یک مقام صنعتی: دلیل کاهش صادرات سیمان، قاچاق خاک کشور است

تهران- ایرنا- دبیرکل کنفدراسیون صنعت ایران گفت: یکی از دلایل اساسی کاهش صادرات سیمان قاچاق خاک به خارج کشور که آسیب های جدی به این صنعت وارد کرده است.

«داریوش مهاجر» امروز (دوشنبه) در نشست مشترک خبری معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشکل های بخش خصوصی افزود: خصوصی سازی ها و واگذاری ها به بخش خصوصی در کشور نتیجه بخش نبوده و بدهی ها و زیان های زیادی را متوجه صنایع کشور کرده است.
مهاجر ادامه داد: فساد آسیب های جدی به اقتصاد کشور وارد کرده است و دولت به تنهایی نمی تواند در مقابل آن بایستد، بلکه همه ارکان حاکمیت باید به مقابله با آن بپردازند.
وی تاکید کرد هرچند در دولت یازدهم اقدام های زیادی بویژه در بخش صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت اما برخی کارهای مورد انتظار انجام نشد.
به گفته این مسئول، دولت در این سال ها برای کاهش حجم قوانین و مقررات در بخش های اجرایی تلاش کرد اما مهمتر از آن اجرای قانون هایی مانند قانون کسب و کار، رفع موانع تولید و برنامه ششم کشور است که 2مورد نخست به خوبی اجرا نشد.
به گفته وی، در این زمینه دولت باید بخش خصوصی را همراه و در کنار خود داشته باشد.
دبیرکل کنفدراسیون صنعت ایران اعلام کرد: پژوهش ها نشان داده تاثیر بخش کشاورزی بر رشد اقتصادی از بخش صنعت بیشتر است، بر این اساس توجه به مکانیزاسیون کشاورزی ضرورت دارد و وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت باید به این امر توجه کنند.
وی همچنین بر لزوم مشارکت با سرمایه گذاران خارجی و اجرای طرح های مشارکتی تاکید کرد و گفت: شکاف 40 ساله صنعت کشور با صنعت روز جهان، در سال های گذشته به دلیل تحریم ها تشدید شد و همین مساله قدرت رقابت پذیری تولیدات صنعتی ایران را در بازارهای منطقه ای و بین المللی کاهش داده است.
مهاجر بر لزوم حمایت از تولیدات و محصولات داخلی تاکید کرد و گفت: انگلیسی ها در گذشته مروج جنس فرنگی و برتری آن بر اجناس ایرانی بوده اند و این مساله امروز به برتری همه اجناس خارجی- حتی بی کیفیت- بر اجناس ایرانی بدل شده است.
به گفته وی، در این زمینه به اقدام های فرهنگی نیاز است.
به گزارش ایرنا، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بیست و نهم بهمن ماه 1392 از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد.
رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی امسال توجه به نام «اقتصاد مقاومتی» را به تنهایی موثر ندانستند و درباره راه‌حل و علاج وضع کنونی گفتند: علاج، در تقسیم کردن اقتصاد مقاومتی به نقاط کلیدی و مهم و تمرکز همه همت مسئولان و مردم بر آن نقاط است و این نقاط کلیدی عبارت است از تولید داخلی و اشتغال بویژه اشتغال جوانان.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، بر همین اساس سال 1396 را «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» نامگذاری کردند و افزودند: تمرکز و برنامه‌ریزی روی این نقاط کلیدی مطالبه رهبری و مردم از مسئولان و موجب پدید آمدن موفقیت های چشمگیر و محسوس است و مسئولان باید نتایج را در پایان سال به مردم گزارش کنند.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام*3065*1961* خبرنگار: محمد ملک دار* انتشار: مریم مسعود

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال