اعتراف های سفیر سابق آمریکا به اشتباهات کشورش در سوریه/آمریکا به مخالفان سوریه امید واهی داد

تهران -ایرنا- آخرین سفیر آمریکا در دمشق به اشتباهات سران واشنگتن در سوریه اعتراف کرد و گفت که ایالات متحده به مخالفان سوریه در حمایت از آنها امید واهی داد و وی فکر نمی کرد که ایران و حزب الله به سوریه نیرو اعزام کنند.

به نوشته امروز (دوشنبه) روزنامه فرامنطقه ای شرق الاوسط عربستان، 'رابرت فورد' آخرین سفیر آمریکا در سوریه که بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ در این کشور حضور داشت، در گفت وگو با این روزنامه تصریح کرد که واشنگتن به مخالفان سوریه در مورد حمایت از آنها امید واهی برای دخالت نظامی داده بود.
وی با بیان اینکه در ماه ژوئن ۲۰۱۱ به شهر حماه رفت تا ببیند کدام طرف خشونت ها را آغاز می کند، افزود: ما اطلاعاتی دریافت کردیم مبنی بر این که حماه محاصره شده و ارتش سوریه شهر را احاطه کرده است و نگران بودیم که در جریان تظاهرات برنامه ریزی شده برای روز بعد، خشونت ها فوران کند.
فورد گفت: این دیدار برای دولت سوریه هم این پیام را به همراه داشت که مسئله حماه برای واشنگتن بسیار جدی است.
وی افزود: در پایان سال ۲۰۱۳ گمان می کردم جنگ برای دولت سوریه سخت خواهد شد و دمشق مجبور می شود تا برای رسیدن به توافق مذاکره کند و دولتی ائتلافی با حضور چهره های مخالف و مستقل در سوریه تشکیل خواهد شد.
فورد ادامه داد: بزرگ ترین اشتباه من این بود که انتظار نداشتم ایران و حزب الله هزاران نیرو برای حمایت از بشار اسد به خاک این کشور گسیل دهند.
سفیر سابق آمریکا در سوریه گفت: در جریان توافق جعلی بر سر سلاح های شیمیایی در اواخر سال ۲۰۱۳، 'سرگئی لاوروف' وزیر خارجه روسیه، جان کری را فریب داد و با او همچون یک کودک رفتار کرد.
فورد در خصوص همکاری کردهای سوریه و آمریکایی ها هم گفت: ارتش آمریکا از آنها تنها برای مبارزه با داعش استفاده می کند و کردها بهای سنگینی خواهند پرداخت.
او اضافه کرد: واشنگتن از ارتش ایالات متحده درخواست نخواهد کرد تا برای دفاع از کردستان غربی، به عنوان منطقه ای مستقل در آینده سوریه دفاع کند.
خاورم**9366**1275
مترجم:صغری رحیمی*انتشار دهنده: مجید جعفری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال