نیویورک تایمز:

بیشترین قربانیان حملات هوایی آمریکا در عراق و سوریه غیرنظامیان هستند

تهران - ایرنا - نیویورک تایمز امروز /دوشنبه / گزارش داد: از زمانی که 'ترامپ' روی کار آمده ؛ آمار تلفات غیر نظامیان در حملات هوایی آمریکا در عراق و سوریه سرسام آور بالا رفته است.

'میکا زنکو' عضو ' شورای روابط خارجی آمریکا ' در این مطلب می نویسد؛ سرانجام دستگاه نظامی آمریکا دو هفته قبل اعتراف کرد که میزان تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا در مبارزه با 'داعش' در دو کشور عراق و سوریه در عرض چهار ماهی که از آغاز ریاست جمهوری 'ترامپ' می گذرد رشدی سرسام آور داشته است. این ائتلاف کار خود را از اوت 2014 آغاز کرده است
'ماهها است که سازمانهای غیر دولتی این موضوع را هشدار داده اند.'
رئیس کمیسیون مستقل تحقیق سازمان ملل در مورد جنگ داخلی سوریه هم آمار این تلفات را ' گیج کننده ' خوانده است.
'فرماندهی مرکزی' آمریکا که عملیاتهای جنگی امریکا در خاورمیانه را هدایت می کند در اطلاعیه ای در تاریخ 2 ژوئن / 12 خرداد / اعلام کرد که دست کم 484 غیرنظامی در حملات و بمبارانهای ائتلاف کشته شده اند. همین فرماندهی چهار ماه قبل تر آمار این کشته شدگان را دست کم 199 غیرنظامی اعلام کرده بود .
این آمار رسمی است. آمار ناظران مستقل بسیار بالاتر از این ها است، یک گروه دیده بان می گوید که حملات هوایی ائتلاف نزدیک به 4 هزار کشته از میان غیر نظامیان بر جای گذاشته است.
عامل اصلی بالا رفتن تلفات غیرنظامیان در این است که جنگ به داخل شهرهای بزرگ کشیده شده است.
آمار تلفات غیر نظامیان همچنان در حال بالا رفتن است اما دستگاه نظامی آمریکا اصلا کاری به موضوع ندارد و به کل خود را از نظارت؛ تحقیق و پاسخگویی به این ضایعه مبرا کرده است .
مسئولان آمریکایی باید به ریشه یابی چرایی این خطاهای غم انگیز بنشینند تا از آن برای نبردهای آینده پندهای عبرت بیاموزند و با ملاحظه آن استانداردهای جنگی و نظامی آمریکا را بالا ببرند و جان هزاران انسان بی گناه را در آینده حفظ کنند.
ترامپ به وزارت دفاع 'پنتاگون 'اختیار مطلق داده است تا خود تصمیم بگیرد چه نیرویی و به چه تعداد برای جنگیدن در میادین رزم احتیاج دارد.
اما این وظیفه در دولت ' اوباما' بر عهده کاخ سفید بود.
'جیمز ماتیس' وزیر دفاع آمریکا در سخنانی در تاریخ 28 مه / 7 خرداد / تاکید کرد که قوانین درگیریها و منازعات آمریکا هیچ تغییری نکرده است و هیچ خللی در عزم ما برای حفظ جان بی گناهان وارد نیامده است'.
یک عامل دیگر بالا رفتن آمار تلفات از میان غیر ستیزه گران در این است که آمریکا بمبهای بیشتری را پرتاب می کند. رقم این بمب ها در چهار ماه نخست کاری ترامپ در مقایسه با چهار ماه آخر ریاست جمهوری اوباما بالای 20 درصد افزایش داشته است.
آمار این تلفات در مناطق پرجمعیت سنگین تر است مانند 'موصل' آخرین پایگاه داعش در عراق.
در 17 مارس یک بمب قوی 500 پوندی که برای کشتن دو تک تیرانداز داعش پرتاب شد که به یک ساختمان مسکونی اصابت کرد و آن را منهدم کرد و 105 شهروند غیر نظامی عراقی را از بین برد. داعش از ساختمانهای مسکونی به عنوان پست فرماندهی خود استفاده می کند و مهمات خود را در آن ذخیره کرده و از محل به عنوان موقعیت جنگی استفاده می کند . بر همین اساس تلفات غیرنظامیان در یک چنین اماکنی محتمل است.
به رغم آنکه بمباران های آمریکا در دو کشور عراق و سوریه رشد چشمگیری داشته است اما به موازات آن هیچگونه ارزیابی مستقل اطلاعاتی برای شناسایی هدف انجام نمی گیرد.
تا 13 ژوئن /23 خرداد / تنها 2 نفر بطور تمام وقت در پنتاگون مسئول تحقیق در امر تلفات غیرنظامیان بودند و امروز این تعداد به 7 نفر رسیده است. اما با توجه به اینکه در زمان حاضر حول وحوش 10 هزار سرباز امریکایی در پایگاه هوایی آمریکا در قطر حضور دارند این میزان تعهد پذیری امریکا به ارزیابی تلفات غیرنظامیان در میادین رزم خارجی بسیار ناچیز است.
تعداد متصدیان این امر در طرح افزایش نیرو در افغانستان در دولت اوباما 12 نفر بود .
اگر دولت آمریکا واقعا نگران رعایت جان غیر نظامیان در میادین رزم خارجی است باید افراد بیشتری را مسئول تحقیق در این زمینه سازد و ضمنا آموزشهایی بیشتر با کسب تجربیات بهتر و بیشتر در هدف گیری هم به ماموران ارائه شود.
هیچگونه پاسخگویی به افکار عمومی هم در کار نیست.
یک سخنگوی دستگاه نظامی آمریکا در سخنانی در تاریخ 26 مه / 5 خرداد/اعلام کرد که پنتاگون دیگر آمار تلفات غیرنظامیان در حملات هواپیماهای خود را اعلام نمی کند و این آمار فقط در سایه چتر ائتلاف مخفی می ماند.
95 درصد حملات هوایی در سوریه و 68 درصد این حملات در عراق بدست آمریکا انجام گرفته است و مسئولیت تمام این عملیاتها برعهده 'فرماندهی مرکزی' آمریکاست.
کنگره هم در این میان مقصر است و تمایلی به عوامل ریشه ای مرگ و میر غیرنظامیان در میادین رزم با حضور آمریکا ندارد. کنگره برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت، افسران دون پایه را در این زمینه پاسخگو می کند و می گوید که از اشتباهات صورت گرفته برای عملیاتهای آینده عبرت می گیرد.
کنگره باید شخصا بر این امر نظارت داشته باشد و پنتاگون را موظف سازد به او گزارش دهد که چه کار می تواند انجام دهد تا میزان تلفات غیرنظامیان به حداقل ممکن برسد . کنگره ضمن آن در این راه می تواند با تامین اعتبار لازم به بالا رفتن سطح آموزش هشیاری افسران آمریکایی و غیر آمریکایی ائتلاف کمک کند و همزمان جلسات توجیهی با مقامات غیرنظامی و نظامی در این ارتباط برپا کند.
از زمان شروع جنگ هوایی ائتلاف ضد داعش تاکنون 22 هزار حمله هوایی انجام گرفته است و همیشه هم مقام های نظامی بارها مدعی شده اند که هر کاری که ممکن باشد را انجام خواهند داد تا از جان غیرنظامیان محافظت کنند.
عمل به این وعده نه تنها یک کار معقول است بلکه از حیث استراتژیک هم فوق العاده حیاتی است و اثرات بلندمدتی در مبارزه با تروریسم دارد.
اروپام**1591**1908

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال