جنگ رسانه ای ریاض علیه قطر و بررسی تنش های سیاسی در جهان عرب

تهران - ایرنا -افزایش تنش ها درمیان چند کشور عربی، آرایش سیاسی ودیپلماتیک درجهان عرب را دچار تغییر کرده است وهمزمان با جنگ رسانه ای ریاض علیه قطر، صفحه اطلاع رسانی ارتباطات قطر با تروریسم (The Qatar Insider) در شبکه اجتماعی توییتر راه اندازی شد واین درحالی است که محور ریاض همچنان به حملات رسانه ای و اقدامات سخت خود علیه قطر ادامه می دهد.

جنگ رسانه ای عربستان و سه کشور دیگر عربی علیه قطر در حالی صورت می گیرد که در شرایط حساس کنونی منطقه، برخی دولت های عربی با دامن زدن بر اختلافات خود بستر نامناسبی برای برهم زدن فضای سیاسی و رسانه ای منطقه فراهم کرده اند.
عربستان، امارات، بحرین و مصر و جزایر مالدیو و همچنین دولت خودخوانده شرق لیبی و رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن اعلام کردند که تصمیم گرفته اند روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کنند. این کشورها با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی این کشورها، روابط خود را با دوحه قطع کردند.
با اختلافات عمیق پیش آمده میان عربستان و کشورهای بحرین، امارات و مصر با قطر در عرصه دیپلماتیک خلیج فارس و نیز با توجه به شرایط کنونی خاورمیانه، آرایش سیاسی و دیپلماتیک در جهان عرب دچار تغییرات جدی شد.
افزایش دامنه و برد تنش های سیاسی و رسانه ای در جهان عرب، عملا شکاف عمیقی را در نهادهای تصمیم سازی چون اتحادیه عرب ( متشکل از 22 کشور عربی زبان) و شورای همکاری خلیج فارس ( متشکل از شش کشور عربی) به عنوان دو نهاد مهم منطقه ای، ایجاد کردند که دامنه آن، کلیه عرصه های اقتصادی و سیاسی جهان عرب را تحت الشعاع قرار خواهد داد.
فلسفه وجودی شکل گیری اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس مبتنی بر اشتراکات فرهنگی و مذهبی و نیز بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جهان عرب و ایجاد یک بلوک ( مجموعه تصمیم گیر) در عرصه منطقه ای برای یکپارچگی و انسجام با تکیه بر ارزش های عربی بود.
با توجه به وجود اختلافات ماهوی کشورهای عضو این دو نهاد در سالیان اخیر، جهان عرب نتوانست در عرصه نظری و عملی به اهداف از پیش تعیین شده دست یابد و عملا این دو نهاد منطقه ای، صرفا به یک گردهمایی تشریفاتی و صوری تبدیل گشت.
افزایش تنش ها میان قطر و چند کشور عربی، اوج تضاد ماهوی کشورهای عربی را آشکار ساخت و با علنی شدن اختلافات عمیق و شکاف جدی در روابط این کشورها و انسداد دیپلماتیک در روابط آنها، عملا جایگاه سیاسی دو مجموعه تصمیم ساز یادشده، تضعیف شد و متعاقبا تاثیرات وضعی آن بر تحولات جاری منطقه اثرگذار خواهد بود.
از سوی دیگر، با افزایش حملات رسانه ای با محوریت عربستان علیه قطر، محور ریاض نشان داد که تنش های پیش آمده بسیار جدی و عمیق بوده است و عملا اتخاذ رویکرد خصمانه علیه دولت قطر و برجسته سازی حمایت این کشور از تروریسم، در دستور کار رسانه های مورد حمایت ریاض قرار گرفته است.
در این میان، آنچه که توجه به آن ضروری است، رصد دقیق تحولات دیپلماتیک و رسانه ای دو کنشگر اصلی درگیر در این تنش ( عربستان و قطر) و نیز واکنش دولت جدید آمریکا و سران رژیم صهیونیستی است.
مبتنی بر این دو پارادایم تحلیلی و با ارزیابی دقیق و بی طرفانه تحولات جاری، می توان به درکی جامع و صحیح از آرایش سیاسی و دیپلماتیک منطقه پس از تنش های اخیر بود؛ تنش هایی که در شرایط حساس کنونی منطقه، پس لرزه های عبرت آموز آن همچنان در جهان عرب به گوش می رسد.
خاورم**9377** گزارش: حمید اوضح**انتشاردهنده: عزیز موسوی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال