عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

اظهارات تیلرسون استراتژی حقیقی آمریکا در رابطه با ایران برای براندازی نظام است

تهران - ایرنا - نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی در خصوص اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا گفت: اظهارات تیلرسون همان استراتژی حقیقی آمریکا در رابطه با جمهوری اسلامی ایران مبنی بر براندازی نظام است.

محمدجواد جمالی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: آمریکایی ها از همان روز اول هم دنبال براندازی بودند؛ وقتی انقلاب می شود، از دو سه ماه بعد آن، ترور و جنگ های منطقه ای در جای جای کردستان، ترکمن صحرا و خوزستان راه می اندازد و بعد از آن جنگ تحمیلی. نسبت به انواع براندازی های نرم و سخت اقدام کردند که یک سری به شکل تحریم و یک سری دیگر به شکل هجمه های مختلف بود.
وی ادامه داد: اگر موقعی هم در یک جایی، یکی از مسوولان آمریکا بگوید که به دنبال سرنگونی نیستند، این واقعیت قضیه نیست و واقعیت همان است که تیلرسون اعلام کرد.
جمالی افزود: روش آمریکا این است که کشورهای غیرهمسو با خود را با مجموع اقداماتی شدیدا به سمت براندازی ببرد، به ویژه پس از روی کار آمدن ترامپ ، می توان به اقدام هایی مانند سفر رئیس جمهور آمریکا به ریاض، جمع کردن مسوولان 50کشور، ماموریت هایی که به عربستان داده شد، مسایل تروریستی که در کشور شروع کردند و صحبت های وزیر دفاع عربستان که 'جنگ را به داخل ایران می کشانند' و تحریم های جدید اشاره کرد.
وی گفت: تحریم های اولیه در طول انقلاب، ثانویه و نیز هوشمند در دهه 90 و اکنون هم تحریم های اتوماتیک؛ اگر یک بخشی از سیستم جمهوری اسلامی ایران تحریم شود، هر سیستم دیگری که جایگزین آن شود، اتوماتیک وار و بدون نیاز به طرح در سنا و کنگره، این سیستم هم تحریم می شود.
جمالی افزود:‌ به اضافه این که کشورهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی را از سرمایه گذاری در ایران می ترسانند و به همین سبب نتوانستیم سرمایه گذاری قابل توجهی بعد از برجام داشته باشیم.
وی تاکید کرد: به نظر می رسد دولت ترامپ به دنبال فشار به شکل تهدیدهای نرم و سخت برای براندازی است و قطعا باید این یک هشدار و راهنما برای همه جناح های سیاسی در کشور باشد که، شرایط، شرایط ویژه ای است.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم گفت:‌ منافع ملی ایجاب می کند که احزاب و گروه های سیاسی راه های مختلفی برای حل مشکلاتی که در کشور وجود دارد پیدا کنند.
وی افزود:‌ دشمن روی مشکلات کشور کار می کند؛ مشکلات جوانان و مشکلات اقتصادی وجود دارد که به دنبال آن مشکلات اجتماعی نیز وجود خواهد داشت و آمریکایی ها همه اینها را با مسایل سیاسی پیوند می دهند.
وی افزود: امروز اصولگرا و اصلاح طلب همه باید ببینند اگر به واقع، سیاسی هستند، درک صحیح سیاسی از شرایط داشته باشند. اینجا باید همه بطور یکدست، پای کار بیایند و وحدت کلمه ای در کشور به وجود آید.
سیام**6084**1449**گفت و گو: امیر خان زاده*انتشار:‌امیر کاردان راد

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال