واکنش مقامات دولتی و احزاب ترکیه به راهپیمایی اعتراضی حزب جمهوری خواه خلق

آنکارا- ایرنا- مقامات رسمی دولت آنکارا و برخی از سران احزاب و گروهها در خصوص برگزاری راهپیمایی اعتراضی کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه واکنش نشان داده و این اقدام را نسنجیده خواندند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز روز گذشته خطاب به رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه اعلام کرد که اگر دادگاهی شدید، تعجب نکنید.
در پی برگزاری و ادامه راهپیمایی 450 کیلومتری اعتراضی کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و هوادارانش از شهر آنکارا تا استانبول، اردوغان با انتقاد شدید از برگزاری این راهپیمایی خطاب به قلیچدار اوغلو گفت: اگر روند دادرسی شما آغاز شد و دادگاه شما را جلب کرد، تعجب نکنید.
اردوغان همچنین افزود: دعوت مردم به خیابان برای اعتراض به کشور خودمان شایسته شما نیست.
وی بیان کرد: در دست گرفتن پلاکارد 'عدالت' به برقراری عدالت منجر نمی شود و اگر به دنبال عدالت هستید و اگر اعتراضی دارید، در مجلس مطرح کنید.
کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه نیز روز یکشنبه در واکنش به این سخنان اردوغان گفت: ترسی از دادگاهی شدن نداریم و به راهپیمایی خود ادامه می دهیم.
وی افزود: راهپیمایی ما علیه عدالت نیست بلکه برای عدالت است.
بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه نیز با انتقاد از این اقدام کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه گفت: عدالت را نمی توان در خیابانها جستجو کرد.
وی بیان کرد: من به قلیچدار اوغلو توصیه می کنم دست از ادامه این کار بردارد و اگر قصد اعتراض دارد چرا علیه کودتاگران تظاهرات نمی کند؟
وزیر دادگستری ترکیه نیز با سخیف خواندن این اقدام کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه اظهار کرد: عدالت را نمی توان در بزرگراه آنکارا ـ استانبول جستجو کرد و مجلس محل بحث و گفت و گو در این زمینه است.
بکیر بوزداغ افزود: اگر به احکام دادگاه معترض هستید، راه حل آن در قانون اساسی آمده است و نباید در کوچه و خیابان دنبال راه حل این موضوع بگردید.
دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی ترکیه نیز با انتقاد از راهپیمایی اعتراضی قلیچدار اوغلو گفت: این حزب به هرج و مرج چراغ سبز نشان می دهد به طوری که پاها، مجازات سر بی عقل را تحمل می کنند.
وی اظهار کرد: عدالت مالی نیست که در راه پیدا شود و گنجی نیست که در وسط راه به پاهای ما گیر کند و ناآگاهی از این حقیقت عین جهالت است.
به گزارش ایرنا، به رغم این انتقادات، برخی دیگر از احزاب و شخصیت ها ضمن حمایت از اقدام کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در راهپیمایی پیاده از شهر آنکارا تا استانبول، آن را پاسداری از عدالت خواندند.
میتهات سینجر نماینده ماردین در مجلس و عضو حزب مخالف دموکراتیک خلق ها با حمایت از راهپیمایی قلیچدار اوغلو گفت: در 10 ماه گذشته حقوق جمع کثیری از مردم ترکیه پایمال شده و تمام اقدامات 10 ماه گذشته دولت فقط یک هدف دارد و آن هم سرکوب مطالبات دموکراتیک است.
وی افزود: مبارزانی که در غرب و شرق ترکیه فعالیت می کنند، باید برای مطالبات بحق و دموکراتیک کل جامعه و در راه تقویت دموکراسی متحد شوند و هر مسئولیتی را برعهده بگیرند.
به گزارش ایرنا، صدها نفر از معترضان دولت و حزب حاکم ترکیه روز پنجشنبه با تجمع در پایتخت این کشور، راهپیمایی 450 کیلومتری از آنکارا تا استانبول را آغاز کردند.
این معترضان قرار است با پای پیاده و با بر افراشتن پلاکاردهای 'عدالت' و 'آزادی می خواهیم'، مسیر 450 کیلومتری آنکارا تا شهر استانبول را با پای پیاده طی کنند.
این راهپیمایی در اعتراض به صدور حکم 25 سال زندان برای انیس بربراوغلو نماینده مجلس ترکیه و عضو حزب جمهوری خواه خلق(ج.ح.پ) ترکیه انجام می شود.
کمال قلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه نیز در این راهپیمایی اعتراضی حضور دارد.
به گزارش ایرنا، نمایندگان حزب جمهوری خواه خلق(ج.ح.پ) ترکیه نیز روز چهارشنبه گذشته در پی دستگیری و صدور حکم زندان 25 ساله برای بربراوغلو، روز گذشته جلسه علنی مجلس ترکیه را ترک و خطاب به نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه اعلام کردند که 'شما را با فاشیسم تان تنها می گذاریم'.
انیس بربراوغلو نماینده مجلس ترکیه و عضو حزب جمهوری خواه خلق ترکیه که به اتهام افشاء و انتشار گزارش های محرمانه مرتبط با ارسال محموله های نظامی از سوی سازمان اطلاعات ملی ترکیه(میت) برای گروه های تروریستی در سوریه، به 25 سال زندان محکوم شده است، در استانبول دستگیر شده و روانه زندان شد.
بر اساس اطلاعات و گزارش ارائه شده توسط بربراوغلو، چند سال قبل و در ایام بحران و جنگ داخلی سوریه، تعدادی از کامیونهای حامل محموله های نظامی ارسالی دولت ترکیه به گروه های معارض سوری، با حکم مراجع قضایی ترکیه متوقف و محموله های آن توقیف شده بود.
حزب جمهوری خواه خلق ترکیه(ج.ح.پ) با 132 کرسی دومین حزب مهم ترکیه و منتقد حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان و دولت کنونی ترکیه است.
روزنامه جمهوریت ارگان این حزب نیز همواره تحت فشار قضایی قرار داشته و در یکسال گذشته 19 نفر از کارکنان و روزنامه نگاران این روزنامه دستگیر و محاکمه شده اند به طوری که هم اکنون تعدادی از آنها در زندان به سر می برند.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال