درخواست آمریکا پس از هشدار نظامی روسیه و سوریه

مسکو - ایرنا - رسانه های روسی اعلام کردند فرماندهی ائتلاف آمریکایی در سوریه پس از سرنگونی جنگنده سوخوی سوری در رقه با نظامیان روس تماس گرفته و خواستار جلوگیری از افزایش تنش شد.

به گزارش ایرنا، فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه اعلام کرد که یکشنبه شب جنگنده های ائتلاف موسوم به بین المللی یک جنگنده سوری را هنگام عملیات علیه گروه تروریستی تکفیری داعش در منطقه الرصافه جنوب رقه، هدف قرار دادند که سرنگون و خلبان آن هم مفقود شد.
رسانه های روسی از جمله پایگاه اینترنتی هفته نامه آرگیومنتی ایفاکتی و روزنامه راسیسکایا گازتا روز دوشنبه نوشتند: فرماندهی ائتلاف آمریکایی در سوریه پس از سرنگونی جنگنده سوخو22 نیروی هوایی سوریه با نظامیان روسیه در این کشور تماس گرفته و اعلام کردند که واشنگتن قصد تنش با روسیه یا ارتش سوریه ندارد.
این تماس تلفنی از طریق کانال ویژه کاهش تنش ها بین روسیه و آمریکا در سوریه انجام گرفته و دو طرف در باره وضعیت سرنگونی هواپیمای سوری گفت وگو کردند.
طرف آمریکایی در این گفت وگوی تلفنی تاکید کرد که برای دفاع از متحدان خود در سوریه مصمم است.
به گزارش رسانه های روسی، بمب افکن سرنگون شده نیروی هوایی سوریه از نوع سوخو-22 بود و در منطقه رسافه در 30 کیلومتری جنوب شهر رقه سقوط کرد.
فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در باره سقوط بمب افکن این کشور اعلام کرد: این تجاوز آشکار، تردیدی درباره حمایت آمریکا از تروریست ها باقی نمی گذارد و هدف ازاین جنایت هم تاثیرگذاری بر توان ارتش سوریه به عنوان تنها نیروی فعال و کارآمد در مبارزه با تروریسم است.
این تجاوز زمانی انجام شد که ارتش سوریه و همپیمانان پیشرفت های مهمی در مبارزه با گروه تروریستی داعش در محورهای مختلف بادیه سوریه دارند.
ولادیمیر جباروف مقام ارشد روسیه هشدار داد که اقدام هایی مانند سرنگونی هواپیمای نظامی سوریه توسط جنگنده های ائتلاف آمریکایی، می تواند خطر پاسخ متقابل را در پی داشته باشد.
معاون اول کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون در باره سرنگونی بمب افکن سوخو-22 نیروی هوایی سوریه توسط جنگنده های ائتلاف آمریکایی گفت: این اقدام ممکن است منجر به پاسخ ارتش سوریه شود.
روزنامه روسی کامسامولسکایا پراودا در بخش اخبار آنلاین پایگاه اینترنتی خود به نقل از جباراف نوشت: سرنگون کردن هواپیما غیرمجاز است و به آن پاسخ داده خواهد شد.
مقام روس گفت: ارتش سوریه به تسلیحات پدافند هوایی اس-300 مجهز و سامانه دفاع موشکی اس-400 روسیه نیز در سوریه مستقر است و به همین دلیل چنین اقداماتی (سرنگونی هواپیما) ممکن است به وقوع مناقشه بزرگ منجر شود.
آلکسی پوشکوف رئیس کمیسیون سیاست گذاری اطلاعاتی شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) نیز با انتقاد از سرنگونی هواپیمای سوری توسط جنگنده های ائتلاف آمریکایی، این اقدام را خصمانه و جنگ طلبانه خواند.
پوشکوف امروز (دوشنبه) در شبکه اجتماعی توییتر نوشت که اقدام ائتلاف آمریکایی در سرنگونی جنگنده سوری انگیزه امنیتی و نظامی داشته است.
مقام روس افزوده است: چه انگیزه امنیتی و دفاعی می تواند در سرنگونی هواپیمای سوری وجود داشته باشد، وقتی اقدامات جنگی در خاک سوریه و نه آمریکا جریان دارد و رقه شهری سوری و نه آمریکایی است؟
نیروهای آمریکا و ائتلاف وابسته تاکنون بارها به مواضع و پادگان های ارتش سوریه در حالیکه مشغول مبارزه با داعش بوده اند، حمله برده اند که در مهم ترین آنها شهریورماه سال گذشته 80 نظامی سوری در پادگان دیرالزور کشته شدند. همچنین جنگنده های ائتلاف آمریکایی بارها مناطق مسکونی را هدف حمله های سنگین خود قرار داده اند و در مواردی نیز همزمان با این اقدام ها، تروریست ها هم علیه ارتش سوریه وارد عمل شده اند.
اروپام*391

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال