سفیر ایران: با سفر حیدر العبادی به ایران، روابط اقتصادی تهران-بغداد وارد مرحله تازه ای می شود

بغداد-ایرنا- سفیر کشورمان در عراق پیرامون سفر نخست وزیر عراق به تهران که قرار است فردا /سه شنبه/ انجام شود، گفت: با سفر 'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق به تهران ، روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق به ویژه در بخش اقتصادی وارد مرحله تازه ای می شود.

'ایرج مسجدی' روز دوشنبه همزمان با شروع سفر منطقه ای سه روزه نخست وزیر عراق، در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود که با سفر حیدر العبادی نخست وزیر عراق به تهران روابط بین دو کشور وارد مرحله تازه ای می شود و در حوزه اقتصادی با یک جهش رو به رو خواهیم شد.
مسجدی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با تمام قدرت همچنان در کنار دولت و ملت عراق ایستاده است و در برابر چالش های امنیتی، سیاسی و اقتصادی از این کشور همسایه، دوست و برادر حمایت می کند.
وی اضافه کرد: سفر نخست وزیر عراق در چارچوب دیدارهای مستمر مسئولان و مقامات دو کشور و تبادل هیات های دیپلماتیک انجام می شود و طی آن العبادی با مسئولان بلندپایه جمهوری اسلامی ایران، مناسبات دو جانبه و مسائل منطقه ای و مورد اهتمام را بحث و بررسی می کند.
به گفته وی، عراق نقش مهم و مثبتی در مسائل منطقه ای دارد و اکنون یکی از کشورهای تاثیر گذار در مبارزه جدی با تروریسم است.
ایرج مسجدی از مبارزه نیروهای مسلح و الحشد الشعبی عراق در جنگ با تروریسم به نیکی یاد کرد و گفت: فداکاری های ملت عراق و نیروهای مسلح و الحشد الشعبی این کشور تاثیر قابل توجهی در مهار تروریسم در منطقه و جهان داشته است.
وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار گفت وگو و مفاهمه و همکاری در منطقه برای حل مشکلات است.
نخست وزیر عراق امروز /دوشنبه/ سفر منطقه ای خود را با سفر به عربستان سعودی آغاز کرد و سپس از آنجا راهی تهران و بعد از آن کویت می شود.
این سفر در حالی انجام می شود که انتظار می رود عراق تا روزهای آینده آزادی کامل شهر موصل را از تصرف گروه تروریستی داعش اعلام کند و به این ترتیب آخرین و مهمترین پایگاه داعش در عراق از این گروه تروریستی بازپس گرفته می شود.
جمهوری اسلامی ایران در طول سه سال گذشته، اولین و مهمترین کشور در حمایت از عراق در مبارزه با تروریسم بوده و این چیزی است که مقامات عراقی همواره به آن اذعان داشته اند تا جایی که حیدر العبادی شنبه شب گذشته گفت که اگر حکم جهان را به ما بدهند از روابط خود با جمهوری اسلامی ایران دست بر نمی داریم.
خاورم *4*353*1770*1144
* انتشار دهنده: علیرضا جباری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال