نشان می دهد برنامه موشکی ایران محدود است و به طور عمده ماهیت دفاعی دارد.
تارنمای درایو (The Drive) نیز در تحلیلی در مورد اهمیت این اقدام ایران نوشت: ایران حمله ای ناگهانی را با موشک های بالستیک خود به یک شهر سوریه انجام داد. اکنون ایران توانایی استفاده از موشک های بالستیک خود را نشان داده است. این امر تاثیر مهمی در معادله استراتژیک منطقه خاورمیانه دارد.
این گزارش تحلیلی مهمترین مولفه در این تحولات را پیامدهای تاکتیکی شلیک موشک ندانست بلکه اعتقاد دارد پیام اصلی و واقعی آن نمایش استفاده عملی ایران از موشک های بالستیک است. این برای اولین بار پس از جنگ ایران و عراق است که ایران چنین توانایی را مورد استفاده قرار داد. ... اکنون ایران نشان داده قادر است تا از این موشک ها در عرصه عمل نیز استفاده کند و با آن معادله های راهبردی را در منطقه تغییر دهد.
این تحلیل تاکید دارد حال ایران توانایی های جنگی پیشرفته خود را آشکار کرده و نشان داده است می تواند از موشک های بالستیک برای هدف گیری مرکز و پایگاه های نظامی خارجی استفاده کند. استفاده از این موشک ها دو نکته مهم را به نمایش گذاشت؛ نخست اینکه ایران پاسخی سخت به یک حمله تروریستی به خاک خود نشان داد. نکته دوم این است که موشک های ایران تنها ابزاری برای تبلیغ یا تجربه نیستند بلکه آن ها ظرفیت هایی بسیار واقعی هستند که باید روی آن حساب کرد. تهران آشکارا اقتدار و توان خود را در استفاده از این قابلیت نشان داد.

پژوهشم**9130**1601**خبرنگار: حسین عباسی نسب** انتشاردهنده : شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر