رهبران دینی انگلیس حمله تروریستی علیه مسلمانان در شمال لندن را محکوم کردند

لندن - ایرنا - رهبران دینی انگلیس روز دوشنبه حادثه تروریستی علیه شماری از مسلمانان در شمال لندن که بر اثر آن تاکنون یک نفر کشته و چندین نفر زخمی شده اند را محکوم کردند.

به گزارش ایرنا، هارون خان، دبیر کل شورای مسلمانان بریتانیا با صدور بیانیه ای گفت: به نظر ی رسد که انگیزه عاملین این حمله مرتبط با اسلام هراسی بوده است. طی هفته ها و ماه های گذشته مسلمانان حوادث مرتبط با اسلام هراسی متعددی را تجربه کرده اما حادثه اخیر خشن ترین نوع این حوادث بوده است.
وی با اشاره به اینکه طی روزهای آینده ماه مبارک رمضان به پایان خواهد رسید، افزود: ما انتظار داریم که مقامات دولت انگلیس، تدابیر امنیتی اطراف مساجد را افزایش دهند.
هارون خان اضافه کرد: سال ها است که جوامع مسلمان خواستار مقابله با افزایش جرائم ناشی از تنفر بوده اند. اکنون اقدامات وسیع تری، نه تنها در رابطه با این حادثه بلکه افزایش جرائم مرتبط اسلامی بایستی صورت گیرد.
رئیس شورای مسلمانان بریتانیا تصریح کرد: بسیاری از مسلمانان متعاقب حادثه ای که رخ داده احساس خشم و تاسف می کنند.
در همین حال، انجمن مسلمانان بریتانیا نیز با صدور بیانیه ای این حادثه «شیطانی» را محکوم و از پلیس خواست تا تدابیر امنیتی در اطراف مساجد را افزایش دهد.
این نهاد اسلامی از سیاستمداران انگلیسی خواست تا این «پیشامد بزرگ» را مانند یک حادثه تروریستی قلمداد کنند.
در این بیانیه آمده است: ما از دولت می خواهیم تا برای مبارزه با این اندیشه شیطانی که طی سال های اخیر توسعه یافته و سبب افزایش جرائم مرتبط با اسلام هراسی و شکاف در جامعه شده است اقدامات بیشتری صورت دهد.
«ایمان عطا» مدیر موسسه اسلامی «تل ماما» نیز با صدور بیانیه ای گفت: رمضان ماهی است که در آن مسلمانان بیشتر در سطح جامعه به چشم می خورند و گردهمایی های بزرگ تری برای انجام مراسم عبادی شکل می گیرد. از این رو امنیت مساجد بایستی به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.
«محمد کزبار» رئیس مسجد فینزبری پارک نیز در گفت وگو با خبرنگاران گفت: این حادثه تروریستی هولناک است. تفاوتی با آنچه در منچستر، وستمینستر و لندن بریج رخ داد ندارد. مردم بی گناهی که مشغول کارشان بوده، در جریان این حادثه جان شان را از دست داده اند.
وی با بیان اینکه «دولت و پلیس بایستی امنیت مساجد را بیش از گذشته مورد توجه قرار دهد» افزود: ما بایستی به مردم جامعه نشان دهیم که امنیت آنها تامین است.
کزبار در همین حال اشاره داشت: فردی که این حادثه تروریستی را مرتکب شده، می خواهد تنفر و ترس را در جامعه گسترش دهد اما ما اجازه نمی دهیم تا او موفق شود.
در همین حال شماری از ارگان های یهودی، مسیحی و موسسات خیریه نیز حادثه یاد شده را به شدت محکوم و با مسلمانان ابراز همدردی کردند.
«جاستین ولبی» اسقف اعظم کانتربری و عالی ترین مقام دینی بریتانیا نیز در واکنش به حمله یاد شده در پیامی گفت: آزادی عبادت و پرستش یکی از ارزش هایی است که ما به قیمت از دست دادن جان انسان های زیادی طی سال های گذشته، به عنوان یک ملت به آن افتخار می کنیم، حمله هولناک علیه مسلمانان در فینزبری پارک حمله علیه همه ما، فرهنگ و ارزش های کشور به شمار می رود.
وی افزود: در حالی که ما غصه دار از دست رفتن جان انسان های زیادی در لندن و منچستر هستیم، این حمله بی رحمانه، ضربه روحی بزرگی به شمار می رود.
'ولبی' اضافه کرد: خشونت سبب خشونت بیشتر می شود و به نفع آنهایی تمام خواهد شد که اقدامات تروریستی صورت می دهند.
اسقف کانتربری گفت: این اقدام شیطانی و بی رحمانه هیچ سودی ندارد و به هیچ وجه توجیه پذیر نیست. این اقدام مانند حوادث پیش از این، ارتکاب جرم علیه خدا و مردم به شمار می رود. ما در کنار دوستان مسلمانمان، آنهایی که جان شان را از داده و مجروحین این حادثه ایستادگی می کنیم.
کنگره یهودیان اروپایی نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ما در کنار برادران و خواهران مسلمان مان متعاقب این حمله ایستادگی می کنیم. حمله به یک مذهب، حمله علیه تمام مذاهب و تمام مردم به شمار می رود و ما بایستی علیه تروریسم در کنار یکدیگر ایستادگی کنیم.
پلیس لندن اعلام کرد که حمله یک راننده خودرو در بامداد امروز ( دوشنبه ) به شماری از مسلمانان در نزدیکی مسجدمنطقه فینزبری پارک در شمال لندن، یک کشته و 10 زخمی برجای گذاشته است.
بر پایه گزارش پلیس تاکنون یک فرد 48 ساله که راننده خودرو بوده بازداشت شده است.
به گفته شاهدان عینی قربانیان این حادثه، مسلمانانی بوده اند که پس از انجام مراسم عبادی ماه رمضان در حال خارج شدن از مسجد فینزبری پارک بوده اند.
اروپام*5** ن** 1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال